Ασθένειες Budgie βγάζει ήχους σα να πνίγεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stavrou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stavrou

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2021
Μηνύματα
6
Πόλη
Καβάλα
Καλησπέρα σας,
Πριν 1μιση μήνα πήραμε ένα καινούριο budgie να κάνει παρέα στο παλιό μας και αφού πέρασε η καραντίνα τα βάλαμε στο ίδιο κλουβί . Σύντομα το καινούριο έβγαζε κάτι περίεργους ήχους σα να πνίγεται όπως θα δείτε στο βίντεο. Σταμάτησε για ένα διάστημα και πάλι άρχισε να το ξανακάνει. Ωστόσο είναι πολύ παιχνιδιαρης και ζωηρός. Ενδέχεται να έχει ακαερα; Ποια η συμβουλή σας;

View attachment IMG_3071.mp4
 
Καλημέρα, κι εμένα για φτέρνισμα μου ακούγεται, όχι πνιγμός. Πότε και πόσο συχνά το κάνει? Για ακατανόητους λόγους το πρώτο μου μπάτζι, η Ίρις, από την πρώτη νύχτα φτερνιζόταν όταν ήταν ώρα για ύπνο. Τώρα έχει αρχίσει να το κάνει και η Αυγή, που την πήρα πέντε μήνες μετά. Δεν είναι σαφές γιατί το κάνουν, αλλά είναι συστηματικό το βράδυ και ποτέ άλλοτε, οπότε δεν ανησυχώ.

Τα μπάτζι έχουν πολύ ευαίσθητο αναπνευστικό, οπότε σκόνη και πούπουλα τα ενοχλούν πολύ. Αν υπάρχει θερμαντικό σώμα δίπλα που λειτουργεί αλλά δεν έχει ξεσκονιστεί ή έχει ακόμα και μικρή διαρροή μπορεί να τον/την ενοχλεί.
 
@Tony Forpus καλημέρα σας , δεν ήξερα ότι με αυτό τον τρόπο φταρνίζονταν ομολογώ ..συμβαίνει κυρίως αργά το βράδυ και σπάνια μέσα στην μέρα. Δεν το κάνει συνέχεια . Άρα λέτε αυτό να είναι ; Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση .
[automerge]1639127346[/automerge]
@Nausicaa καλημέρα σας , όπως ανέφερα και παραπάνω δεν ήξερα ότι φταρνίζονταν έτσι . Το κλιματιστικό για παράδειγμα δεν τους χτυπάει ώστε να πετάει σκόνη και το κλουβί το καθαρίζω πολύ συχνά . Τελικά όντως ειναι πολύ ευαίσθητα. Αλλά γιατί από το petshop ανέφεραν πως έχει ακαρεα ; Μου κάνει εντύπωση και δεν θέλω να κάνω θεραπεία χωρις λόγο και να τα χωρίσω γιατί δεν έχει καιρό που τα έβαλα μαζί 😞
 
γιατί από το petshop ανέφεραν πως έχει ακαρεα ;
Τα καταστηματα δεν έχουν ειδικούς και γιαυτό δεν στρεφόμαστε σε αυτούς για ιατρικές οδηγίες. Μπορεί να το είπαν γιατί όντως το πίστευαν, μπορεί γιατί ετσι θα πουλόυσαν ένα μπουκαλάκι αντιπαρασιτικών, μπορεί γιατί είναι σύνηθες στα πτηνά, ποιος ξέρει. Θεραπεία κάνουμε μονο όταν και με ό,τι πει ο πτηνίατρος. Πάντως αν είναι εξωτερικά τα παράσιτα, το πιο πιθανό να φαίνεται με γυμνό μάτι. Αν ομως είναι στην τραχεία ή το άνω αναπνευστικό αυτό θέλει καλλιέργεια.

δεν ήξερα ότι με αυτό τον τρόπο φταρνίζονταν
Μάλιστα, αν πάτε κοντά, θα σας περιλούσει και με σάλιο. Μπορεί να είναι μικρά, αλλά βγάζουν πολυ!
 
@Nausicaa τώρα που το λες μια μέρα που τα είχα έξω και ξαναέκανα αυτό τον ήχο έβγαζε έφτυνε μεχρι και σπόρους από το στόμα. Ισχύει αυτό για τα petshop αρχίζω να αμφιβάλλω πλέον και για την τροφή τους που αγοράζω δεν ξέρω. Σας ευχαριστώ παρά πολύ ομολογώ λίγο ηρέμησα !
 
@kika αχ το γλυκι ❤️ Μακάρι να μην έχουν κάτι τι να πω ..πάντως είναι πανέμορφο 🥰
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Back
Top