Γενικά Budgie δεν μπορεί να το κουνήσει το κεφάλι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Zelda
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Zelda

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2009
Μηνύματα
188
παιδια ξαφνικά το κεφαλι του εδω και 2 ωρες δε μπορει να το κουνησει καθολου, ειναι σκυμμενο κατω και κοιταει μονο απο την αριστερη μερια, ετσι τρωει, παιζει κτλπ, εβαλα το χερι μου στο κλουβι και ανεβηκε απο μονος του πανω μου, σαν ν αμου ελεγε... Κοιταξε το λαιμο μου, δε ξερω τι επαθε το κεφαλι του ειναι ακουνητο ξαφνικά στο ιδιο σημειο, αλλα ειναι το ιδιο δραστηριος...η φωτο που θα σας βαλω τωρα δειχνι πως ακριβως ειναι το κεφαλι του, η σταση του, αυτη η φωτο βεβαια ειναι πριν εναν μηνα αλλα τωρα ειναι ετσι ακριβως
δε μου ανεβαζει την φωτο γιατι την ειχα ξαναβαλει σε αυτο το τοπικ https://community.petbirds.gr/threads/Μερικές-καινούριες-φώτο-των-budgies-μου.16431/ δειτε την τριτη φωτο που ειναι πανω στο χερι μου,τι εχει παθει δε ξερω και θα κλαταρω εντελως
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Επειδή αναφέρεις ότι η φωτογραφία είναι πριν ένα μήνα, να ρωτήσω γιατί δεν κατάλαβα... Όλο τον μήνα έτσι ήταν το πουλάκι ή επανήλθε και απλά τις τελευταίες 2 ώρες ξαναεμφανίστηκε; Όπως και νά' χει, νομίζω ότι θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον πτηνίατρο, ειδικά αν είναι έτσι καιρό, ήδη άργησες να το κάνεις. Ό,τι και να σου πούμε εμείς και με όλη την καλή διάθεση, δεν είμαστε γιατροί... Το έχουμε επαναλάβει πολλές φορές, θέλουμε να βοηθήσουμε με την όποια εμπειρία έχει ο καθένας μας, αλλά κακά τα ψέματα, δεν είμαστε οι αρμόδιοι να το κάνουμε. Ελπίζω να κάνεις κάτι όσο πιο γρήγορα μπορείς κι εύχομαι να μην είναι σοβαρό και να γίνει το πουλάκι γρήγορα καλά! ΜΑΡΙΑ
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
δε ειναι ετσι καιρο, πριν 2 ωρες εγινε, η φωτο οταν τραβηχτηκε απλα επαιζε τοτε.
 
Ευτυχώς! Αν μπορείς, αύριο πρωΐ πρωΐ, πάνε το πουλάκι σε κάποιον γιατρό κι ελπίζω να πάνε όλα καλά!
 
θα το παω, λετε να εκανε καμια αποτομη κινηση κ να πιαστηκε;ξερω γω;τετοιος τρελος που ειναι κιολας
 
αφού έχεις τόσο καλή σχέση δεν το χαιδεύεις απαλά απαλά να το ψηλαφίσεις να δεις μήπως καταλάβεις κάτι; μήπως το είχες κοντά σε παράθυρο και κρύωσε με την αλλαγή του καιρού; Περαστικά του Νικόλ μου
 
στο μπαλκονι τα ειχα ολα τα πουλια μου εως στις 9 λετε να κρυωσε; Το χαιδεψα απλα εκει αλλα δε ειδα κατι σαν ας πουμε εξογκωμα, χτυπημα η κατι αλλο, ειναι ομως το ιδιο δραστηριος.
 
μηπως ειναι κατι στιγμιαιο. Γιατι λες οτι ειναι το ιδιο δραστηριος μηπως του καρφωθηκε να εχει ετσι το κεφαλακι του;
 
https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρα-με-πιθανό-εγκεφαλικό.3286/ΔΕΣ ΑΥΤΟ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΕΡΜΕΝΟ ΚΕΦΑΛΙ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟhttps://community.petbirds.gr/threads/Χαρίζεται-θηλυκό-lovebird-5-7-χρονών.12895/..Lovebird με επισησ γερμενο κεφαλι.. Ελπιζω να σε βοηθησουν και κυριωσ να πανε ολα καλα.. Το συντομοτερο δυνατο πηγαινε τον σε πτηνιατρο!



στο δευτερο link που σου δινω πηγαινε στοmasked Lovebird Προβλημα με το κεφαλι:)
 
καλημερα, καλα νεα, το σκασμενο μου εκοψε το αιμα χτες,τον εβγαλα απο το κλουβι, του εκανα πολυ ελαφρο μασαζακι εκει πισω και τον εβαλα ν ακοιμηθει σε ενα καλαθακι με μικρες κουβερτουλες διπλα στο κρεβατι μου για να τον κοιταω, ολη τη νυχτα τον κοιταγα,ξυπναγα καθε λιγο και λιγακι:) σημερα πριν 1 ωρα ακουω χαρουμενα τσιρ τσιρ ξυπναω, ηταν στο τραπεζακι μου πανω και με κοιταγε, φωναζε να τον βαλω στο κλουβακι του,τον πηρα και τον εβαλα πισω στην θυληκια, μαλλον κρυωμα ητανε τοτε.
 
ή απλό πιάσιμο :)
χαίρομαι πάντως για το πουλάκι σου
 
καλημέρα μπράβο χαίρομαι πρόσεχέ τα κούκλα μου αυτή η απότομη αλλαγή είναι πιο επικίνδυνη απ τον χειμώνα.
 
Μπραβο που ειναι καλυτερα, αλλα καλο θα ηταν να το πηγαινες και για μια εξεταση σε γιατρο. Ποτέ δεν ξερεις!
 
Back
Top