Ασθένειες Budgie θηλυκό που κάθεται στο πάτωμα του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ioanmrn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ioanmrn

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2023
Μηνύματα
3
Πόλη
χαλκιδα
Γεια σας. Έχω ένα πρόβλημα με το παπαγαλάκι μου. Γενικά η συμπεριφορά του έχει αλλάξει πολύ από όταν γέννησε και μετά. Κάθεται συνέχεια στο πάτωμα του κλουβιού και δεν έχει όρεξη για πολλά. Την τελευταία βδομάδα την χώρισα από το αρσενικό και έχω αφήσει την μάνα με το παιδί της και το αρσενικό σε άλλο κλουβί για να μην έχουν επαφή το ζευγάρι, καθώς έβλεπε πως είχε κουραστεί με τα αβγά που έκανε κάθε μέρα. Γενικά τρώει και πίνει νερό αλλά τις υπόλοιπες ώρες κάθεται στον πάτο του κλουβιού και άμα πάω να βάλω το χέρι μου είναι επιθετικό ( που ποτε δεν ήταν μαζί μου ). Κάτι ακόμα είναι ότι ενώ την έχω χωρίσει από το αρσενικό συνεχίζει και κανει αβγά και αυτή την στιγμή που γράφω είναι πρησμένη η κοιλιτσα του. Τι φταίει; Έχει κουραστεί από τα τόσα αβγά που έκανε ( και ακόμα κανει ) με αποτέλεσμα να κάθεται στο πάτωμα; Θα το εκτιμούσα οποίος ξέρει να μου απαντήσει κάτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 💜
 
Καλημέρα.
Πιστεύω ότι θα ήταν ωφέλιμο να μας γράψεις πιο αναλυτικά την κατάσταση που αντιμετωπίζεις. Δηλαδή:
Πότε ξεκίνησε να κάνει αυγά. Πόσα αυγά έκανε και σε πόσο χρονικό διάστημα. Πότε έκανε το τελευταίο αυγό. Υπάρχει φωλιά μέσα στο κλουβί; Κόκκαλο σουπιάς έχεις επίσης στο κλουβί, κι αν ναι, το τσιμπάει; Κάποια άλλη πηγή ασβεστίου;
Προς το παρόν, κι αν δεν υπάρχει δυνατότητα να το μετακινήσεις σε κάποιον κτηνίατρο εξειδικευμένο ή έστω με εμπειρία σε πτηνά, πιστεύω ότι θα πρέπει άμεσα να της δώσεις μία σταγόνα υγρού ασβεστίου (από πετσοπ το αγοράζεις) στο στόμα και μερικές σταγόνες (με σύριγγα χωρίς βελόνα) διαλύματος δεξτρόζης σε νερό (τη δεξτρόζη την αγοράζεις από φαρμακείο) ή ακόμα και ζαχαρόνερο ώστε να πάρει υδατάνθρακες (ενέργεια δλδ) να την έχεις σε όσο το δυνατό πιο ζεστό σημείο και να περιμένεις να κάνει το επόμενο αυγό.
Στη συνέχεια καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να ανακόψεις την ωοτοκία εξασφαλίζοντάς της ύπνο ένα δωδεκάωρο την ημέρα. Αν υπάρχει φωλιά στο κλουβί, αυτή θα πρέπει να βγει ώστε να μην επάγεται η τάση για ωοτοκία. Τέλος πηγή ασβεστίου και συγκεκριμένα κόκκαλο σουπιάς πρέπει να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί.
 
Ακούγεται ως πιθανή δυστοκία. Σε ένα καταβεβλημένο πουλί πολλές φορές η κατάσταση αυτή κοστίζει και τη ζωή του. Το ασβέστιο στο νερό ή μια σταγόνα στο στόμα και ο γιατρός μαζί με ζέστη είναι απαραίτητες πρώτες ενέργειες. Επίσης ο ύπνος (σκοτάδι) θα ήταν καλό να ξεπερνάει το 12ωρο σε τέτοια περίπτωση όπως η δικιά σας ώστε να μειωθούν οι ορμόνες της άμεσα.
 
