Αναπαραγωγή Budgie δεν ταΐζει το μικρό της

nikolasstefan

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουν 2017
Μηνύματα
20
Πόλη
Βέροια
Καλησπέρα παιδιά, αν και έχω σκετικά καλή εμπειρία απο τα budgie καθώς έχω αρκετά, με την αναπαραγωγή τώρα ξεκίνησα κ εχθές μας έσκασε ο πρώτος νεοσσός και ο προλοβός του από εχθές δεν μου φαίνεται καθόλου ταϊσμένος, η θηλυκιά μπαινοβγαίνει συνέχεια στη φωλιά, αλλά δεν φαίνεται να κλωσσάει και πολύ. Σημείωση ότι έχω κ άλλα ζευγάρια στο ίδιο κλουβί (αρκετά μεγάλο κλουβί με 5 ζευγάρια και 5 φωλιές) και η 2η θηλυκιά μου που έχει κι εκείνη αυγά είναι πολύ πιο υπερπροστατευτική με τ αυγά της... Να βάλω τον νεοσσό μαζί της; Επίσης μιά ίσως χαζή ερώτηση... μπορώ να βάλω το βρσμένο αυγό μέσα στη φωλιά; Ευχαριστώ...
 
Να σου ζήσει!
Πότε δεν το είδες ταϊσμένο; Την πρώτη μέρα ταΐζει μόνο το δικό της σάλιο-γάλα και δεν πολυφουσκώνει ο πρόλοβος. Αν σήμερα είναι η δεύτερη, πρέπει να ταΐσει, αλλιώς ο νεοσσός δεν θ' αντέξει.
Μεταφορά νεοσσού είναι ένα ρίσκο, εσύ ξέρεις τα πουλιά σου και μπορείς να πιθανολογήσεις αν θα το δεχτεί. Τα δικά της πότε τα περιμένεις; Μήπως όταν σκάσον αυτό θα είναι πολύ μεγαλύτερο και λειτουργήσει εις βάρος των δικών της νεοσσών;
μπορώ να βάλω το βρσμένο αυγό μέσα στη φωλιά;
Όχι βέβαια. Σε αυγοθήκη, έξω από την φωλιά, κοντά σ' αυτήν, ναι.
 
Εχθές ξεπετάχθηκε οπότε είναι η δεύτερη μέρα σήμερα, και της άλλης από μερα σε μέρα θα ξεπεταχθούν κι αυτά... Προσπάθησα ν ανεβάσω φώτο αλλά θέλει να μειώσω την ανάλυση πρώτα γιατί δεν ανεβαίνουν... Ευχαριστώ πολύ!
 
Συνονοματε να χαιρεσαι τα ζευγαρια σου κατ αρχην! Συμφωνω με την @maria p οτι μια ενδεχομενη αλλαγη δεν εχει σιγουρα αποτελεσματα αποδοχης! Το οτι η αλλη ειναι πιο προστατευτικη με τα αυγα της δεν σημαινει αυτοματα οτι θα δεχθει τον νεοσσο ουτε οτι ειναι καλυτερη μανα! Ειναι η πρωτη γεννα αυτου του ζευγαριου; οπως και να εχει παντως η ιδια γνωριζει καλυτερα τι πρεπει να κανει οποτε θα σου προτεινα να την αφησεις να κανει αυτο που θεωρει καλυτερο! Ενδεχομενη επεμβαση σου ισως εχει αρνητικα αποτελεσματα και στα δυο ζευγαρια! Ελπιζω παντως να ταισε χθες και να πανε ολα καλα!
 
Συνονοματε να χαιρεσαι τα ζευγαρια σου κατ αρχην! Συμφωνω με την @maria p οτι μια ενδεχομενη αλλαγη δεν εχει σιγουρα αποτελεσματα αποδοχης! Το οτι η αλλη ειναι πιο προστατευτικη με τα αυγα της δεν σημαινει αυτοματα οτι θα δεχθει τον νεοσσο ουτε οτι ειναι καλυτερη μανα! Ειναι η πρωτη γεννα αυτου του ζευγαριου; οπως και να εχει παντως η ιδια γνωριζει καλυτερα τι πρεπει να κανει οποτε θα σου προτεινα να την αφησεις να κανει αυτο που θεωρει καλυτερο! Ενδεχομενη επεμβαση σου ισως εχει αρνητικα αποτελεσματα και στα δυο ζευγαρια! Ελπιζω παντως να ταισε χθες και να πανε ολα καλα!
Δυστυχώς δεν το τάισε και ψόφησε σήμερα ίσως να μην ανοιγε το στόμα του ο νεοσσός η ίσως να είχε κάποιο πρόβλημα θα φανεί στα επόμενα...
 
