Ασθένειες Budgie εμφάνισε μαύρα αγκαθάκια δίπλα από το ράμφος του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kwnni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kwnni

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, ο παπαγαλάκος μου είναι ο Παρούλης και είναι μπάτζι! Τον έχω μία εβδομάδα ακριβώς και μου εμφάνισε μαύρα αγκαθάκια στο κεφαλάκι και δίπλα από το ράμφος του. Χάνει πούπουλα και μικρά φτερά σε νορμαλ ποσότητα. Φτερνίζεται νομιζω και λίγο. Τον σκεπάζω το βράδυ και το πρωί είμαστε με θέρμανση(σε απόσταση). Κοιμόταν αρκετά από την αρχή μέσα στη μέρα, δεν κελαηδάει πολύ και κάθε πρωί είναι πολύ φοβισμένος ! Σήμερα τον άφησα στην ησυχία του και μετά από λίγη ώρα κελαηδούσε ! Η αλήθεια είναι ότι τον βγάζω αρκετά και ασχολούμαι πολύ μαζί του … τι λέτε; Να ανησυχήσω για τα αγκαθακια; Ή να τον αφήσω στην ησυχία του λίγες μερες; Γενικά είναι αρκετά δεκτικός και πρόθυμος αλλά όταν δεν θέλει φαίνεται 😂 ❤️
 
  • Like
Αντιδράσεις: olgi
Καλημέρα. Καλώς ήρθες. Να τον χαίρεσαι.
Για τα μαύρα αγκαθάκια, καλό θα ήταν να μας ανέβαζες μια φωτογραφία.
Για τον πρωινό φόβο επίσης πες μας μερικά πράγματα: π.χ. πώς το καταλαβαίνεις ότι φοβάται, πότε φοβάται, τη στιγμή που τον ξεσκεπάζεις; Τι χρώματος είναι το σκέπασμα.
Τι ηλικίας σου είπαν ότι είναι ο Παρούλης; Σε τι συνθήκες ζούσε πριν τον πάρεις; (π.χ. θερμοκρασία). Η Θερμοκρασία το πρωί ποια είναι;
Γενικά: έχετε εξοικειωθεί; σε φοβάται; έρχεται πάνω σου; σε αφήνει να τον ακουμπάς; Πώς τον βγάζεις από το κλουβί; Βγαίνει μόνος του ή τον πιάνεις; Πώς επανέρχεται εντός του κλουβιού;
 
@ianos
Καλημέρα και ευχαριστω πολύ για την απάντηση ! Τρέμει η ουρίτσα του το πρωί ειδικά. Σήμερα φάγαμε το πρώτο μας λαχανικό και του άρεσε πολύ! Με αφήνει να τον ακουμπάω και ερχεται στο χέρι μου και πάνω μου γενικά και τον βγάζω εγώ. Όταν είναι έξω, το κλουβί το έχω σε μέρος ώστε να το βρίσκει, συνήθως πεινάει και πάει στη τροφή.

Πριν ήταν σε μεγάλο πετσοπαδικο με πολλά πουλάκια…! Ειναι πάνω απο 5 μηνών.
 

Συνημμένα

  • DDA56948.webp
    DDA56948.webp
    45,3 KB · Προβολές: 26
Δεν μπορώ να κάνω τόσο μεγάλη μεγέθυνση στον υπολογιστή ώστε να δω καθαρά, αλλά μου δημιουργείται η αίσθηση ότι αυτά τα "αγκαθάκια" που αναφέρεις είναι νέα φτεράκια που δεν έχουν ακόμα ανοίξει. Δοκίμασε να τραβήξεις ελαφρά το στίγμα πάνω - πάνω για να δεις.
 
@ianos Ελπίζω να είναι αυτό! Και οι κουτσουλιές είναι λίγο υγρές σήμερα… Ευχαριστώ πολύ !
 
Κι εγώ πιστεύω είναι λόγω των νέων πούπουλων φυτρώνουν.
(Δε ρώτησες αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι αρσενικό, από ό,τι διακρίνω στη φωτογραφία και τη μικρή μου εμπειρία.)
Να το χαίρεσαι!
 
Tα μαυράκια αυτά είναι όντως απο τα νέα φτερά που βγαίνουν. Το πουλάκι όμως δεν ακούγεται να φέρεται φυσιολογικά με αυτό που περιγράφεις
Τρέμει η ουρίτσα του το πρωί ειδικά.
Ειδικά αν ρίχνει και κανένα υπνάκο μέσα στην ημέρα. Το ίδιο και η στάση του στη φωτογραφία δεν δείχνει ένα πουλάκι σε εγρήγορση μιας και δεν είναι και μεγαλωμένο στο χέρι. Δεν θα έδινα πρασινάδες για το πρώτο διάστημα μέχρι να σιγουρευτώ ότι είναι καλά. Αν θέλεις περισσότερες γνώμες σχετικά με την ηλικία θα πρέπει να δούμε και τα μάτια του σε έντονο φυσικό φως ημέρας. Επίσης σχετικά με το φύλο δεν ορκίζομαι ότι είναι αρσενικό καθώς ο ανάγλυφος καφέ χαλινός είναι χαρακτηριστικός των θηλυκών μόνο. Βλέπω επίσης λίγο λευκό γύρω απο τα ρουθούνια. Για σιγουριά σχετικά με το φύλο θα περίμενα καναδυό εβδομάδες μιας και δείχνει να βγαίνει απο την αναπαργωγική φάση. Κατά τη γνωμη μου πρόκειται σίγουρα για ενήλικο πουλάκι.
 
@ianos Ελπίζω να είναι αυτό! Και οι κουτσουλιές είναι λίγο υγρές σήμερα… Ευχαριστώ πολύ !
Τι λαχανικό του έδωσες; Το πουλάκι είναι σίγουρα ενήλικο. Ανέβασε αν θες και ένα βίντεο με το τρέμουλο που λες να έχουμε μια εικόνα τι είναι αυτό που βλέπεις.
 
Back
Top