Ασθένειες Budgie ανοιγοκλείνει συχνά και γρήγορα το στόμα

Aristea sg

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2020
Μηνύματα
29
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα...
Απο τον Φλεβάρη ειχα 4 budgie μεχρι τώρα.
Το 1ο το αγόρασα άρρωστο απο το pet κ δεν κράτησε ουτε βδομάδα. Το 2ο πέθανε λριν λιγες μέρες χωρις σημάδια ασθένειας. Το 3ο έφυγε πιο νωρίς με προβλήματα στο πεπτικό σύστημα αλλα κ μετά απο ενα ατυχές πέταγμα στον τοίχο.
Το 4ο το εχω μια βδομάδα κ απο οταν πέθανε το αλλο εχει πεσει αρκετα. Ωστόσο κάθεται λιγο φουσκωμένο οταν δεν τραγουδάει η δεν παίζει η τρώει η ξεφλουδιζει το κλαδί της κτλ.. Ακούω τη μύτη της νομίζω που κάνει τακ τακ σαν μπούκωμα. Επίσης ανοιγκλεινει κ το στόμα γρήγορα συχνά.
Κάποιες φορές εχει κ βγαχναδα.
Δεν ξερω αν πρέπει να της δωσω αντιβίωση.
Δινω βιταμίνες στο νερο που δε βλέπω να πινει κ φρούτα τα οποία δεν πλησιάζει.
Τρωει κανονικά όμως σπόρους.
Τα κακά της μια ειναι πράσινα κ μικρά μια καφέ κ μεγάλα.
Δεν ξερω τι φταίει κ πως να βοηθήσω καθως εδω δεν υπάρχει γιατρός που να έχει γνώσεις περα απο τα βασικά οσες φορές πηγα τα προηγούμενα budgie.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αριστέα προφανώς κάτι τρέχει με τα πουλάκια που χάνονται. Αν τα παίρνεις όλα απο το ίδιο πετ σοπ ίσως να φταίει κι αυτό και να κρύβουν κάποια ασθένεια η οποία με το στρες της αλλαγής περιβάλλοντος να εκδηλώνεται. Δες κι αυτό τα θέμα για γιατρό, εμείς δεν μπορούμε να προτείνουμε αντιβιώσεις κι η αντιβίωση δεν είναι μια για όλες τις ασθένειες.
https://community.petbirds.gr/threa...ο-που-ασχολείται-με-πτηνά-στα-Ιωάννινα.34698/
 
Τα 3 πρώτα ηταν απο το ιδιο πετ σοπ αλλα ο ενας εζησε 3 μηνες χωρίς σημάδια ασθένειας. Μονο τσίμπουσε τα φτερά του κ πήρα το 4ο για να εχει παρέα.
Δυο βραδια πριν φύγει μου εβγαλε μια περίεργη συμπεριφορά σαν κριση άγχους κ σα να μην εχει επικοινωνία.
Τον πήρα αγκαλιά τον χαϊδέψα κ μετα συνήλθε.
Μετα απο 2 μέρες απλά έπεσε κάτω κ πέθανε.
Το 4ο για να του κάνει παρέα, το πήρα από αλλο πετ κ εκανε κόλπα κ αντιδρούσε διαφορετικά, κ κανένα απο τα προηγούμενα 3 δεν ειχε αυτη τη συμπεριφορά.
Επίσης της λειπει κ ενα κομμάτι απο το δάχτυλο της.
Τα είχα σε χωριστά κλουβιά αλλα πετούσαν στον ιδιο χωρο με τον αρσενικό που πέθανε.
Τρέμει τα φτεράκια της σήμερα κ δεν ακούω πλέον τη μυτη της κ τα κακα της ηρέμησαν.
Αλλα κάθεται φουσκωτή. Παρατηρεί τα πάντα κ αντιδρά στα πάντα παρολα αυτα.
Μου ειπε ενας γιατρός απο Λάρισα να της δωσω μεντρολ τριμμένο στην τροφή μήπως εχει αλλεργία σε κάτι.
Δεν ξέρω αν πρέπει να το ρισκάρω.
Είμαι πολυ καινούργια σε αυτο κ δε θέλω να κανω λάθος. Διαβαζω συνέχεια για να μαθαίνω.
Σε ευχαριστω για το λινκ.
 
