Ασθένειες Budgie έχει γυρισμένο το κεφάλι προς τα πίσω

Kostis2000

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2022
Μηνύματα
2
Πόλη
Καρπενήσι
Καλησπέρα σε όλους, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια και ενημερώνομαι συνεχώς σαν λάτρης των κατοικίδιων. Από πτηνά έχω υιοθετήσει δύο budgie με τα οποία έχω δεθεί αρκετά. Ο αρσενικός, τον οποίο έχω περίπου τέσσερα χρόνια, τον υιοθέτησα σε νεαρή ηλικία και είναι ένα υγιέστατο και χαρούμενο παπαγαλάκι αρκετά δεμένο μαζί μου με τον οποίο περνάω αμέτρητες ώρες. Η θυληκιά την οποία έχω τρία περίπου χρόνια και περνάμε ευχάριστα πολλές ώρες, δυστυχώς πριν δύο εβδομάδες παρουσίασε ένα αναπνευστικό πρόβλημα. Μετά από πολύ τρέξιμο και μελέτη, όπως και με την διάγνωση κτηνιάτρου έλαβε την κατάλληλη θεραπεία και αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα επιτυχώς. ΟΜΩΣ, τα τελευταία δύο εικοσιτετράωρα παρουσιάζει ένα νευρολογικό πρόβλημα στην περιοχή του κεφαλιού. Έχει γυρισμένο το κεφάλι προς τα πίσω και το ¨στρίβει¨ κανονικά δεξιά-αριστερά χωρίς όμως να μπορεί να ¨σκύψει¨ ή να σταθεί σε όρθια στάση. Μπορεί και λαμβάνει την τροφή της κανονικά όπως και το νερό. Έχει μια ελάχιστη αστάθεια και δεν μπορεί να πετάξει κανονικά. Τις δύο τελευταίες ώρες κάθεται δίπλα στο ταίρι της ήσυχη σε αυτή την νοσηρή κατάσταση ¨φουσκωμένη¨. Την παρακολουθώ στενά και διακριτικά. Δυστυχώς έχει χειροτερέψει αρκετά κοιτώντας νευρικά τον ουρανό του κλουβιού της. Εάν έχετε την οποιαδήποτε γνώμη παρακαλώ πολύ μοιραστείτε την μαζί μου! (Στην φωτογραφία που σας παραθέτω δεν διακρίνεται η ακριβή κατάσταση της καθώς ενοχλήθηκε από το φως και την παρουσία μου). Ευχαριστώ.
(Το πρωί φυσικά και θα επισκεφθώ τον κτηνίατρο της περιοχής μου τον οποίο εμπιστεύομαι καθώς έχει εμπειρία πολλών χρόνων

σε περιστατικά πτηνών κ.α.).
 

Συνημμένα

  • IMG_20220102_2306172.webp
    IMG_20220102_2306172.webp
    54,2 KB · Προβολές: 52
H πατήθρα είναι σε λάθος θέση, είναι πολύ ψηλά σχεδόν κολλημένη στο ταβάνι του κλουβιού κι έχω την εντύπωση πως αυτή η θέση διεγείρει σεξουαλικά το πουλάκι εξού και η στάση του με το κεφάλι ελαφρώς προς τα πάνω, την πλάτη βυθισμένη και την ουρά σηκωμένη. Βγάλε την πατήθρα απο εκεί και παρατήρησέ την για λίγη ώρα.
 
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δυστυχώς λόγω μη διαθεσιμότητας του κτηνιάτρου το πουλάκι θα εξεταστεί αύριο από γιατρό. Μετά από παρότρυνση του Tony Forpus αλλά και του κτηνιάτρου με τον οποίο επικοινώνησα προσέφερα στο πουλάκι βιταμίνη Β1 σπουδαία για το νευρικό σύστημα. Όσον αφορά την θέση της πατήθρας στο κλουβί δεν έχει να κάνει με την κατάσταση του πουλιού καθώς και την μετακίνησα για να το ελέγξω αλλά όπως και να ΄χει το πουλάκι έχει πολλές επιλογές μέσα στο ευρύχωρο κλουβί που διαθέτω. Ανεξάρτητα από αυτά, σήμερα τα έβγαλα έξω για την καθιερωμένη βόλτα και η κατάσταση της θηλυκιάς παραμένει σταθερή με το κεφάλι προς τα πίσω, τρώει και πίνει νερό κανονικά με ελάχιστη δυσκολία και οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές. Κελαηδά χωρίς κάποιο πρόβλημα όμως δεν μπορεί να πετάξει σταθερά και μερικές φορές χάνει την ισορροπία της χωρίς να πέφτει. Δεν ξέρω αν μπορώ να πω πως βλέπω κάποια βελτίωση. Αυτά μέχρι τώρα!☺️
 
Back
Top