Ασθένειες Budgie βγάζει περίεργες κραυγές και τινάζει το δεξί του πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Matinq
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Matinq

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουλ 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
Naxos
Καλησπέρα, Είμαι η Ματίνα κ πριν έξι μήνες έφεραν δωρο στο γιο μου ενα πανέμορφο αρσενικο budgie κ το φωναζουμε πάπα ☺

Έγινα μέλος στο pet birds καθώς χθες αργά το βράδυ έντρομη έψαχνα για ασθένειες των παπαγαλων αφου ο δικός μας ξαφνικά άρχισε να βγάζει κάτι περιεργες κραυγές να τινάζει το δεξί του ποδαρακι, να έχει αστάθεια, μέχρι που δεν μπορουσε να στηρίξει το κεφάλι του.Δεν σας κρυβω νομίζω ότι δεν θα ξημερωθει.Ζω στη Νάξο δυστυχώς δεν εχουμε πτηνιατρο , αλλά σήμερα πρωι πρωι κάλεσα τον κτηνιατρο του περιέγραψα τα συμπτώματα κ με ρώτησε αν τον είχα σε εξωτερικό χώρο. Πράγματι χθες την περισσοτερη μέρα τον ειχαμε στ μπαλκόνι κ το απόγευμα τον έβαλα μεσα. Ήταν πεπεισμενος ότι κάτι τον είχε τσιμπήσει κ συγκεκριμένα μέλισσα, ξεκινήσαμε αντιβίωση μ έδωσε κάποιο υγρό να βάλω στο νερό του, φυσικά εγώ του έδωσα κ με συριγγα για να είμαι σίγουρη ότι ήπιε κ τον τάισα με συριγγα.Ηταν όμως συνεργάσιμος κ έφαγε ότι του έδωσα. Η διάθεση του παραμενει υποτονική, σήμερα δεν τον έχουμε ακουσει να τσιτσιρισει καθόλου αλλά πριν από λίγο τον είδα στην ταιστρα του να τρώει. Αυτό ρε παιδια δεν είναι θετικό? Δεν θα γίνει καλά το παπαγαλακι μου?
 
Το έψαξα κ είδα ότι κάτι το ενοχλεί γιατί δεν μπορουσε να το πατησει καλα, αλλά δεν είχε κανένα πρηξιμο. Και χθες το βράδυ ανέβηκε στην ψηλότερη πατηθρα εκεί που κοιμάται παντα.. και τον είδα ότι έφαγε λίγα σποράκια. Σας έχει συμβεί κάτι παρομοιο? Τον βλέπω καλυτερα σήμερα.
 
Καλημέρα, καλωσορίσατε, εστω και με δυσάρεστη αρχή. Το τι είναι τσιρίδα για εμάς και τι για παπαγάλο είναι κάπως διαφορετικό, οπότε χωρίς ηχογράφηση δύσκολο να ξέρει κανείς για τι ακριβώς μιλάμε. Μπορεί να μην ήταν μέλισσα, γιατί λόγω μεγέθους, ακόμα κι ένα μικρό έντομο, όπως το κουνούπι, μπορεί να ενοχλήσει. Τώρα τι συμπτώματα έχει? Το κεφάλι το κρατά στητό?
 
Χαίρομαι πολύ που δείχνει καλύτερα και εύχομαι πραγματικά να είναι καλά το μικρό σας!
Το ψάξατε το πουλάκι στο πόδι; έχει κάποιο τσίμπημα, πρήξιμο, ερεθισμό;
'Οταν έγραψα πόδι εννοώ τα πάντα....νύχια-πατούσες-κνήμη και μηρό (βρέχεις ελαφρά τα πούπουλα και ψάχνεις).
Όπως και να έχει η κατάσταση πάντως να έχετε στο νου σας πως όταν αφήνουμε τα κλουβιά εκτός σπιτιού χρειάζεται να προστατεύουμε τα πουλιά από κάθε είδους θηρευτές καθώς και
από κάθε είδους έντομα.
Στην περίπτωση
1)συρμάτινο πλέγμα ή κάλυψη με σκληρή επιφάνεια του κλουβιού, δηλ αφήνοντας κάποια απόσταση από τα κάγκελα
και
2)τούλι-κουνουπιέρα για τα έντομα (άσχετο και...προσοχή στον ήλιο).

Περαστικά κι αγύριστα!
 
Το έψαξα παρα πολυ αλλά δεν είδα κάτι περιεργο😑 όμως συνεχίζει να μην το παταει καλα, παρατηρω ότι ενώ έχει ανακτήσει τις δυνάμεις του, το δεξί ποδαρακι δεν έχει τόση δυναμη. Είναι όμως καλυτερα στην όψη. Βέβαια δεν έχει βγάλει ουτε σήμερα καμια φωνουλα μόνο όταν πηγα να το πιασω επειδη δεν ήθελε με τίποτα @Sissy σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές
[automerge]1657914274[/automerge]
@Nausicaa καλησπερα σας, τώρα το κεφαλακι του το έχει στητο,οταν του σφυρίζω θα γυρίσει να με κοιτάξει,συνεχιζει να μην έχει την όρεξη που είχε αλλά είναι πολυ καλυτερα μ αυτό που είχα αντικρίσει κ κόντευε να σκάσω απο τη στεναχώρια μου.Συνεχιζει το δεξί ποδαρακι του να έχει μια ασταθεια,σαν να μην μπορει να το πατησει καλά. Έχει φάει αλλά όχι με τη διάθεση που έτρωγε παλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως αν όντως ήταν μέλισσα πιθανόν κάποιες μέρες να πονάει. Εδώ εμείς οι άνθρωποι πριζομαστε και έχουμε ενοχλήσεις, λογικό είναι και το πουλάκι που αναλογικά είναι πολύ μικρότερο
 
Πάντως αν όντως ήταν μέλισσα πιθανόν κάποιες μέρες να πονάει. Εδώ εμείς οι άνθρωποι πριζομαστε και έχουμε ενοχλήσεις, λογικό είναι και το πουλάκι που αναλογικά είναι πολύ μικρότερο
😉Και όχι μόνο!
Έχουν πεθάνει πολύ μεγαλύτερου μεγέθους πουλιά από τσίμπημα εντόμων...(εάν ήταν τσίμπημα)
 
@Tony Forpus Καλησπέρα, το παπαγαλάκι μου ζει κ βασιλευει☺ Είναι πολύ καλά, τρώει, πίνει, έχει ζωηρεψει όπως ήταν πρωτα για το μόνο που είχα αρχίσει να στεναχωριεμαι είναι ότι δεν τιτιβιζε καθόλου... Και σήμερα το ακουσαμε ξανά, οχι για πολυ βέβαια.
 
Καλησπέρα, το παπαγαλάκι μου επανήλθε πλήρως. Μας ξυπνάει από τις 6 αλλά χαίρομαι τόσο πολυ.. Προφανώς ταλαιπωρήθηκε το γλυκουλι κ ήθελε τι χρόνο του. Πέρασαν ακριβώς 16 μέρες από το συμβάν για να είναι όπως παλιά!ευτυχώς είχαμε αίσιο τέλος!
 
Back
Top