Ασθένειες Budgie δεν πατάει καλά το πόδι

konstantina10

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2021
Μηνύματα
62
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα! Αυτές τις ημέρες έχω παρατηρήσει ότι το budgie μου δεν βολεύεται( ας το πω ) όταν στέκεται στο κλαδάκι. Σαν κάτι να την ενοχλεί στο ένα της πόδι και οταν το πατάει κάτω δεν μπορεί να στερεωθεί καλά. Δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω . Σήμερα την έπιασα κιόλας μήπως έχει χτυπήσει κάπου αλλά δεν βλέπω κάτι ! Σας ανεβάζω και φωτογραφίες ( όσο καλύτερα μπορεσα να τις τραβήξω ) μήπως βρείτετε κάτι ! Επίσης προσπαθώ να ανεβάσω βίντεο για να σας βοηθήσω αλλά δεν τα καταφέρνω . Σκέφτηκα να της βάλω dermine gel αν ηταν κάποιος ερεθισμός αλλά αφού δεν βλέπω κάτι δεν ξέρω τι να κάνω. Οποιαδήποτε γνώμη θα ήταν χρήσιμη
 

Συνημμένα

  • IMG_20210418_162615.webp
    IMG_20210418_162615.webp
    29,2 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20210418_162602.webp
    IMG_20210418_162602.webp
    20 KB · Προβολές: 38
@konstantina10 δεν είναι πολύ καθαρές οι φωτογραφίες,από αυτό που φαίνεται όμως ,νομίζω ότι υπάρχουν ακαρεα και στα δυο πόδια ,επίσης διακρίνω και μία μικρή ερυθρότητα και στα δυο πέλματα.
Για τα ακαρεα μπορείς να βάλεις epithol, μία φορά την ημέρα για μία εβδομάδα. Διάβασε εδώ: Thread 'Epithol - Beaphar' https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/. Άν έχεις πλαστικές πατηθρες καλύτερα να τις αλλάξεις με ξύλινες ,με ραβδώσεις, διαμετρήματος 10-12mm. Να βάλεις και στο ράμφος και προσοχή στην εφαρμογή της ,όχι στα πούπουλα και στα ρουθούνια. Διάβασε και αυτό πολυ χρήσιμο άρθρο: Thread 'Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά' https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/.
 
@Vada ευχαριστωωωω πολύ για τις πληροφορίες! Ναι είχαν ακάρεα και μετά από επίσκεψη στον γιατρό έβαζα δύο φορές την εβδομάδα για δύο εβδομάδες podagrine. Αλλα αυτή θα ήταν η επόμενη μου ερώτηση . Δεν πιστεύω ότι έχουν φύγει όλα και αν θα μπορούσα να συνεχίσω την θεραπεία αλλά για πόσο . Και ναι έχω αλλάξει όλες τις πατηθρες με ξύλινες!
[automerge]1618756172[/automerge]
Επίσης επειδή είχε κάτι πληγές στα πόδια της προφανώς από το ξύσιμο ο γιατρός μου είχε δώσει και dermine gel να το χρησιμοποιώ παράλληλα με την θεραπεία για τα ακάρεα
 
@konstantina10 η θεραπεία για τα συγκεκριμένα ακαρεα γίνεται με epithol το podagrine είναι για άλλη χρήση. Το dermin gel μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αφού τελειώσεις την θεραπεία για τα ακαρεα.
 
