Ασθένειες Budgie έκανε δύο φορές εμετό και δεν έχει διάθεση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elsa7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elsa7

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2021
Μηνύματα
53
Πόλη
Ξάνθη
Καλή χρονιά με υγεία σε όλη την ομάδα!
η παπαγαλίνα μου σε αναπαραγωγική φάση αλλά χωρίς διάθεση να ζευγαρώσει με τον αρσενικό έχει καταναλώσει τον τελευταίο μήνα πάνω από 4 σουπιοκόκκαλα, μαζί με την υπόλοιπη τροφή της.
σήμερα έκανε δύο φορές εμετό και φαίνεται ότι δεν έχει διάθεση.
ο αρσενικός είναι μια χαρά.
μπορεί η υπερκατανάλωση να προκάλεσε τους εμετούς;
 
χθες δεν έκανε άλλο εμετό, μόνο οι κουτσουλιές ήταν υγρές και καφετί χρώμα (1 φορά)
το βράδυ έφαγε κανονικά σποράκια.
σήμερα είναι μια χαρά, ευδιάθετη, τρώει και κανονικές κουτσουλιές.
της έδωσα λίγο ρυζάλευρο μαζί με τα σποράκια.
το σουπιοκόκκαλο είναι συσκευασμένο, δεν θυμάμαι μάρκα γιατί τα βγάζω από τις συσκευασίες μόλις έρθω σπίτι, τηρώντας κανόνες υγιεινής λόγω covid. Αυτό όμως που με προκάλεσε ενδιαφέρον ήταν το καφετί χρώμα που είχαν σε κάποια σημεία.
προς τον παρόν παρακολουθώ το κορίτσι πώς θα είναι...
ευχαριστώ!
 
Αυτό όμως που με προκάλεσε ενδιαφέρον ήταν το καφετί χρώμα που είχαν σε κάποια σημεία.
Βγάλε αυτό που έχει απομείνει στο κλουβί και μη δίνεις άλλο. Αν νομίζεις ότι χρειάζεται ασβέστιο, δώσε ένα συμπλήρωμα ασβεστίου.
 
Έλσα, τα κόκκαλα σουπιάς δεν πρέπει να έχουν δυσχρωμίες καθόλου, ούτε καν την υποψία του υποκίτρινου. Άλλα χρώματα πλην του ολόλευκου, μπορεί να προσδιορίζουν ότι υπάρχει αλλοίωση, κάτι που συχνά οδηγεί σε ιατρικά προβλήματα στα πουλιά.
 
@ianos αν το βράσουμε ένα αλλοιωμένο σουπιοκοκαλλο θα είναι εντάξει;
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να το πετάξετε και να πάρετε ένα άλλο, ολόλευκο. Με άλλα λόγια το θεωρώ παρακινδυνευμένο, διότι το κόκκαλο σουπιάς αποτελείται κυρίως από ιδιαίτερα πορώδες υλικό, στο οποίο μπορεί να παραμείνουν παθογόνα, κάποια από τα οποία ενδεχομένως να είναι ανθεκτικά ακόμα και σε υψηλές θερμοκρασίες.
 
Νομίζω ότι το σουπιοκόκκαλο έκανε τη ζημιά, τα πέταξα όλα. Ευτυχώς ο αρσενικός δεν δοκίμασε. Πέταξα και την τροφή προληπτικά (vitacraft) και άνοιξα καινούρια συσκευασία της ίδιας εταιρίας. Ευτυχώς είναι μια χαρά το ζεύγος!
ευχαριστώ πολύ!
 
Πάντως όλοι ας έχουμε σπίτι μας "καρβουνάκι" από το φαρμακείο ή λίγο ζεόλιθο (αυτό το έχω ακούσει αλλά δεν έχω διαβάσει σε μελέτη αν είναι αποτελεσματικό) για πιθανές δηλητηριάσεις από τοξικά μέταλλα.
 
Back
Top