Αριστεά τα πουλάκια ήταν σιγουρα άρρωστα. Είτε δεν είχες εμπειρία να το διακρίνεις είτε έκρυβαν καλά την ασθένειά τους μέχρι το τέλος.

Μου ειπε ενας γιατρός απο Λάρισα να της δωσω μεντρολ τριμμένο στην τροφή μήπως εχει αλλεργία σε κάτι.
Όχι να μην το κάνεις! Τι γιατρός, κτηνίατρος; Εξέτασε το πουλί, που τον βρήκες;
 
Όχι γιατί μένω Γιάννενα.
Μέσω γνωστού μου.
Είναι ορνιθολογος νομίζω.
Οχι δε το έκανα γτ ειναι κορτιζόνη.
[automerge]1590945061[/automerge]
Αυτή ειναι η Λίλα.
Λίγο σακατεμενα τα φτερακια της γιατί τα κόψανε στο πετ κ την τραυματισαν οπως την έπιασαν κ έσπασαν.
Νόμιζα τη σκότωσαν.
Ομως δε χάνει το θαρρος της κ πετάει οσο μπορεί κ τη βοηθάω με μια σκαλίτσα.
Εδω δεν είναι φουσκωμένη γτ οταν πλησιάζω αλλάζει στάση.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200531_200652.webp
    IMG_20200531_200652.webp
    115,8 KB · Προβολές: 17
@Aristea sg , τελικά Αριστέα, πώς έχει εξελιχθεί η κατάσταση του πουλιού;
Οι τροφές που τους παρέχεις - παρείχες είναι συσκευασμένες ή χύμα;
Ο χώρος που βρίσκεται το κλουβί της, ποιος είναι;
Ο χρόνος ύπνου της είναι σταθερός; Πόσες ώρες κοιμάται;
 
@ianos καλησπέρα..
Ειναι καλύτερα η διάθεση της σε σημειο υπερκινητικοτητας. Ολη μερα φωνάζει κ της εχω τραγούδια κ τραγουδάει. Κ παίζει κ πολύ με τα παιχνίδια της.
Βγαίνει όταν θέλει κ πετάει οσο μπορεί κ μετά ξανα μπαίνει μόνη της με μια σκαλίτσα που της εχω. Τώρα αρχισαν να φτιάχνουν κ τα φτερά της πάλι κ τα περιποιείται κ περισσότερο.
Φοβάται αρκετά ακόμη.
Τροφή άλλαξα πρόσφατα σε συσκευασμένη. Manitoba λέγεται. Την τρώει ευχάριστα.
Πήρα κ στικ κεχρι αλλά το τρώει μόνο αν της το τάισω.
Την εχω στο δωμάτιο μου γιατί εχει περισσότερη ησυχία κ δεν έχει ρεύματα για να μπορεί να βγαίνει κ ελεύθερα εφόσον έχει μάθει τον χώρο.
Ο ύπνος της συνήθως γίνεται 9μιση που ξεκινάει να κουρνιαζει κ σκεπάζω το κλουβί της.
Την ακούω ωστόσο που καθαρίζει τα φτερά της ή που μασαει το ραμφος της, γιατί δεν κοιμάται αμέσως.
Σήμερα παρατήρησα οτι φτερνιστηκε 2 φορές συνεχόμενες αλλα οχι δυνατά.
Δεν ξερω αν πρέπει να με ανησυχεί αυτό.
Το ραμφος της συνεχίζει να το κανει έτσι πάντως(σα να δοκιμαζει κρασι κ θελει να δει τη γεύση 😋), αλλα της το εκανα οταν την πρώτο πήρα κ με μιμούνταν οπότε δεν ξέρω γτ το κάνει.
Της βαζω βιταμίνες στο νερό, αν κ δεν εχω δει να πίνει κ της βαζω καθε μερα κάποιο φρούτο η λαχανικό που δεν εχω δει να τα τρώει καθόλου.
Αυτά μεχρι στιγμής..
 
