Τραυματισμοί Budgie βγάζει πούπουλα από το δεξί φτερό του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eleQ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eleQ

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2024
Μηνύματα
5
Το μπατζι μου είναι 7 ετών . Εδώ κάτι εβδομάδες παρατήρησα ότι έχει βγάλει μόνος του κάποια φτερά από τα φτερά του (μόνο στα δεξιά) , δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση καθώς σημηθηζε να βγάζει μόνο του φτερά που μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μεγάλωναν καινούργια φτερά . Εχθές παρατήρησα ότι είχε κάτι κόκκινο σε αυτό το σημείο , λογικά ενώ ξυνόταν το γρατζουνησε . Όλο αυτό το χρόνιοι διάστημα δεν έχει άλλαξει καμία συνήθεια του . Μπορεί να πετάει κανονικά , τραγουδάει και χορεύει . Γενικά κάνει ότι έκανε και πριν γίνει αυτο . Η διάθεση του είναι κανονική επίσης . Τρώει και κοιμάται κανονικά και ούτε αυτά έχουν αλλάξει IMG_2525.webp
 
Έχω την εντύπωση ότι δεν πρόκειται για μάδημα των φτερών, αλλά για κύστη.
Οι κύστες φτερών εμφανίζονται όταν ένα νέο φτερό δεν βρίσκει την έξοδο στα φυσικά ανοίγματα του δέρματος και εγκλωβίζεται δημιουργώντας μία μάζα εγκλωβισμένων φτερών.
Η αντιμετώπιση τους γίνεται χειρουργικά, δηλαδή ανοίγει η κύστη με νυστέρι, και γίνεται προσεκτικός καθαρισμός των φτερών που έχουν εγκλωβιστεί.
Καλύτερα να το δει κάποιος γιατρός με βασικές γνώσεις στα πτηνά.
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;
 
@Vada έχουν αρχίσει ήδη να βγαίνουν κάποια καινούργια φτερα . Στην περιοχή που είμαι δεν υπάρχει γιατρός που εξεταζει πτηνα. Είναι σοβαρό το θέμα ;
 
Δεν είναι τόσο ανησυχητικό δηλαδή δεν είναι ασθένεια, είναι όμως κάτι που πρέπει να φύγει, γιατί εξελίσσεται και ενοχλεί το πουλάκι.
Υπάρχει ένα σκεύασμα το οποίο κοστίζει περίπου όσο και μια επίσκεψη σε γιατρό, το βάζεις στην κύστη και έχει καλά αποτελέσματα, στην αρχή ξεφλουδιζει την κύστη και μετά την ρίχνει.

Πάντως πριν κάνεις κάτι πάρε και την γνώμη ενός γιατρού, έστω και τηλεφωνικά με κάποιες φωτογραφίες.
 
Ένας από τους λόγους που θα μπορούσε να προκαλέσει αυτή τη συμπεριφορά είναι οι κύστες φτερών όπως είπε και ο Βάγιος @Vada Το φαινόμενο αυτό όμως στα budgie δεν είναι τόσο συχνό όσο στα καναρίνια ποζιτούρας η χρώματος, οπότε ΑΝ ο γιατρός καταλήξει σε κάτι άλλο από την κύστη όπως για παράδειγμα ο αυτοραμισμός, θα αφήσω αυτό που μπορεί να βοηθήσει έστω στη συμπωματική αντιμετώπιση. https://petbirds.gr/product-tag/feather-plucking/
 
@Stavros Έστειλα σε έναν γιατρό και μου έδωσε μια αληφη ( είπε το ίδιο πως κάποια φτερά δεν μπόρεσαν να βγουν )
Ευχαριστώ !
 
@eleQ Συγνώμη από που το αγοράσατε; Στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει και το ψάχνω μία εβδομάδα σε όλες τις αλυσίδες, κτηνιατρικες φαρμακευτικές εταιρείες κτλ. Μόνο σε μία μεγάλη αλυσίδα μου το έκαναν παραγγελία και τελικά μετά από λίγες ημέρες μου ανέφεραν ότι η tafarm δεν το έστειλε ή έστω από την Αθήνα.
 
@Antiateira από ένα κατάστημα πετ σοπ
Αλλά αποτι είδα το έχουν σε διάφορες ιστοσελίδες
 
Το πουλακι ζει μονο του; Σε τι χωρο; Θα χρειαζοταν μια εξεταση για εξωπαρασιτα αρχικα για να αποκλειστει οτι δεν ειναι αυτο που του προκαλει την επιθυμια να ξυθει εντονα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@eleQ Δυστυχώς τα pet shop που κοίταξα αναφέρουν ότι οι παραγγελίες θα δοθούν (κλειστά λόγω διακοπών) μετά την εβδομάδα του 15/γουστου. Εγώ το είχα ανάγκη από το τέλος της προηγούμενης εβδομάδας. Για αυτό και δεν το παρήγγειλα και το έψαχνα στην συγκεκριμένη πόλη- για να το έχω άμεσα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top