Ασθένειες Budgie έχει αδυνατίσει υπερβολικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Παιδια η Ιολη ειδα οτι εχει αδυνατισει υπερβολικα, δεν το χα δει ολη μερα γιατι ελειπα... Ειναι σε αθλια κατασταση και νομιζω στο τελευταιο σταδιο.. Προσπαθω να την ταισω με φορμουλα αλλα δεν καταπινει... Τι να κάνω;δεν θελω να μου παιθανει! Τωρα την εχω με
σα κατω απο μια λαμπα!☹

Να σημειωσω οτι το Σαβατοκυριακο μου χε τελιωσει η τροφη και δεν προλαβα να αγορασω και πηρα απο το supermarket παπαγαλινη! Τα αλλα δεν ειχαν καποιο προβλημα... Οποτε αποκλειω το ενδεχομενο χαλασμενης τροφης..
 
Φωτη σιγουρα δεν αδυνατισε μεσα σε μια μερα... ☹ Πως ηταν τον τελευταιο καιρο; Ετρωγε, κινουταν κανονικα;
 
Φωτη σιγουρα δεν αδυνατισε μεσα σε μια μερα... ☹ Πως ηταν τον τελευταιο καιρο; Ετρωγε, κινουταν κανονικα;

Ηταν μια χαρα... Και μεχρι χτες ειχε τρελανει τον κοσμο απο φωνες... Κελαιδουσε συνεχεια...
 
Αχχχχ νομιζω την χανω, αρχισε να χτυπιεται και τωρα εχουν γυρισει τα ποδια της ειναι ανασκελα και βαριανασενει... Δεν μπορω να την βλεπω ετσι... Εχω δακρυσει...
 
Δυστυχως δεν τα καταφερε... Πεθανε στα χερια μου... Ειμαι χαλια... Το πουλακι περασε παρα πολυ ξαφνικη πτερορροια... Δηλαδη περασε μια κανονικη το καλοκαιρι κι εδω και 3 μερες εβρισκα ασυστολα φτερακια κατω... Τι να πω... Θα παρατηρω και τα υπολοιπα τωρα να δω μηπως ηταν κατι κολλητικο...
 
Πωπω Φωτη πολυ ξαφνικη και γρηγορη η εξελιξη! Βγαλε το κλουβι της εξω στο μπαλκονι και αυριο απολυμανε το οπωσδηποτε. Οτι εχει χρησιμοποιησει απο αντικειμενα μεσα στο σπιτι επισης καθαρισε τα πολυ καλα! Και σαφως μακρια απο τα μωρα! Ελπιζω να τα ειχες σε αλλο δωματιο.
 
Βρισκονται στον ιδιο χωρο αλλα απομακρυσμενα, αποκλειο το ενδεχομενο ασθενειας γιατι αν ηταν ετσι και το κοκατιλ μου θα ταν τωρα αρρωστο που ηταν μαζι της, αυτο ειναι μια χαρα...Αλλα οπως με συμβουλεψε και η Ευα θα τα παω ολα στο γιατρο για να εξετασει τις κουτσουλιες τους..
 
Foti proto apo ola lipame para poli gia tin elipsi sou. Panta einai askimo na xaneis kapion fteroto filos.

O kiniatros pou exeis einai kalo ; Se rotao giati itane mia kali idea na eksetasi to Budgie, gia na ksereis ti ixe.
 
Foti proto apo ola lipame para poli gia tin elipsi sou. Panta einai askimo na xaneis kapion fteroto filos.

O kiniatros pou exeis einai kalo ; Se rotao giati itane mia kali idea na eksetasi to Budgie, gia na ksereis ti ixe.

Ο κτηνιατρος που εχω καταρχας ειναι και για σκυλακια... Ειναι κατω απο το σπιτι μου και ειναι φοβερος στην δουλεια του... Μεχρι στιγμης οσες φορες κι αν ειχα προβλημα με καποιο πουλακι την βρισκαμε την λυση... Οποτε μαλλον καλος ειναι. Για να πω την αληθεια το σκεφτηκα αλλα δεν μπορω να την κουβαλαω πεθαμενη και na την παω στο γιατρο, δεν ειναι απο αδιαφορια αλλα απο αδυναμια. Γι αυτο και δεν την πηγα... Μολις ψωφησε την εθαψα... Παρακολουθω και τα αλλα και δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα.. Αν και θα τα παω προερετικα..
 
