Ασθένειες Budgie δεν είναι πια δραστήριο από τότε που του άλλαξα κλουβί

Anna Katsa

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Κερατσινι
Γεια σας , είμαι νέο μέλος στην ομάδα , έχω δυο budgie ένα αρσενικό και ένα θηλυκό , από τότε που άλλαξα το κλουβί σε πολύ μεγαλύτερο ( σχεδόν ένα μήνα ) το αρσενικό δεν είναι πια τόσο δραστήριο μπορεί να μην φταίει αυτό κιόλας ενώ το θηλυκό είναι μες στη τρελή χαρά
Το αρσενικό εδώ και 2 μισή εβδομάδες κάθετε φουσκωτό καμία φορά παίζει λίγο αλλά τον περισσότερο χρόνο κάθετε έτσι ξύνεται (του φεύγουν τα πούπουλα ) σκέφτομαι αύριο κιόλας να τον πάω σε ένα πτηνιατρο αλλά ήθελα να ακούσω και μια άποψη από εσάς
Εκτός από αυτό κάθε φορά που τα βγάζω το πρωί λίγο έξω (με το κλουβί εννοείται )τον βλέπω πιο δραστήριο
 
Γεια σας, καλωσορίσατε και καλή χρονιά! Να τα χαίρεστε!

Πόσων μηνών/ετών είναι? Τι διατροφή έχει και μήπως μπορούμε να δούμε το κλουβί? Καμιά φορά δεν αισθάνονται άνετα στο κλουβί και μια απλή αλλαγή κάνει την διαφορά. Όταν λέτε φεύγουν πούπουλα εννοείτε μόνο πούπουλα, δλδ τα απαλά λευκά που είναι κάτω από το χρωματιστό πτέρωμα ή και μεγάλα φτερά?

Αυτούς τους κρύους μήνες δεν πρέπει να βγαίνουν εκτός σπιτιού, η αποτομη αλλαγή θερμοκρασίας είναι μεγάλος κίνδυνος για την υγεία τους. Το φως όμως είναι όντως πολύ σημαντικό για την υγεία και την διάθεσή τους, οπότε εξαρτάται και πού έχετε το καινούργιο κλουβί σε σύγκριση με το παλιό. Χρόνο εκτός κλουβιού έχουν?

Κελαηδά καθόλου? Έχετε δοκιμάσει να βάλετε μουσική ή ήχους πτηνών? Αυτό σπανίως δεν τα ξεσηκώνει. Οι κουτσουλιές του πώς είναι? Έχουν γίνει άλλες αλλαγές στο σπίτι πλην του κλουβιού (πχ αλλαγή φαγητού, διακόσμησης, μετακίνηση επίπλων, νέο κατοικίδιο δικό σας ή γείτονα κλπ)?
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Πρέπει να είναι γύρο στα 6/7 μηνών διατροφής τους βάζω την απλή τροφή από το Πέτ σοπ και εκτός από αυτό έχω πάρει και τροφή με διαφορά φρούτα αλλά το βάζω μια φορά την εβδομάδα (για αυτό τρελένονται τους αρέσει πολύ )και κεχρί , πούπουλα έχω δει να φεύγουν ,1,2 σχετικά μεγάλα φτερά , παλαιότερα τους είχα βάλει βραστό αυγό αλλά μόνο που το τσίμπησαν λίγο και τίποτα παραπάνω , Εκτός αποτι κλουβί δεν υπάρχει καμία άλλη αλλαγή αλλά τα κρατάω πάντα στο παράθυρο στο μπαλκόνι , Από το κλουβί δυστυχώς δεν βγαίνουν καθόλου μια φορά προσπάθησα να τα βγάλω αλλά ήταν τρομαγμένα όποτε δεν έγινε κάτι ακόμα με φοβούνται , Τώρα για το αν κελαηδά μόνο το πρωί λίγο σήμερα όμως καθόλου και οι κουτσουλιές είναι μια χαρά , νερό πίνει τρώει κανονικά , απλά δεν είναι τόσο δραστήριο όσο παλιά
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Γιαυτό είμαστε εδώ! Ε'ιστε σίγουρη για ηλικία και φύλο? Αν είναι από πετσοπ, πιθανώς να σας έχουν πει λάθος ή ακόμα και ψέματα.

