Διατροφή Budgie δεν τρώει λαχανικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Diana
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μικρά κομματάκια... Ολοκλήρα..
Θα σου έλεγα να αλλάξεις τον τρόπο που τα προσφέρεις (σε κομματάκια, τριμμένα κτλ) αλλά το κάνεις ήδη. Δοκίμασε να πιάσεις στα κάγκελα του κλουβιου με μανταλακι άνηθο. Τα περισσότερα το περνανε για παιχνίδι και παίζοντας δοκιμάζουν.
Να επιμείνεις εσύ και κάποια στιγμή θα φάει.

Με παιχνίδια παίζει;
 
Θα σου έλεγα να αλλάξεις τον τρόπο που τα προσφέρεις (σε κομματάκια, τριμμένα κτλ) αλλά το κάνεις ήδη. Δοκίμασε να πιάσεις στα κάγκελα του κλουβιου με μανταλακι άνηθο. Τα περισσότερα το περνανε για παιχνίδι και παίζοντας δοκιμάζουν.
Να επιμείνεις εσύ και κάποια στιγμή θα φάει.

Με παιχνίδια παίζει;
Όχι και πολλι... Του αρέσει να του τραγουδάς τροι το φαι του κανονικά... Τον αφηνο ελεύθερος 3 ώρες καφέ μέρα... Και προσπαθούμε να γνωρίζουμε ένα τον άλλον
 
αφηνο ελεύθερος 3 ώρες καφέ μέ
Αφού είναι εξημερωμένος γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις με το χέρι κάτι για να το δοκιμάσει;

Για τα παιχνίδια σε ρώτησα γιατί κι εγώ πριν 1.5 μήνα πήρα ένα παροτλετ που δεν δοκιμαζε τίποτα. Μετά από άκαρπη προσπάθεια 4 εβδομάδων άρχισα να της φτιάχνω με τα λαχανικά παιχνίδια. Παίζοντας δοκίμασε και τώρα τρωει τα πάντα.
 
Αφού είναι εξημερωμένος γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις με το χέρι κάτι για να το δοκιμάσει;

Για τα παιχνίδια σε ρώτησα γιατί κι εγώ πριν 1.5 μήνα πήρα ένα παροτλετ που δεν δοκιμαζε τίποτα. Μετά από άκαρπη προσπάθεια 4 εβδομάδων άρχισα να της φτιάχνω με τα λαχανικά παιχνίδια. Παίζοντας δοκίμασε και τώρα τρωει τα πάντα.
Καλή ιδέα... Θα το δοκιμάσω... ευχαριστώ, δεν εινε πολύ εξημερωμένος τόρα αρχίζει να έρθει στο χέρι μου... Που και που...
 
Καλή ιδέα... Θα το δοκιμάσω... ευχαριστώ, δεν εινε πολύ εξημερωμένος τόρα αρχίζει να έρθει στο χέρι μου... Που και που...
Δεν χρειάζεται άγχος. Κάποια στιγμή θα φάει.

Στο κλουβί του μόνος επιστρέφει μετά τη βόλτα του;
 
Καλησπέρα @Diana ! Να σου ζήσει το budgie σου! Εγώ θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να ασχοληθείς με τα χορταρικά στην διατροφή του. Μπορείς να του δίνεις λίγο από αυτά :μαρούλι, σπανάκι, παντζαροφυλλα, ραδίκι καθώς και ότι άλλο χορταρικο έχεις στην κατοχή σου. Μπορεί να ασχοληθεί και περισσότερο με τα χλωρά κλαρακια από τα βότανα. Μια καλή αρχή είναι το κεχρί. Θα το προτιμήσει δεόντως! Όλα τα πουλιά στην αρχή είναι διστακτικά με ότι νέο και αν τους βάλουμε στο κλουβί. Εσύ θα δείχνεις επιμονή και υπομονή και να είσαι σίγουρη πως κάποια μέρα θα δοκιμάσει. Αυτά από εμένα. Καλή σας επιτυχία!
 
Δεν χρειάζεται άγχος. Κάποια στιγμή θα φάει.

Στο κλουβί του μόνος επιστρέφει μετά τη βόλτα του;
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ... Του αφινο λίγο κεχρί μέσα... Και τρέχει μόλις το βλέπει
 
Καλημέρα εχο ένα budgie και δεν τρώει με τίποτα φρούτα και λαχανικά... Τι μπορο να κάνω; Τόν εχο πάρει από pet shop εδώ και ένα μήνα

... Μετά από άκαρπη προσπάθεια 4 εβδομάδων άρχισα να της φτιάχνω με τα λαχανικά παιχνίδια. Παίζοντας δοκίμασε και τώρα τρωει τα πάντα.
Η πρόταση της Ζωής είναι μια καλή ιδέα.

Οι παπαγάλοι (μικροί-μεγάλοι) είναι μιμητικά πουλιά, το πρώτο λοιπόν που μπορείς να κάνεις είναι να προσποιείσαι ή και να τρως (αν θέλεις) το ίδιο φρούτο ή λαχανικό που θέλεις να δοκιμάσει. Προσπάθησε να του εξάψεις την φαντασία και την περιέργεια με επιφωνήματα χαράς κι ευχαρίστησης. Να δει τι τρως, αλλά να του γυρίζεις και την πλάτη (τους τρώει η περιέργεια για το τι κάνεις που δεν βλέπουν).
Ένας μήνας είναι μικρό διάστημα, έχε υπομονή.
 
Back
Top