Katalaba Foti,

Iparxei mia arostia pou tairiasei me afto pou perigrapses sto Budgie sou. To lene sta Budgie to "GOING LIGHT SYNDROM", palia pistebane einai kapia Bakteries, omos sta theleftea xronia brikane einai Mykites. Otan pas ena apo ta ala poulia proerektika, pes ton Kiniatro na kanei enan elenxo gia mykites Macrorhabdus ornithogaster.
 
Αν ειναι για κατι τετοιο θα τα παω σε πτηνιατρο γιατι δεν νομιζω ο συγκεκριμενος να κανει εξετασεις για πουλια... Κι αυτο εμφανιζεται ετσι ξαφνικά; Κραταει πολυ καιρο αυτη η αρρωστια και μετα απο καιρο πεθαινει ξαφνικά;
 

Συνημμένα

φωτη εσυ τα πουλιά τα έχεις ολα εξω, ετσι δεν ειναι;
δεν ξερω αλλα για τετοιο ξαφνικό θανατο μπορει να φταιει και το κρύο.
τα μικρα και αυτα εξω τα εχεις;
παντος τωρα δεν ειναι θερμοκρασιες αυτες για να μενουν εξω τετοια πουλια. Και ας μην εχει αερακαι το κρυο ειναι πολυ για παπαγαλοειδή!
 
φωτη εσυ τα πουλιά τα έχεις ολα εξω, ετσι δεν ειναι;
δεν ξερω αλλα για τετοιο ξαφνικό θανατο μπορει να φταιει και το κρύο.
τα μικρα και αυτα εξω τα εχεις;
παντος τωρα δεν ειναι θερμοκρασιες αυτες για να μενουν εξω τετοια πουλια. Και ας μην εχει αερακαι το κρυο ειναι πολυ για παπαγαλοειδή!

Αν εφταιγε το κρυο τοτε γιατι τα αλλα δεν παρουσιασαν προβλημα; Παντα ειχα πουλια εξω και δεν ειχα προβλημα με το κρυο..φετος ομως ισως βαλω κατι να τα ζεσταινει...η φελιζολ η θερμαντηρες... Τα μωρα τα χω μεσα φυσικα...
 
ολοι οι οργανισμοι των ανθρωπων ειναι ιδιοι;ολοι το ιδιο συχνα αρρωσταινουμε;η επειδη αρρωστησε ενας παει να πει οτι θα αρρωστησουμε ολοι;

αρα και στα πουλια δεν ειναι ιδιοι ολοι οι οργανισμοι. Δεν λεω σιγουρα οτι φταιει αυτο απλα να το σκεφτεις το λεω. Γιατι δε νομιζω να υπαρχει κανενας αλλος που εχει τωρα εξω παπαγαλοειδή, ουτε καν ολη μερα οχι και τη νυχτα.

και σκεψου το αλλο οτι οταν κρυωνει ο οργανισμος ενος πουλιου τι κανει; Καιει οτι λιπος εχει ωστε να παραγει ενεργεια ο οργανισμοσ και να ζεσταθει, αμα το κανει αυτο καθε βραδυ ολη νυχτα και τη μερα τρωει την κανονικη ποσσοτητα τροφής ε τοτε μπορει να μην φτανει.

τουλ ααφου τα εχεις εξω βαλε πιο λιπαρους σπορους στα μειγματα τους για να εχουν περισσοτερη ενεργεια λογο κρυου.

παντος εγω ξαναλεω οτι δεν ειναι θερμοκρασιες για παπαγαλακια αυτες. Τωρα εσυ οτι κρινεις.
 
Nasos,

edo mia fotografia apo Budgies stin germania



To aspro pou blepeis biso einai xoni.

Ego ixa ta Budgies panta ekso, bebaios 2 selides tis kloubes kalimeno me plastik, ala sto ximona stin germania alasame tris fores tin mera to nero, giati se mia ora egine pagos. An exoune sinexisi to krio, ta Budgies den exoune problima.
 

Συνημμένα

  • budgies.webp
    budgies.webp
    27,1 KB · Προβολές: 90
Back
Top