Η τροφή πετσόπ είναι χύμα ή κάποια συγκεκριμένη μάρκα? Τροφή με φρούτα? Δλδ? Τι γράφει πάνω, τι μάρκα είναι? Για ισορροπημένη διατροφή, τα μπάτζι χρειάζονται καθημερινά λαχανικά μαζί με τους σπόρους, και αν όντως είναι νεαρά, χρειάζονται και λίγη αυγοτροφή καλής διατροφής ισορροπίας, συν σουπικόκκαλο και πέτρα ασβεστίου. Αν μάθουν να δέχονται και πέλλετ, ακόμα καλύτερα.

Αν δεν έχετε κάνει κάπιιου είδους συστηματικής εκπαίδευσης με κεχρί ώστε να εκοικιωθούν με εσάς και δεν έχετε πάρει πάρκο ή σταντ για να μπορούν να πάνε σε ασφαλές μέρος, δύσκολα θα βγουν από το κλουβί.

Ένα αρσενικό που δεν τραγουδά καθόλου είναι θέμα... Αυτό που λέτε με τα μεγάλα φτερά μάλλον σημαίνει ότι περνά πτερόρροια. Ασυνήθιστη εποχή, αλλά συμβαίνει. Αυτό το τσεκάρουμε εύκολα με μια φωτογραφία του, να δούμε αν έχει καινούργια φτερά .
 
Δυστυχώς δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφεία επειδή λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο όσο σμίκρυνση και αν κάνω στην εικόνα η τροφή είναι χύμα παρόλα αυτά έχω πάρει και ( badgies manitoba)(Vitakraft menu) και αυτό με τα φρούτα είναι ( Vitakraft Kracker) παλαιότερα είχα βάλει πέτρα ασβεστίου αυτή τη στιγμή τους έχω βάλει σουπικοκκαλο εκτός από αυτό έχω βάλει και άμμο κάτω στο πάτο του κλουβιού αν και στο πρτ σοπ μου είπαν μπορώ να το βάλω να το φάνε αλλά αυτό δεν το έχω κάνει και για κάποιο λόγο δεν το θεωρώ πολύ σωστό ( μπορεί να κάνω και λάθος ) όσο για αυτό που πέφτουν φτερά πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον πιο ειδικό η μπορώ να πάρω κάτι και από πετ σοπ ;
 
Ναι, βασικά θέλει resize, υπάρχει σάιτ, δείτε εδώ.

Χύμα τροφή ποτέ, είναι από τις βασικότερες αιτίες ασθένειας στα πτηνά. Οι μάρκες που λέτε είναι οκ, αν και υπάρχουν και άλλα μιξ. Το σημαντικό είναι να μην τρώνε μόνο σπόρους, αλλά να τους δίνετε και λαχανικά και πέλλετ. Τα κράκερ δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο πέραν της ζάχαρης, οπότε μπορείτε να τα κρατήσετε για γιορτές και αργίες, ποτέ μόνιμα στο κλουβί, αλλιώς δεν θα φάνε και τπτ άλλο.

Μπορεί να μπορούν να φάνε την άμμο, εξαρτάται από την σύσταση και την κοκκομετρια. Αν είναι της Vitakraft, αυτή στο κίτρινο κουτί, μια χαρά τρώγεται, την έχω στα πάρκα, αν και για το κλουβί προτιμώ χαρτί, γιατί το βαραίνουν πολύ και η μέση μου τα έχει παίξει.

Εξαρταται τι έχουν τα φτερά. Αν περνά μια απλή πτερόρροια, καλό φαγητό με αυγοτρφή και ασβέστιο επαρκουν. Είναι απολύτως φυσιολογικό να αλλάζει φτερά και αναγκαστικά αυτό προκαλεί κόπωση και ενόχληση. Ένα χλυαρό μπάνιο θα βοηθά επίσης την φαγούρα. Αν από την άλλη ξεριζώνει φτερά ή του πέφτουν φτερά που μόλις βγήκαν αυτό είναι θέμα για ειδικό, ναι. Μοιάζει να έχει λευκά καρφάκια στο κεφάλι?
 