Δηλαδή το θέμα με το ποδαράκι της μπορεί να είναι από τα ακάρεα; Με το podagrine πάντως είδα αποτελέσματα. Στο ίδιο κλουβί είναι και το ζευγαράκι της . Δεν βλέπω κάτι στο αρσενικό αλλά θα πρέπει του βάζω προληπτικά ; Έχουν περάσει σιγουρα δύο τρεις εβδομάδες από την τελευταία φορά που τους έβαλα το podagrine δνε θα υπάρξει κάποιο θέμα αν τους βάλω τώρα epithol έτσι;
 
@Vada η αλήθεια είναι πως εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει ότι η epithol είναι θαυματουργή οπότε λέω να κινηθώ προς τα εκεί . Πάντως δεν υπάρχει θέμα που έβαζα το άλλο έτσι ;
 
@konstantina10 , για ποιο πόδι μιλάμε; Στις φωτογραφίες φαίνεται ότι το ένα πόδι (νομίζω το αριστερό) έχει κάποιο είδος κάμψης (με κατεύθυνση προς το άλλο πόδι). Εσύ όταν το πουλάκι είναι όρθιο ή αν του τεντώσεις τα πόδια, βλέπεις κάτι τέτοιο;
 
@ianos νομίζω και εγώ πως το αριστερό πόδι είναι αυτό που την "ενοχλεί". Τώρα όταν στέκεται δεν μπορώ να διακρίνω αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο γιατί ειναι σαν να στηρίζεται στην κοιλιά της
 
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι για τα ακάρεα που ίσως κάνω και λάθος γιατί δεν έχω πολύ εμπειρία στον τομέα .Τα αποτελέσματα της επιθολ είναι όντως θαυματουργα αλλά μετά από περίπου 1μιση βδομάδα τα ακάρεα ξαναεμφανίζονται ενώ η εφαρμογή της έχει γίνει σωστά...Ξαναλέω διορθώστε με αν κάνω λάθοςς🙂
 
Η epithol δεν είναι ακριβώς φάρμακο αλλά μία κρέμα που λόγω της σύστασής της λειτουργεί με τρόπο με τρόπο που μειώνει - εξαλείφει τα ακάρεα από τα πόδια ή άλλα σημεία του δέρματος των πουλιών. Τα ακάρεα του δέρματος εγκαθίστανται και στη συνέχεια τρώνε το δέρμα ανοίγοντας μικροσκοπικές σήραγγες μέσα στις οποίες φωλιάζουν. Όταν η συγκεκριμένη κρέμα εφαρμόζεται σωστά στην προσβεβλημένη περιοχή, φράζει τις εισόδους αυτών των σηράγγων εγκλωβίζοντας τα ακάρεα μέσα τους και με αυτόν τον τρόπο στο τέλος τα εξουδετερώνει.

Εμείς εδώ συνηθίζουμε να προτείνουμε την epithol όχι ως θαυματουργή αλλά ως "μη φάρμακο" θεωρώντας ότι αρμόδιοι για τη χορήγηση φαρμάκων είναι οι γιατροί. Ελλείψει γιατρού λοιπόν σε κάποιες περιπτώσεις, είναι ίσως το καλύτερο που μπορούμε να προτείνουμε.

Σε προχωρημένες καταστάσεις όμως η epithol μόνη της δεν αρκεί. Χρειάζεται παράλληλη θεραπεία με ιβερμεκτίνη για να εκριζωθούν τα παράσιτα. Αυτό όμως είναι κάτι που το κρίνει ο γιατρός.
 
Επομένως εγώ ξεκινάω θεραπεία για τα ακάρεα . Σχετικά με το πόδι της τι μπορώ να κάνω ;
 
Μήπως δεν μπορεί να στερεωθεί καλά επειδή έχει μεγάλα νύχια ; Νομίζω πως όντως βλέπω μια κάμψη προς το άλλο πόδι
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@konstantina10 Όταν πήγατε στο γιατρό,είδε κάποια παραμόρφωση στο πόδι του; σου είπε κάτι;
Όχι δεν είχε δει κάτι ,μόνο για τα ακάρεα μας είχε πει . Αλλά και εγώ τώρα αυτές τις ημέρες το παρατήρησα αυτό
 
Καλησπέρα ξανά και χρόνια πολλά! Για τα ακάρεα εφάρμοσα epithol για μια εβδομάδα ωστόσο δνε έχουν φύγει εντελώς. Να διακόψω την θεραπεία και να ξαναξεκινησω αργότερα η να συνεχίσω;
 
Back
Top