Γενικά Budgie δαγκωνει σακουλα κλουβιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Daphni28
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Daphni28

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2015
Μηνύματα
19
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια! Μια γρηγορη ερωτηση. Το budgie μου σημερα εμφανισε μια συμπεριφορα που δεν ειχα ξαναδει. Εκτος του οτι τον τελευταιο καιρο ενω εχει φαι στην ταιστρα του τσιμπολογαει απο τα σπορια στο πατωμα του κλουβιου(κι αυτη πρωτοφανης συμπεριφορα αν και διαβασα καπου πως ειναι φυσιολογικη), αρχισε σημερα να δαγκωνει κι αυτην την σακουλα που βαζουμε γυρω απ το κλουβι για να μην πεφτουν τα σπορια απ'εξω. Ειναι φυσιολογικο; Γενικα ξερω οτι τα παπαγαλακια δαγκωνουν ο δικος μου ομως δεν ειχε τετοιες συνηθειες(μονο τον κτηνιατρο ειχε δαγκωσει 😛 ) Απλως ρωταω γιατι φοβαμαι για το υλικο μην το πειραξει τιποτα...
Σας ευχαριστω :)
 
Δεν κάνει να φάει πλαστικό σίγουρα. Σαν συμπεριφορά είναι φυσιολογική. Οτιδήποτε και να βάλεις θα πάει από περιέργεια στην αρχή και μετά θα παίζει μαζί του με αυτόν τον τρόπο. Ο μόνος τρόπος για να το αποφύγεις, είναι να μην μπορεί να το φτάσει.
 
Φυσικά δεν πρέπει να τρώει σποράκια από τον πάτο γιατί στον πάτο υπάρχουν κουτσουλιές. Σχαράκι δεν έχεις στο κλουβί;
Ως συμπεριφορά ωστόσο είναι φυσιολογική.
Επίσης δεν πρέπει επ ουδενί να τρώει το πλαστικό υπάρχει κίνδυνος απόφραξης του εντέρου ή του στομάχου.
Προφανώς πλήττει και βρήκε παιχνίδι. Παιχνίδια του έχεις στο κλουβί; Αν όχι φτιάξε κάτι από καλαμάκια του νερού ή από κομμένο λευκό ατύπωτο χαρτί και δώσε να ασχολείται με αυτά. Ιδέες εδώ Παιχνίδια για παπαγάλους .
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Αν δω οτι συνεχιζει θα την αφαιρεσω τη σακουλα αν και με ειχε σωσει απο πολλη βρωμια... Οσο για παιχνιδια εχει στο κλουβι και μαλιστα κατα καιρους του αγοραζω και καινουρια για να μην τα βαριεται... Μαλλον τωρα επειδη εχω καιρο να του παρω κατι καινουριο το "ζηταει" 😛 Παντως οταν ειναι στα κεφια του τον βλεπω τρελαινεται να παιζει με το αγαπημενο του παιχνιδι, σημερα δεν ξερω τι τον επιασε και αρχισε να δαγκωνει τη σακουλα... Ευτυχως δεν το εκανε συνεχομενα,2-3 φορες... Μετα τον εβγαλα λιγο στο μπαλκονι ακουγε τ'αλλα πουλια, αρχισε κι αυτος να τιτιβιζει, ξεχαστηκε και δεν το ξανακανε. Λετε αν του παρω κανενα απο αυτα τα χοντρα σχοινια που πουλανε τα πετ σοπ που ειναι και πατηθρες και παιχνιδια να σταματησει; Θυμαμαι παλια του ειχα ενα τετοιο και το τσιμπολογουσε συνεχεια! Μεχρι που το ειχε φθειρει και το εβγαλα για να μην καταπιει καμια κλωστη... Μηπως μου λεει οτι θελει κατι να δαγκωνει;
 
Μηπως μου λεει οτι θελει κατι να δαγκωνει;
Οι παπαγάλοι παίζουν πολύ με όποιο αντικείμενο βρουν και συνήθως παίζουν δαγκώνοντας. Ό,τι και να του δώσεις θα αρχίσει να το περιεργάζεται και στη συνέχεια να παίζει μαζί του. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να μην τραυματιστεί και να μην καταπιεί κομάτια του αντικειμένου που θα του δώσεις.

Τα παιχνίδια τα έχουν ανάγκη. Η ενασχόλησή του με τη σακούλα δείχνει έλλειψη παιχνιδιών και ανία οπότε το πρόβλημα λύνεται εύκολα.
 
Τα ετοιματζίδικα παιχνίδια δεν είναι απορριπτέα αλλά έχει αποδειχθεί ότι δεν τους προκαλούν τόσο ενδιαφέρον όσο ίσως ένα χαρτί απλό. Διάβασε αυτό που σου έδωσα.
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια! Σημερα πηγα και του αγορασα μια νεα κουνια απο φυσικο ξυλο μαλιστα και θα δοκιμασω να φτιαξω και μερικα απο τα παιχνιδια που προτεινουν τα μελη του φορουμ, αυτο ειδικα με τα καλαμακια μου κινησε ιδιαιτερα την προσοχη! :D
 
Back
Top