Φροντίδα Budgie δεν έχει ακουμπήσει τους σπόρους του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panosrey
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panosrey

PB New Member
Εγγραφή
15 Αυγ 2009
Μηνύματα
56
Πόλη
Ξάνθη
Δεν τον εχω δει ποτε να κατεβαινει στις ταιστρες. Ενω τρωει που και που απο αυτο το στικ. Τον βλεπω λιγο πιο ανετο αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν εχει ακουμπησει τους σπορους.☹
 
Για τι είδος πουλιού μιλάμε;
 
καταρχην για τι πουλακι μας λες;
αν ειναι καινουριο ειναι φυσικο και παλι μπορει να τρωει και εσυ να μην το βλεπεις!
 
Ναι ειναι ενα μπατζι. Τα παιχνιδια του δεν τα εχει ακουμπησει μονο το ενα που και που. Εχω παρατηρησει οτι καμια φορα οταν πλησιαζω τρεμει ειναι φυσιολογικο;
 
Πάνο, νομίζω πως έχεις αγχωθεί και αγχώνεις και το πουλάκι δίχως λόγο. :)

Προφανώς φοβάται όταν πλησιάζεις και γι' αυτό τρέμει. Με τα παιχνίδια του δεν παίζει γιατί είναι στρεσαρισμένο ακόμα και πιθανόν να οφείλεται εκεί το ότι δεν τρώει... Που όπως λέει και η Μαριλένα μπορεί να τρώει όταν είσαι απών.
 
Ναι. Μπορει γιατι βλεπω κουτσουλιες κατω. Το βραδυ καλα κανω και το καπακωνω με μια κουβερτα;Επισης ξυνεται πολλες φορες πισω απο τα ποδια στο κεφαλι του σε πολλα σημεια.
 
Αυτό δεν είναι τίποτα απλά θέλει να ξυστεί... Αν όμως συνεχίσει να ξύνεται έντονα, κοίταξε αν έχει ψείρες. Για την κουβέρτα δεν ξέρω... Καλό είναι να το σκεπάζεις το βράδυ για να κοιμάται πιο πολλές ώρες...
 
Αν του αφήνεις κάποιες πλευρές ανοιχτές για να παίρνει αέρα, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Τα πουλιά περιποιούνται καθημερινά το φτέρωμά τους. Μήπως κάνει κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει πρόβλημα μόνο αν δεις ότι ξύνεται επίμονα. :)
 
Πως θα διακρινω αν εχει ψειρες θα το πιασω και θα το ψαξω καλα;
 
Θα πιάσεις το πουλί και θα ψάξεις το φτέρωμά του (ανασηκώνοντας τα πούπουλα). Αν έχει εξωπαράσιτα θα δεις κάτι μαύρα, μικροσκοπικά μαμουνάκια, σαν στίγματα κάπως... είναι πολύ μικρά σε μέγεθος.

Εγώ δεν θα σου πρότεινα να κάνεις κάτι τέτοιο τώρα. Το πουλάκι θα στρεσαριστεί πιο πολύ αν το πιάσεις. Εδώ δεν έχει συνηθίσει το περιβάλλον του καλά καλά... μόνο καλό δεν θα του κάνει το πιάσιμο. Καλύτερα, σ' αυτή τη φάση που είσαι τώρα, να αρκεστείς στη παρατήρηση, να δεις αν ξύνεται επίμονα δηλαδή.
 
Ε ναι δεν θα το προσπαθουσα καν να τον πιασω τωρα.Απο ονομα σκαφτομαι να τον φωναζω Πωλ (Παυλος). Τι λετε nice idea; 😉
 
Ox τον βλεπω να ξυνεται πολυ παντου στον λαιμο του κατω απο τα φταιρα πισω απο το κεφαλι του πολλες φορες και επανελημενα.
 
Να καποιες φωτο κατα την διαρκεια του ξυσιματος
 

Συνημμένα

  • DSCN0389.webp
    DSCN0389.webp
    40,7 KB · Προβολές: 70
  • DSCN0390.webp
    DSCN0390.webp
    35,3 KB · Προβολές: 69
εμένα μια χαρά μου φαίνεται το ξύσιμο...
Πάνο, οι παπαγάλοι χρειάζονται μπόλικο ξύσιμο και ίσιωμα φτερών για πολλούς λόγους.
Καταρχήν τα νέα φτερά που φυτρώνουν είναι ενθυλακωμένα σε μια κέρινη ουσία που τα προστατεύει κι αυτά ξύνονται για να τα απελευθερώσουν.
Δεύτερον, το δερματάκι τους βγάζει μια πουδρίτσα ή ένα λαδάκι (ανάλογα τη ράτσα) το οποίο πρέπει να το πασαλείβουν παντού στα φτερά τους κι αυτό το πετυχαίνουν με το ξύσιμο.
Τρίτον, με τον αέρα ή τις κινήσεις, τα φτερά μπορεί να μπερδεύονται μεταξύ τους και τα πουλιά ενοχλούνται γι αυτό τα ισιώνουν. Εγώ αν φυσίξω τον δικό μου, μετά τρελαίνεται στο ίσιωμα! Κάνει λες και κυνηγάει ψίλους...

Πάντως να ξέρεις ότι κάθε τρεις και λίγο 'χτενίζονται' ! Μην ανησυχείς!
 
Back
Top