Φροντίδα Budgie αναστατώνεται όταν το πιάνω για να το βγάλω από το κλουβί

Ρικοο

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιαν 2021
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας! Ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το budgie μου που πήρα περίπου πριν 1 μήνα. Το παπαγαλάκι έχει μάθει με μέχρι να λέω ανέβα και να ανεβαίνει στο χέρι μου και έτσι θεωρίας ότι πια ειναι καιρός να βγει από το κλουβί του.Οταν είπα στο πετ από ότι δν το είχαμε βγάλει ακόμα μας είπε να το φέρουμε να μας κάψει τα φτερά και μετά να το βγάζουμε.Του κόψαμε τα φτερά και αυτό βοήθησε πολύ! Τώρα για τον τρόπο που πρέπει να τον βγάζουμε έξω μας είπε (εκείνη αυτό έκανε στο δικό της και ήτανε όλα οκευ και το είχε μάθει)να το πιάνω με την παλάμη μου και τα το βγάζω έξω...Το budgie μου αναστατώνεται πολύ με αυτόν τον τρόπο...αλλά θέλω να το δοκιμάσω άλλες δύο μέρες ακόμα να δω αν θα εξοικιωθει.Αυτο τον τρόπο τονδοκιμάζω από χθες.Ευχαριστω πολύ


!
 
@Ρικοο να χαιρεσαι το budgie σου. Οτι ερωτηση θες να κανεις ρωτα μας και ειμαστε στην διαθεση σου να σου απαντησουμε οπως μπορουμε!
[automerge]1609942882[/automerge]
Επισης καλως ηρθες!
 
@Natalie08 Ευχαριστωωω πολύ για το ενδιαφέρον! Αυτό που με απασχολεί είναι αν είναι σωστή η μέθοδος που παιρνω το budgie με το χέρι(χωρίς να θέλει )και το βγάζω έξω... Στο πετ σοπ η κοπελιά με είπε ότι το έκανε στο δικό της και μετά του αρέσεεε!τι να κάνω;
 
@Ρικοο αυτο τις πιο πολλες φορες ειναι αναλογα με το πτηνο σου, αν του αρεσει ή οχι. Τωρα στην δικη σου περιπτωση πιστευω πως αν εχει μαθει να καθεται πανω στο δακτυλο σου να το βγαζεις ετσι γιατι επισης δεν το ταλαιπωρεις.
 
@Natalie08 έχω κάνει πολλές προσπαθείς να το βγάλω με το δάχτυλο έξω αλλά δν κάθεται μόλις πλησιάζω στην πόρτα φεύγει και γυρίζει πίσω στο κλαδί του.Πιστευεται αν το βγάλω κάποιες φορές έξω παίρνοντας το θα εξομοιωθεί μετά?Επίσης δν είναι πολύ δραστήριο πουλί.εχω αγόραζει παιχνιδάκια και δν παίζει! Και ο μόνος τρόπος να ανεβαίνει στο δάχτυλο μου είναι μόνο με κεχρι
 
Να χαίρεσαι το budgie σου.Για να το βγάλεις έξω από το κλουβί απλά του προτάσεις τον αντίχειρα σου.Τα φτερά κακώς τα έκοψες.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: jk1980
@Vada όταν το βγάζω έξω με τον δάχτυλο μου δν βγαίνει πάει μέχρι την πόρτα και γυρίζει πίσω.Εχω κάνει άπειρες προσπάθειες.Και στο πετ σοπ μας είπε ότι μετά από λίγο εξικοιωνεται με αυτόν τον τρόπο(παίρνοντας το δηλαδή) τι να κάνω να συνεχίσω να το παίρνω?
 
@Ρικοο Δεν θεωρώ λύση να κόψεις τα φτερά .. εγώ έβαζα κάθε μέρα το χέρι μ στο κλουβί ώστε να το συνηθίσουν και να ανεβαίνουν μόνα τους και όταν τα έβγαλα και τα πλησίαζα ήταν ημέρα και όλα κύλισαν όπως πρέπει χωρίς πίεση
Θέλουν το χρόνο τους και την εμπιστοσύνη σου
 
έχω κάνει πολλές προσπαθείς να το βγάλω με το δάχτυλο έξω αλλά δν κάθεται μόλις πλησιάζω στην πόρτα φεύγει και γυρίζει πίσω στο κλαδί του
Αυτο το κανει επειδη εχει συνηθισει στο κλουβι του, νομιζει οτι εκει ειναι ασφαλες. Εγω οταν ειχα παρει το budgie μου, το αφησα μερικες μερουλες να συνηθισει το περιβαλλον του και μετα αρχισα να προσπαθω να το βαλω εξω. Κανε μερικες προσπαθειες και υστερα με την υπομονη σου μαλλον θα σου κανει την χαρη και θα βγει, αυτο ομως δεν γινεται με το ζορι γιατι μετα θα φοβαται πιο πολυ.
[automerge]1609943839[/automerge]
Αν εξακολουθει να μην βγαινει με αυτον τον τροπο, δεν ξερω τι πρεπει να κανεις οποτε παρε και αλλες γνωμες!
Επίσης δν είναι πολύ δραστήριο πουλί.εχω αγόραζει παιχνιδάκια και δν παίζει
Μπορει να μην τα παιζει γιατι τα φοβαται
[automerge]1609943903[/automerge]
επειδη δεν ξερω τι μπορεις να κανεις για αυτο αν θες ρωτα καποιον αλλο να σου απαντησει, υπαρχουν πολλα θεματα πανω σε αυτο το προβλημα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Panosbagior Στεναχωρήθηκα πολύ τώρα γιατί έκοψα τα φτερά...άκουσα την συμβουλή στο πετ σοπ . Ξαναβγαίνουν τα φτερά έτσι?:((((
 
