Ασθένειες Budgie έχει κάτσει κάτω στην άμμο και κοιμάται

Χαρηςbudgie13

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2016
Μηνύματα
118
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα. Μια φιλη μου σημερα πηρε ενα κιτρινο budgie και το εβαλε μαζι με το αρσενικο της αλμπινο. Το μεσημερι ετρωγε και κελαιδουσε και επαιζε και τωρα μου λεει οτι εχει κατσει κατω στην αμμο και κοιμαται. Και οταν κατεβαινει το αλμπινο και καθεται μαζι του στην αμμο κανω το κεφαλι του πανω κατω σαν να θελει να βγαλει κατι απο μεσα του σαν να θελει να ξερασει. Δεν το κανει πανω κατω οπως ολοι οι παπαγαλοι. Τι εχει παθει ακριβως;
 
Χάρη να της ζήσει της φίλης σου το παπαγαλάκι της!
Εσύ έχεις πλέον μια εμπειρία για να την ενημερώσεις πως δεν βάζουμε δύο πουλιά κατευθείαν στο ίδιο κλουβί αλλά πρέπει να τηρήσουμε μια καραντίνα https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/.
Το νέο πουλάκι μπορεί να έχει κάτι, μπορεί να μην έχει τίποτα αλλά απλά να έχει τρομάξει από την αλλαγή περιβάλλοντος και τον νέο υποχρεωτικό συγκάτοικο, που δεν γνωρίζουμε αν το καλοδέχθηκε.
Η δική μου πρόταση είναι άμεσα τα πουλιά σε ξεχωριστά κλουβιά, το νέο σε ήσυχο μέρος, περιποίηση και παρακολούθηση και τα ξανά λέμε. :)
 
Δεν νομιζω να ειναι απο αυτο. Το αλμπινο της το πηρε χθες και ηταν με το κιτρινο μαζι. Σημερα το πηρε και το κιτρινο. Τωρα εμαθα οτι ανεβηκε στο κλαδι μαζι με το ασπρο αλλα κοιμαται
 
Ωραία, δεν μπορεί να τα βάλει ξεχωριστά για να παρακολουθήσει κουτσουλιές και άλλη συμπεριφορά; Αν έχει κάτι το πουλάκι γιατί να κολλήσει και το άλλο;
 
Εφόσον Χάρη το πουλί δεν έχει φυσιολογική συμπεριφορά και μπορεί να είναι άρρωστο, πρέπει όπως και να έχει το πράγμα να μετακινηθεί σε δικό του χώρο με δικά του σκεύη και να παρακολουθείται.
 
Back
Top