Πήρα κ στικ κεχρι αλλά το τρώει μόνο αν της το τάισω.
Μια φωτογραφία αυτού θα μας βάλεις; ή τη μάρκα του ώστε να το δούμε στο διαδίκτυο.
Βασικά αυτό που θέλω να διαπιστώσω είναι ότι ακριβολογείς και ότι πράγματι πρόκειται για στικ, κι αν όντως είναι έτσι, (και όχι τσαμπί κεχριού), να σου πω ότι τα στικ θα πρέπει να τα αποφεύγεις, καθώς έχουν αμφίβολης ποιότητας σπόρους, σε συνθήκες αμφιλεγόμενης συντήρησης, μαζί με γλυκαντικές ουσίες, τα οποία μπορεί ακόμα και να δημιουργήσουν προβλήματα υγείας στα πουλιά.
 
Α τότε πρόκειται για τσαμπι. Δεν ήξερα ότι το λένε τσαμπι ή μιλετ αν το λεω σωστά. Στικ ή μπάρες, όπως τις λεω, δε βάζω.
Επίσης χθες φτερνιστηκε συνεχόμενες 4 φορές κ μετά απο λίγο πάλι το ίδιο.
Όταν πήγε για ύπνο, την άκουγα εκανε πάλι ένα τσιφ.
Σήμερα πάλι απο το πρωι μέσα στην ενέργεια κ τη σκανταλια.
Επίσης ήθελα να ρωτήσω για τα περιττώματα της που ειναι μια πράσινο κ μια καφέ. Τα καφε είναι συνήθως πιο μεγάλα. Διάβασα ότι καφέ είναι αν τρώνε πελετ. Έτσι τα κάνει από όταν την πήραμε, αλλα πελετ δεν τρώει.
Δυστυχώς δεν ξέρει κάποιος εδω να με βοηθήσει απο κτηνιατρους πέρα των βασικών(δωσε λιγη αντιβίωση, δωσε βιταμίνες, να δούμε πως θα πάει κτλ)
Επειδή κ εγω τώρα μαθαίνω κ διαβάζω για να ενισχύω τις γνώσεις μου, που μπορώ να απευθυνθώ για σίγουρες απαντήσεις στο θεμα της υγείας τους;
 

Συνημμένα

  • IMG_20200607_113547.webp
    IMG_20200607_113547.webp
    95,9 KB · Προβολές: 9
  • IMG_20200607_114227.webp
    IMG_20200607_114227.webp
    81,8 KB · Προβολές: 9
Επειδή κ εγω τώρα μαθαίνω κ διαβάζω για να ενισχύω τις γνώσεις μου, που μπορώ να απευθυνθώ για σίγουρες απαντήσεις στο θεμα της υγείας τους;
Υπάρχει αυτό το εργαστήριο https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/ με το οποίο έχεις τηλεφωνική επικοινωνία, τους λες τι βλέπεις, σου λένε τι να στείλεις (συχνά δείγματα κουτσουλιάς), σου στέλνουν απαντήσεις και τις οδηγίες με τα απαραίτητα φάρμακα. Δεν έχω ιδία άποψη, άλλα μέλη λένε ότι είναι πολύ καλή περίπτωση, και άλλα μέλη είναι πιο επιφυλακτικά, καθώς μέχρι σήμερα δεν υπήρξε κάποιο μέλος να μας γράψει.. Ξέρετε, έστειλα δείγματα κουτσουλιάς και το πτηνό μου δεν έχει τίποτα, συνήθως δλδ διαπιστώνεται κάποια λοίμωξη (τουλάχιστον αυτοί που μας το επικοινωνούν) ή ενίοτε λοιμώξεις από δύο διαφορετικά παθογόνα. Με άλλα λόγια παραμένω κι εγώ επιφυλακτικός, αν και όπως σου είπα δεν έχω συνεργαστεί μαζί τους. Παρόλα αυτά, είναι επίσης προφανές ότι αν δεν παρατηρούνται συμπτώματα σε κάποιο πουλί, ο φροντιστής του, δεν πρόκειται σχεδόν ποτέ να μπει στη διαδικασία να στείλει δείγμα.
Δες κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρική-Εργαστηριακή-Διάγνωση.32953/
 
