Γενικά Budgie ή lovebird, ποια είναι πιο ομιλητικά - παιχνιδιάρικα;

Dimitrisayak

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Budgerigar ή Lovebirds;
Φίλοι και φίλες του Petbirds.gr, του πιο πολύχρωμου μα και ενημερωμένου site, σε θέματα “συγκατοίκησης” ανθρώπου και παπαγάλου!
Από τη μέρα εγγραφής μου έχω πληροφορηθεί για αμέτρητα θέματα που στόχο έχουν την ομαλή συνύπαρξη μας με αυτά τα μικρά φτερωτά θαύματα των Budgerigar και των Lovebirds!
Η ερώτηση τώρα που θέλω να σας κάνω είναι: από φιλμάκια του You Tube που έχω δει δεν μου έχει γίνει κατανοητό πιο είδος είναι πιο ομιλητικό ή παιχνιδιάρικο, τα Budgerigar ή τα Lovebirds…?
Συγχωρέστε μου την όποια άγνοια, μα η όλη εμπειρία μου σε θέματα peting υπήρξε η 30χρονη σχέση με δύο σκύλους. :)!
Ευχαριστώ για την επικοινωνία μας!
 
τα μπατζι ειναι πιο ομιλιτικα, αν και εφοσον ειναι αρσενικα και τα αγορασες σε πολυ μικρη ηλικια(εβδομαδων).συμφωνα με ερευνα τα Budgie ειναι στην 5αδα των πιο ομιλιτικων παπαγαλων. αν σε απασχολει αρκετα το θεμα της ομιλιας φροντισε να μην παρεις ζευγαρι στο νεο σου φιλο διοτι δεν θα ασχολειται τοσο πολυ μα εσενα
 
Παιχνιδιαρικα μπορουν να ει ναι και τα δυο ειδη αναλογως το πως εχουν μεγαλωσει απο η κοντα σε ανθρωπους η σε μεγαλες κλουβες με τους φυσικους τους γονεις.
Τα Budgie και κυριως τα αρσενικα μπορουν να μαθουν αρκετες λεξεις αν τα εχει καποιος απο μωρα. Τα Lovebirds δυστυχως δε μιλανε καθολου. Εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει ποτε κανενα.
 
Back
Top