Αναπαραγωγή Budgie έκανε αυγό αλλά δεν είναι συνέχεια μέσα στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης juel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

juel

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα στη παρέα και από μένα. Είμαι καινούριος και έχω ένα ζευγαράκι budgie. Είναι γύρω στους 4 μήνες μαζί Δεν είχαν ζευγαρώσει μέχρι πριν 2 μέρες που η θηλυκια έκανε το πρώτο της αυγό. Το βρήκα έξω στο κλουβί στο πάτωμα το έπιασα και το έβαλα στην φωλιά μετά από λίγο το βρήκα σπασμενο. Πάραυτα η θηλυκή δεν ήταν συνέχεια μέσα στη φωλιά σα να μη καταλάβαινε τι έχει γίνει. Χθες έκανε πάλι ένα αυγό κ μέχρι σήμερα έχω παρατηρήσει ότι δεν είναι συνέχεια μέσα στη φωλιά. Θα μπορούσα να κάνω κάτι εγώ;
Ευχαριστώ:
 
To δεύτερο το έκανε μέσα στη φωλιά? Δεν κλωσσάνε απο το πρώτο αυγό πάντως. Τι ηλικία έχουν τα πουλιά, σε τι χώρο ζουν και τι διατροφή έχουν? Μπορούμε επίσης να δούμε φωτογραφίες απο τα πουλιά και το κλουβί?
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Φοίβος καλησπέρα@Φοίβος καλησπέρα
Το δεύτερο αυγό το έκανε μες στη φωλιά Το πρώτο το είχε κάνει έξω και το βρήκε σπασμένο Όσο αφορά τη διατροφή των πουλιών παπαγαλινη αυγό καρυκεύματα ηλικία των πουλιών το αρσενικό Είναι 3 χρόνων τη θηλυκιά ενάμιση θα επισυνάψω φωτογραφίες να δείτε ευχαριστώ
 
Λιχουδιές από τα Pet Shop με ξηρούς καρπούς επάνω που είναι
 
@juel Εάν εννοείς τα sticks είναι τελείως άχρηστα για ένα πουλακι. Διατροφικά δεν δίνουν τπτ άλλο παρά σάκχαρα που οδηγούν στην αυξηση του λίπους με αποτέλεσμα ένα παχουλο πουλί. Θα σου πρότεινα να μην ξανά πάρεις τέτοια😉
 
Περίμενε να κάνει και τα 1-2 επόμενα και βλέπεις αν έχει διάθεση να κλωσσήσει. Δεν μου απάντησες όμως σε όλα τα ερωτήματα. Δεν τα ρώτησα απο απλή περιέργεια. Αυτά είναι σημαντικά στοιχεία για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή.
 
@Φοίβος κάλημερα. Τα χώρισα η θηλυκια μένει αρκετά Στην φωλιά βγαίνει μόνο για να φάει, ακόμα έχουμε ένα αυγό Δεν έχουμε κάνει άλλο. Δεν ξέρω άν έκανα σωστά πού απομακρηνα Τον αρσενικο. Σε ευχαριστώ εκ.τον προτέρων για τον χρόνο Σου.
 

Συνημμένα

  • IMG-f9d60855324676b51df84b32757bc549-V.webp
    IMG-f9d60855324676b51df84b32757bc549-V.webp
    200,2 KB · Προβολές: 15
  • Screenshot_20201215-182434_Messenger.webp
    Screenshot_20201215-182434_Messenger.webp
    30 KB · Προβολές: 15
Για ποιον λόγο τα χώρισες? Βλέπω αρκετά "λάθη" στη φωτογραφία που συντελούν πιθανόν σε κακή αναπαραγωγή. Νούμερο ένα είναι το πάτωμα, τα πουλιά ως ζώα θηράματα δεν ζουν στο πάτωμα. Εκεί κατεβαίνουν όντας σε εγρήγορση για να φάνε κάποιες φορές και να φύγουν γρήγορα. Καλύτερα να βρεις άλλη θέση άμεσα για τα κλουβιά. Τα κλουβιά είναι ακατάλληλα στημένα με λάθος πατήθρες, καθρέφτες (είναι άχρηστοι, δημιουργούν ψευδαίσθηση κι εν δυνάμει βλαβεροί) και μικρά ακόμη και για ένα πουλί πόσο μάλλον για αναπαραγωγή.

Τέλος τα έχεις δει να ζευγαρώνουν? Αν όχι κι αν δεν δεις άλλο αυγό θα έβγαζα τη φωλιά και να έκανα όλες τις αλλαγές που σου επισήμανα πιο πάνω πριν σκεφτώ άλλη απόπειρα αναπαραγωγής.
 
Back
Top