@Natalie08 Ωραία άρα να σταματήσω αυτή την μέθοδο...με προβληματίζει αυτό γιατί στο δικό της μπατζι το έκανε δυο τρεις φορές και μετά εξημερώθηκε.Αχ δν ξέρω τι να κάνω!Επίσης έχω γράψει και κάποια μηνύματα στο φόρουμ και έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ γιατί μου λένε ότι δν έπρεπε να είχα κόψει τα φτερά.:(είμαι πολύ στεναχωρημένη
[automerge]1609944066[/automerge]
@Natalie08 Ευχαριστωωω πολύ πάντως για την βοήθεια!
 
@Ρικοο και με τους δύο τρόπους το πουλί κάποια στιγμή θα εξοικειωθεί απλώς αυτός με το δάκτυλο είναι ορθότερος
 
Ναι @Ρικοο ξαναβγενουν τα φτερά αλλά μπορεί να τους δημιουργήσει άγχος. Καλύτερα όταν θες να τα βγάζεις από το κλουβί να ανεβαίνουν στο χέρι σου και να τα βγάζεις. Καλύτερα να έχεις ένα σταντ
 
Ωραία άρα να σταματήσω αυτή την μέθοδο...με προβληματίζει αυτό γιατί στο δικό της μπατζι το έκανε δυο τρεις φορές και μετά εξημερώθηκε
Ναι να την σταματησεις για το καλο του. Αυτη το εμαθε ετσι ωστε να καθεται οταν το πιανει ετσι.
Επίσης έχω γράψει και κάποια μηνύματα στο φόρουμ και έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ γιατί μου λένε ότι δν έπρεπε να είχα κόψει τα φτερά.:(είμαι πολύ στεναχωρημένη
Μην στεναχωριεσαι, εγω πηρα το budgie μου με κομμενα τα φτερα του και με τον καιρο του ξανα μεγαλοσαν και αρχισε να πεταει. Ετσι θα γινει και σε εσενα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ρικοο Το μπάτζι σου αναστατώνεται πολύ όταν το πιάνεις διότι ο τρόπος που "εκπαιδεύτηκε" δείχνει ότι δεν είναι ήμερο απλά δεν έχει τρόπο διαφυγής μέσα στο κλουβί και με κομμένα φτερά. Και σαφώς επειδή φοβάται. Μην το ξαναπιάσεις με αυτόν τον τρόπο διότι ήδη με την τακτική αυτή θα δυσκολευτείις πολύ να κεερδίσεις την εμπιστοσύνη του. Η πωλήτρια/ιδιοκτήτρια πετ σοπ είναι προφανώς τραγικά άσχετη με το θέμα.
 
Εγώ περισσότερο χάρηκα όταν ο δικός μου πέταξε προς τα εμένα παρά όταν ανέβηκε στο δάχτυλό μου.
Απορώ πως δίνουν τέτοιες συμβουλές τα petshop.
Αυτοί δένουν τα πόδια από τα παιδιά τους για να μην τρέχουν και χτυπήσουν;
Μην το ξαναπιάσεις-αρπάξεις από μόνη σου.
Άστο και θα έρθει από μόνο του όταν δεν θα σε φοβάται.
 
Σκέψου ότι εμένα ο δήθεν εκτροφέας του μου είπε να το πιάνω έτσι κ να τον βγάζω έξω, ούτε καν κάποιο πετ σοπ. Ήταν ότι χειρότερο μπορούσα να του κάνω, αλλά λέω αυτός που το μεγάλωσε μου το είπε, δίκιο δεν θα έχει; Ε δεν είχε λοιπόν...
Σταμάτησε το όσο είναι νωρίς ακόμη, το πουλάκι θέλει χρόνο για να σε εμπιστευτεί, φαίνεται αυτό. Ίσως ο λόγος που δεν βγαίνει είναι γιατί φοβάται μην το πιάσεις με την παλάμη σου..
Τα φτερά μεγαλώνουν πάλι μην σε αγχωνει αυτό...όλοι κάνουμε λάθη. Μακριά από συμβουλές των πετσοπαδων.
Θα πάρει τον χρόνο του κ θα δεις πως θα είστε αχώριστοι. 😊
 
Back
Top