Κρίμα...
Τι έχεις δώσει στους γονείς για τροφοδοσία των νεοσσών;
 
Κρίμα...
Τι έχεις δώσει στους γονείς για τροφοδοσία των νεοσσών;
Δίνω την κλασική παπαγαλινη αυγό κ μήλο έχουν ασβέστιο και μέχρι το πρώτο αυγό έτρωγαν πολλά είδη λαχανικών κ φρούτων... Η δεύτερη θηλυκιά μου εχθές αργά έσκασε το πρώτο αυγό και αυτή και το μικρό της σήμερα ήταν φουλ ταισμενο. Θα δω πως θα συμπεριφερθεί με το δεύτερο...
 
Μπορεί όντως να υπήρχε και κάποιο παθολογικό εκ γενετής πρόβλημα. Παρακολούθα τι θα γίνει με τους υπόλοιπους νεοσσούς της γέννας.Αυγοτροφή δίνεις καθόλου;Ενημέρωσέ μας αν είναι η πρώτη γέννα του συγκεκριμένου ζευγαριού.
 
Μπορεί όντως να υπήρχε και κάποιο παθολογικό εκ γενετής πρόβλημα. Παρακολούθα τι θα γίνει με τους υπόλοιπους νεοσσούς της γέννας.Αυγοτροφή δίνεις καθόλου;Ενημέρωσέ μας αν είναι η πρώτη γέννα του συγκεκριμένου ζευγαριού.
Ναι κ μεχρι που είδα το πρώτο αυγό έτρωγαν σχεδόν τα πάντα και συνέχεια ενημερωνομουν για το τι επιτρέπεται και τι όχι... Τώρα τους ξανά άρχισα ξηρή αυγοτροφη συν το βραστό αυγό φυσικά... Ναι είναι η πρώτη γέννα και αυτή η θηλυκιά είναι δεν είναι 7 μηνών ίσως γιατί αυτό, είναι στα όρια...
 
Εκτός του ότι είναι άπειρη αφού είναι η πρώτη της γέννα είναι και πολύ μικρή ηλικιακά για να ανταποκριθεί σε μια τέτοια διαδικασία. Τα budgie, όπως και τα περισσότερα είδη μικρόσωμων παπαγάλων, συνίσταται να μπαίνουν σε αναπαραγωγή μετά τον πρώτο χρόνο της ζωής τους οπότε έχουν ωριμάσει σεξουαλικά αλλά και σωματικά. Νομίζω ότι ρίσκαρες σε πολύ μεγάλο βαθμό με την υγεία του πουλιού βάζοντας το σε αναπαραγωγή. Επειδή διάβασα ότι τα έχεις σε κλούβα:


1)Αν καταφέρει και μεγαλώσει κάποιον ή κάποιους νεοσσούς περιμένεις να απογαλακτιστούν (μετά από 40 μέρες περίπου) βγάζεις το συγκεκριμένο ζευγάρι από την κλούβα και το βάζεις σε ξεχωριστό κλουβί χωρίς φωλιά έτσι ώστε να μην προχωρήσουν σε δεύτερη γέννα.

2)Αν δεν βγουν άλλοι νεοσσοί ή δεν επιβιώσουν περιμένεις να ολοκληρωθεί το κλώσσημα (περίπου 20 μέρες, αν θυμάμαι καλά, από το τελευταίο αυγό) πετάς τυχόν εναπομείναντα αυγά και ακολουθείς την παραπάνω διαδικασία.

Παρατήρηση 1:Μην αφήσεις κανένα από τα ζευγάρια σου να κάνει πάνω από 2 γέννες. (εκτός από το ζευγάρι με το μικρό ηλικιακά θηλυκό που πρέπει να μείνει στην πρώτη γέννα).

Παρατήρηση 2:Όσο υπάρχουν φωλιές μέσα στην κλούβα τα πουλιά θα ζευγαρώνουν και θα γεννάνε συνεχώς. Μόλις φτάσουν τον επιτρεπόμενο αριθμό γεννήσεων αφαίρεσε όλες τις φωλιές.

Παρατήρηση 3:Αν μέσα στην κλούβα έχεις μικρά ηλικιακά πουλιά όπως, το συγκεκριμένο θηλυκό, και δεν έχουν αυγά χώρισε τα και βάλ' τα σε ξεχωριστά κλουβιά χωρίς φωλιές. Μην τα αφήσεις να προχωρήσουν σε γέννα.

Καλή συνέχεια.
 
Back
Top