Ασθένειες Budgie αδυνατεί να ιαθεί

Kasotakis

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουν 2020
Μηνύματα
4
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας παιδιά. Έχω 2 θηλυκά budgie 1 χρόνο τώρα το ένα εκ των οποίων τελευταία δεν είναι καλά. Έχασε την ορεξη του, σταμάτησε να καθαρίζεται και γενικά είναι πεσμένο σε διάθεση. Ποτε ποτέ έβγαζε και κανένα σποράκι σαν να έκανε εμετό. Επειδή παλαιότερα είχε διαγνωστεί με κοκκιδια (2 φορές ) θεώρησα ότι θα είναι ξανά η ίδια περίπτωση και το πήγα στην πτηνιατρο μου η οποία μετά από την εξέταση μου είπε ότι δεν υπάρχουν κοκκιδια. Μου έδωσε μια αντιβίωση ( vibramycin σιρόπι ) η οποία από ότι μου είπε πιάνει ένα ευρύ φάσμα είτε είναι μικρόβια είτε μυκητες συν το ότι της έκανε μια ένεση (δεν ξέρω τι της χορηγησε). Μου είπε ότι το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει εμετό κάτι που δεν έγινε. Την Τρίτη πήγα, άρχισα το φάρμακο Τετάρτη και σήμερα Παρασκευή ξαναπήγα για να την τσεκάρει(Εγώ βελτίωση δεν βλέπω). Της ξανάκανε την ένεση κ μου είπε να σταματήσω το φάρμακο γτ σήμερα το πρωί εβγάζε κάτι σάλια από το στόμα και είναι σαν να δυσκολεύεται να αναπνεύσει. Μου είπε ότι είναι φυσικό να την πειράξε το φάρμακο και γι αυτό συμβαίνει αυτό(Πριν την πάω έφαγε λαίμαργα και άρχισε να το κάνει κάτι που της το είπα) Τι μπορεί να συμβαίνει έχετε καμία ιδεα; Συγγνώμη για την μακρυγορια μου και Ευχαριστώ όσους ασχοληθούν με το πρόβλημα μου.
 
Σου έδειξε πως να το δίνεις; Υπάρχει κίνδυνος να πνιγεί αν δεν το δώσεις σταγόνα-σταγόνα σιγουρεύοντας ότι καταπίνει ανάμεσα. Βάζεις το φάρμακο μέσα στο χυμό. Αν όχι δοκίμασε να το δίνεις ήδη ανάμικτο με το χυμό μήπως έχει πολύ κακή γεύση και του προκαλεί τέτοια αντίδραση.
 
Back
Top