Καλημέρα.
Πιστεύω ότι θα ήταν ωφέλιμο να μας γράψεις πιο αναλυτικά την κατάσταση που αντιμετωπίζεις. Δηλαδή:
Πότε ξεκίνησε να κάνει αυγά. Πόσα αυγά έκανε και σε πόσο χρονικό διάστημα. Πότε έκανε το τελευταίο αυγό. Υπάρχει φωλιά μέσα στο κλουβί; Κόκκαλο σουπιάς έχεις επίσης στο κλουβί, κι αν ναι, το τσιμπάει; Κάποια άλλη πηγή ασβεστίου;
Προς το παρόν, κι αν δεν υπάρχει δυνατότητα να το μετακινήσεις σε κάποιον κτηνίατρο εξειδικευμένο ή έστω με εμπειρία σε πτηνά, πιστεύω ότι θα πρέπει άμεσα να της δώσεις μία σταγόνα υγρού ασβεστίου (από πετσοπ το αγοράζεις) στο στόμα και μερικές σταγόνες (με σύριγγα χωρίς βελόνα) διαλύματος δεξτρόζης σε νερό (τη δεξτρόζη την αγοράζεις από φαρμακείο) ή ακόμα και ζαχαρόνερο ώστε να πάρει υδατάνθρακες (ενέργεια δλδ) να την έχεις σε όσο το δυνατό πιο ζεστό σημείο και να περιμένεις να κάνει το επόμενο αυγό.
Στη συνέχεια καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να ανακόψεις την ωοτοκία εξασφαλίζοντάς της ύπνο ένα δωδεκάωρο την ημέρα. Αν υπάρχει φωλιά στο κλουβί, αυτή θα πρέπει να βγει ώστε να μην επάγεται η τάση για ωοτοκία. Τέλος πηγή ασβεστίου και συγκεκριμένα κόκκαλο σουπιάς πρέπει να υπάρχει μόνιμα στο κλουβί.
Γεια σας και ευχαριστώ για την απάντηση
Αβγά με σπόρο ( αν εννοείς αυτό ) ξεκίνησε όταν ήταν δυο χρονων και έκανε συνήθως το καλοκαίρι γύρο στα 3 την εβδομάδα τώρα δεν θυμάμαι και ακριβώς. Αλλά το τελευταίο διάστημα ξεπερνούσε τα 10 αβγά την εβδομάδα και δεν ήθελα να κανει αλλά παπαγαλάκια όπως και αυτή την έβλεπα ότι δεν άντεχε παρόλα αυτά συνέχισε να κανει αβγά και να πηγαίνει με τον αρσενικό. Φωλιά δεν έχω στο κλουβί. Ασβέστη έχω ( την έχω δει μια δυο φορές να το τσιμπάει ) και βιταμίνες της έχω. Όσο για το υγρό με βιταμίνες που λες τις έβαζα αλλά δεν έπινε νερό και της το έβγαλα αλλά μάλλον θα της το ξανά αρχίσω η θα της δωσω με σύριγγα. Στο σημείο που την έχω είναι αρκετά ζεστό μιας και την έχω φυσικά μέσα στο σπίτι και κοιμάται συνέχεια στην γωνίτσα της.
[automerge]1674680492[/automerge]
Ακούγεται ως πιθανή δυστοκία. Σε ένα καταβεβλημένο πουλί πολλές φορές η κατάσταση αυτή κοστίζει και τη ζωή του. Το ασβέστιο στο νερό ή μια σταγόνα στο στόμα και ο γιατρός μαζί με ζέστη είναι απαραίτητες πρώτες ενέργειες. Επίσης ο ύπνος (σκοτάδι) θα ήταν καλό να ξεπερνάει το 12ωρο σε τέτοια περίπτωση όπως η δικιά σας ώστε να μειωθούν οι ορμόνες της άμεσα.
Κοιμάται αρκετά δεν μπορώ να πω και την έχω αφήσει στην ησυχία της επίσης πήρα τηλέφωνο σε πτηνιατρο και μου είπε πως δεν είναι κάτι και πως μάλλον δυσκολεύεται τώρα με το αβγό που έχει για αυτό είναι έτσι
 
Αλλά το τελευταίο διάστημα ξεπερνούσε τα 10 αβγά την εβδομάδα
Αυτό είναι πάρα πολύ εξαντλητικό. Πραγματικά κάτι πρέπει να γίνει, βασικά δλδ αυτό που λέει ο Ανέστης, αύξησε το σκοτάδι ώστε να κοιμάται καθημερινά πάνω από 12 ώρες για να ξεπεράσει την ορμονική αυτή φάση, αλλιώς θα το χάσεις το πουλί είτε από δυστοκία είτε από εξάντληση.
Όσο για το υγρό με βιταμίνες που λες τις έβαζα
Δεν αναφέρθηκα σε βιταμίνες, αλλά σε υγρό ασβέστιο το οποίο θα πρέπει να προμηθευτείς από πετσοπ και να της δώσεις μια σταγόνα στο στόμα, μία φορά, κι έπειτα να βάλεις στο νερό της σύμφωνα με την αναγραφόμενη οδηγία του σκευάσματος και να της δίνεις λίγο από αυτό το νερό με τη σύριγγα καθημερινά για λίγες ημέρες.
Ασβέστη έχω ( την έχω δει μια δυο φορές να το τσιμπάει )
Καλύτερα κόκκαλο σουπιάς (από το πετσοπ το αγοράζεις) παρά πέτρα ασβεστίου.
 
Αυτό είναι πάρα πολύ εξαντλητικό. Πραγματικά κάτι πρέπει να γίνει, βασικά δλδ αυτό που λέει ο Ανέστης, αύξησε το σκοτάδι ώστε να κοιμάται καθημερινά πάνω από 12 ώρες για να ξεπεράσει την ορμονική αυτή φάση, αλλιώς θα το χάσεις το πουλί είτε από δυστοκία είτε από εξάντληση.

Δεν αναφέρθηκα σε βιταμίνες, αλλά σε υγρό ασβέστιο το οποίο θα πρέπει να προμηθευτείς από πετσοπ και να της δώσεις μια σταγόνα στο στόμα, μία φορά, κι έπειτα να βάλεις στο νερό της σύμφωνα με την αναγραφόμενη οδηγία του σκευάσματος και να της δίνεις λίγο από αυτό το νερό με τη σύριγγα καθημερινά για λίγες ημέρες.

Καλύτερα κόκκαλο σουπιάς (από το πετσοπ το αγοράζεις) παρά πέτρα ασβεστίου.
Εντάξει ευχαριστώ πολύ ❤️
 
Back
Top