Φροντίδα Budgie αδειάζει την ταΐστρα για να αναμασά την τροφή

marouli_tta

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Αθήνα
Έχω ένα παπαγαλάκι ενός έτους,τον κοκο. Έχει το συνήθειο εδώ και καιρό να αναμασά την τροφή και να ταΐζει εμένα, τα παιχνίδια του κτλ. Του πήρα λοιπόν ένα θηλυκό αλλά μικρούλι. Τελείωσε η καραντίνα κ έβαλα το κλουβάκι της δίπλα στο δικό του να βλέπονται και να γνωριστούν. Κ παρατηρώ πλέον ότι καθημερινά έχει φάει ολη την ταιστρα σχεδόν αλλά στο πατωμα αναμασημενη κ " ταισμενη " πάρα πολύ από την τροφή. Τον ζύγισα χθες κ είναι 29, γραμ. Αν και πάντα μικροκαμωμενος ήταν. Το παιχνίδι του του το εβγαλα να μη το ταΐζει, αλλά μάλλον επηρεάζεται από τη μικρή. Τι να τον κάνω;
 
Να συνεχίσω να τον έχω στον ίδιο χώρο με το θηλυκό?
Εφόσον τηρήσεις τα παραπάνω δεν θα υπάρξει πρόβλημα πιστεύω...
Παρατηρείς πως θ΄αλλάξουν αρκετά πράγματα, από αυτά που ισχύουν στην μέχρι τώρα καθημερινότητα του (ακολουθώντας τις παραπάνω συμβουλές; )
Δηλ πόσες ώρες κοιμάται έως τώρα;
Έκανε μπάνιο;
 
Οκ. Θα τον παρατηρήσω. Δεν τρελενεται για το μπάνιο. Κοιμάται από την ώρα π δύει ο ήλιος ως τ πρωί. Αλλά κάποια βραδιά τον ακουω αν περάσω απ έξω να πάω στο μπάνιο, ότι κάνει μια φωνούλα. Άρα κάτι τον ξυπνάει.
 
Κ παρατηρώ πλέον ότι καθημερινά έχει φάει ολη την ταιστρα σχεδόν αλλά στο πατωμα αναμασημενη κ " ταισμενη " πάρα πολύ από την τροφή.
Μάρω, καλό θα ήταν να μην ενθαρρύνεις ποτέ το τάισμα σε εσένα. Με το μέγεθος που περιγράφεις ότι έχει το θέμα σας, δεν θα ήταν κακό να επισκεφτείτε έναν γιατρό για να γίνει και μια καλλιέργεια στα αναμασήματά του. Ίσως υπάρχει κάποια λοίμωξη στον πρόλοβο και θεωρώ καλό να το ξεκαθαρίσεις. Κι εννοέιται μην τον βαλεις με το άλλο πουλάκι.
 
Back
Top