Τέλεια θα προσπαθήσω να φτιάξω όσο γίνεται την διατροφή τους , από την άλλη λόγο δουλειά επειδή γυρνάω βραδινές ώρες 12 ,1 το βράδυ και μέχρι να κοιμηθούμε υπάρχει φασαρία μήπως είναι και αυτός ένας λόγος ; Και ναιι έχει αυτά τα μικρά άσπρα καρφακια στο κεφάλι
 
Οπωσδ'ηποτε! Ένα μπάτζι χρειάζεται τουλ 10-12 ώρες καλό ύπνο το βραδυ. Επειδή προφανώς δεν μπορούμε κι εμείς να κοιμόμαστε με τις κότες στην κυριολεξία, βάλτε το κλουβί σε ένα ήσυχο μέρος που δεν έχει κίνηση το βράδυ και καλύψτε το με ένα σκούρο πανί. Αν έχετε παιδιά στο σπίτι, εξηγήστε όσο μπορείτε (δεν ξέρω από παιδια, μπορεί και να μην καταλαβαίνουν) ότι τα πουλάκια χρειάζονται ησυχία το βράδυ. Τα δ΄υο εκ των τριών μπάτζι μου τα έχω στην κρεββατοκάμαρά μου. Κάθε μέρα, δλδ νύχτα, διαβάζω μέχρι την μία. Τα καλύπτω με πανί, σβήνω όλα τα φώτα πλην του γραφείου, φοράω ακουστικά και προσπαθώ να μην είμαι άτσαλη. Για ύπνο κανονικά πηγαίνουν κατά τις οκτώ, αλλά από μόνες τους αποσύρονται στο κλουβί τους και αρχίζουν την χαλάρωση από αργά το μεσημέρι, πιθανώς να έχει να κάνει με το ότι τις ξυπνάω το βράδυ καταλάθος, αλλά είναι και φυσιολογικό να παίρνουν και κανέναν υπνάκο πού και πού, ειδικά τώρα που θα μεγαλώνει και η μέρα.

Τα καρφάκια αυτα είναι προστατευτικά των καινούργιων φτερών, τα καθαρίζει μόνος του καθώς βγαίνουν, αλλά ο καημενούλης δεν φτάνει το κέφαλι του φυσικα, οπότε εκεί είναι πολύ εμφανής η πτερόρροια. Είτε θα τον τακτοποιήσει το θηλυκό ή, αν δεν είναι σε τετοια φάση, θα βρει τρόπο να ξυστεί και θα του περάσει. Αν γίνει ακραίο, με φαλακρά σημεία, πολύ πόνο και άλλα τέτοια άσχημα συμπτώματα, υπάρχουν σκευάσματα που θα τον βοηθήσουν, αλλά αυτό είναι ασυνηθιστο σε νεαρό πτηνό και θα το κρίνει ο πτηνίατρος. Κατά τα άλλα, ξεκούραση, καλό φαγητό και μπάνιο σε ζεστό χώρο χωρίς ρεύμα θα τον βοηθήσουν πολύ.
 
@Anna Katsa Καλημέρα καλή χρονιά και να χαίρεστε τα μικρουλια σας!

Σχετικά με το αυγό το οποίο πρέπει να είναι καλά βρασμένο υπάρχουν τρόποι να το δεχτούν. Εγώ για παράδειγμα αρχικά το έκανα τρίμματα (κυρίως ασπράδι) και έβαζα σε μια αυγοθηκη μαζί με λίγα σπορακια κεχρί. Σιγά σιγά το συνήθισε.

Δεν κελαηδεί καθόλου ή μόνο το πρωί για λίγο; Αν τραγουδάει αλλά μόνο πρωινές ώρες για λίγο δεν είναι παράξενο γιατί ειδικά το χειμώνα και κυρίως όταν δεν έχει λιακάδα, συνήθως δεν έχουν πολύ όρεξη.

Το ότι κάθεται φουσκωμένο θέλει λίγη παρακολούθηση. Το κάνει πολλές ώρες τη μέρα; Αν τις περισσότερες ώρες είναι φουσκωμένο ίσως είναι άρρωστο και χρειάζεται γιατρό.
 
Καλή χρόνια επισης !Δεν κελαηδά σχεδόν καθόλου ( μόνο όταν μιλάει με το άλλο badgie)και κάθετε φουσκωμένο πιο πολύ το απόγευμα αλλά και μες τη μέρα ,θα το δοκιμάσω αυτό με το αυγό . Απλά αυτό που με παραξενεύει η διαφορά μεταξύ των 2 badgie ( το ένα θηλυκό το άλλο αρσενικό ) το θηλυκό είναι πολυυυυ πιο δραστήριο
 
Εμένα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Το αρσενικό δε βάζει γλώσσα μέσα και είναι δραστήριο ενώ το θηλυκό είναι γενικά πιο βαρύ (μόνο για το φαγητό τρέχει πρώτο).😋 Εγώ θα ανησυχούσα αν το έβλεπα φουσκωμένο και άκεφο τις περισσότερες ώρες της μέρας και θα το πήγαινα σε γιατρό. Σίγουρα όμως δεν φταίει η αλλαγή κλουβιου.
 
Back
Top