Ναι το ειχα διαβάσει αυτό σε κάποια σχόλια. Ευχαριστώ.
Ο κτηνίατρος εδω που πήγαινα τα προηγούμενα τους ειχε κανει εξέταση στα περιττώματα με μικροσκόπιο αλλα δεν ειχε βρεθεί κάτι.
Κ χάθηκαν κ τα 2. Το ενα με πεπτικα προβλήματα κ το αλλο 3 μήνες μετα αναπάντεχα.
Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις αν τα απασχολεί κάτι, γτ στο δωμάτιο μου περνάω πολύ χρόνο κ τα παρατηρώ συνέχεια, αλλά δε βλέπω κάτι να με ανησυχεί η κάτι που δεν έχω δει μεχρι τώρα. 🙄
 
@ianos έχω συνεργαστεί εγώ μαζί τους.. καταπληκτικοί άνθρωποι που αγαπούν και νοιάζονται για τα ζώα. Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα μου έδωσαν οδηγίες και θα πάμε για επανεξέταση την επόμενη εβδομάδα. Ευτυχώς ο μικρός βρήκε το κέφι του και είμαστε μια χαρά μετά την αγωγή.
 
Ευχαριστώ.
Εμενα εχει πολύ κέφι κ διάθεση.
Κ παίζει συνέχεια με τα παιχνίδια της κ τραγουδαει με τα τραγούδια που βαζω.
Απλα ήθελα να ρωτήσω αν εχει κάποιος παρομοια εμπειρία κ αν ειναι ανησυχητικό το φτερνισμα της μέσα σε όλα αυτά κ τα περιττώματα της.
 
@Aristea sg μήπως έχετε κοντά κάποιο αποσμητικό χώρου; Κεριά; Ή καθαρίσατε με κάτι κοντά; Ο δικός μου φταρνιζόταν από το αποσμητικό που βρισκόταν σε άλλο δωμάτιο
 
Οχι δεν εχω κάτι κοντά.
Επειδή ειναι κ μαμα μου ευαίσθητη στις έντονες μυρωδιές δεν έχουμε αρωματικά χώρου.
Ούτε κάτι με δυνατό άρωμα, ούτε κάτι σε καθαριστικό πχ.
Κ αν ρίξω κάτι στο υπόλοιπο σπίτι απομονώνω το δωμάτιο.
Ούτε βάζω προϊόντα με δυνατή μυρωδιά πχ για μαλλιά, άρωμα, μανο κτλ..
Ξεσκονίζω συχνά το χωρο γτ κανει σαν σκόνη απο το δέρμα της.
Γι αυτό προβληματίζομαι.
Κ σκέφτομαι αυτές τις μέρες που εχει κρύο, μήπως κρυώσε.
Της βάζω ενα τραπεζομαντηλο στο μισό κλουβί, που το βάζω κ οταν κοιμάται, γιατί πιστεύω την κρατάει λιγο πιο ζέστη αλλά νιώθει κ καλύτερα γτ φοβάται πολύ.
 
Ναι σίγουρα γιατί φτερνίζεται κ μόνο που τινάζει τα φτερα της.
Απλα ήταν 4 απανωτά κ μετα πάλι το ίδιο. Θα το παρακολουθήσω.
Ευχαριστώ παρα πολυ για τον χρονο σας. 😊
 
Back
Top