Ασθένειες Budgie δεν πίνει νερό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alexx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alexx

PB New Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2021
Μηνύματα
163
Πόλη
Αττική
Δεν έχω πολλές γνώσεις με τα budgie αλλά έχω την εντύπωση πως πίνει λίγο νερό. Συγκριτικά ας πούμε με ένα λούγαρο που έχω, το λούγαρο πίνει περισσότερο από τον διπλάσιο όγκο, αλλά ωστόσο έχει και υποδιπλάσιο μέγεθος, γι αυτό και παραξενεύομαι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: olgi
Τα budgie, είναι πουλιά που πίνουν ελάχιστο νερό από τη φύση τους, δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Το λούγαρο είναι τελείως διαφορετικό είδος από τα budgie, μην τα συγκρίνεις μεταξύ τους.
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά !
Μην συγκρίνεις κανένα είδος μεταξύ τους ,αλλά και ούτε 2 πουλάκια ίδιας ράτσας...όχι μονο στο νερό και στη συμπεριφορά κλπ..
Σαν καινούργια μαμά πίστευα ότι θα έπινε μια ποσότητα νερού που θα φαινόταν αλλαγή στη στάθμη του νερού..Έφτασα σε σημείο να σημειώνω τη στάθμη της ποτίστρας..
Θα σου πω τα λόγια της πτηνιάτρου μου (κυρία Δουκάκη)
"Δεν θα τη δεις ποτέ νερό, μπορεί να πιει 1 με 2 σταγόνες την ημέρα"!
Άλλαζε κάθε μέρα το νερό ,γιατί το ράμφος τους με το που αγγίξει βγάζει μικρόβια και δεν κάνει να μένει και πολλές ώρες...
Εγώ το αλλάζω το πρωί ,επειδή τρώει και το απογεύμα που ασχολουμαι μαζί της και τρώει μετά πάλι...
 
Καλησπέρα, καλή χρονιά, με υγεία!

Είναι απολύτως φυσιολογικό ένα μπάτζι να πίνει πολύ λίγο νερό, γιατί είναι ζώο της ερήμου. Συνήθωςς πίνουν μια γουλιά μετά το γεύμα, οπότε δύσκολα θα το δείτε να πίνει αν δεν είστε μαζί όλη την ημέρα. Εξαρτάται και από την διατροφή. Αν τρώει πολλά λαχανικά, οι ανάγκες για νερό μει'ωνονται ακόμα περισσότερο. Αντιθέτως, αν η βασική τροφή του είναι πέλλετ, θα πίνει αρκετά περισσότερο. Αντιστοίχως και με βαθμό κίνησης κλπ. Τέλος, αν έχετε μπάνιο τακτικά στον χώρο τους, το πιο πιθανό να πίνει από εκεί όσο έχει την μπανιέρα, γιατί ταιριάζει πιο πολύ με τις γούρνες από τις οποίες πίνουν στην φύση. Ομοίως και αν ψεκάζετε τον χώρο με νερό, πίνουν τις σταγόνες που κολλούν στα κάγκελα και τα παιχνίδια, γιατί σε εποχές λειψυδρίας στην φύση πίνουν δροσοσταλίδες πάνω σε φυτά. Δοκιμάστε το, έχει πλάκα!

Πάντως, εφόσον έχετε μπάτζι, καλό θα ήταν να ρίξετε μια ματιά στον οδηγό φροντίδας εδώ, ώστε να έχει το πουλάκι την βέλτιστη ποιότητα ζωής που γίνεται, και να έχετε κι εσείς το κεφάλι σας ήσυχο.
 
Back
Top