Αναπαραγωγή Budgie έκανε την ίδια στιγμή δύο αυγά

Andreadaki Mirto

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2020
Μηνύματα
132
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα! Θα ήθελα την βοήθειά σας. Μόλις πριν λίγα λεπτά το budgie μου έκανε μπροστά στα μάτια μου δύο αυγά.Είχε βγει από την φωλιά και τα έκανε στο πάτο του κλουβιού όπως κινιόταν για να ξεπιαστεί.Το πρώτο αυγό δεν έσπασε οπότε το έπιασα και το έβαλα στη φωλιά.Το δεύτερο που έκανε λίγα δευτερόλεπτα μετά το πρώτο έσπασε.Αμέσως μετά το δεύτερο αυγό έκανε και πολλές κουτσουλιές. Το δεύτερο αυγό να πω ότι δεν ήταν κλούβιο.Η παπαγαλίνα είναι πρωτάρα.Μήπως το ένα αυγό δεν είχε καταφέρει να το κάνει εχτές;Πώς γίνεται να έκανε δύο αυγά συγρόνως; Ευχαριστώ.
 
Αγνωστο τότε για εμένα δεν μου έχει τύχει ποτέ εμένα ίσως κάποιος έχει απάντηση σε αυτό
 
Θα έδινα οπωσδήποτε υγρό ασβέστιο στο νερό αν δεν δίνεις ήδη. Το ότι καθυστέρησε να γεννήσει το πρώτο αυγό μπορεί να οφείλεται στο ότι είναι η πρώτη της φορά με αποτέλεσμα να έρθει μαζί με το δεύτερο. Αν δεν έχεις ασβέστιο θα σε συμβούλευα να πάρεις αύριο κιόλας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
δε ξέρω σίγουρα αν ήταν γόνιμο.Απλά τα είδα να ζευγαρώνουν πολλές φορές και υποθέτω ότι θα ήταν.
Το ότι ζευγάρωσαν δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα αυγά θα είναι γονιμοποιημένα. Αυτό εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Διαφορετικά, όλα τα αυγά σε μία φωλιά θα ήταν γονιμοποιημένα εφόσον είχε προηγηθεί ζευγάρωμα, κάτι που δεν συμβαίνει πάντα.
 
Back
Top