Φροντίδα Budgie κάθεται ελάχιστα στο χέρι μου και πετά μέσα στο δωμάτιο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Χαρ@
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Χαρ@

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2017
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους,
Τις τελευταίες μέρες το παπαγαλάκι μου (αρσενικο) έχει μια ιδιαίτερη συμπεριφορά. Όταν ανοίγω το πορτάκι και το παίρνω στο χέρι, κάθεται ελάχιστα στο χέρι μου και πετά μέσα στο δωμάτιο, ώσπου κάθεται κάπου ψηλά. Εκεί ακούγεται η φωνούλα του, ενώ όσο είναι μέσα στο κλουβί δεν βγάζει άχνα. Όταν το ξαναπαίρνω, πάλι γίνεται το ίδιο πραγμα. Αυτή η συμπεριφορά έχει κάποια ερμηνεία ή είναι κάτι τυχαίο ή χαρακτηριστικο δικό του;:-/
 
Αυτή η συμπεριφορά έχει κάποια ερμηνεία ή είναι κάτι τυχαίο ή χαρακτηριστικο δικό του;:-/
Τυχαίο δεν είναι, κάποιο μήνυμα δίνει, προφανώς χαρούμενο, χωρίς να μπορεί να ενταχθεί σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία. Η ερμηνεία μόνο από σας μπορεί να δοθεί, μέσω της συνεχούς παρατήρησης προς το πουλάκι σας.
 
Καλημέρα.
Σε ενοχλεί που δεν κάθεται περισσότεροστο χέρι σου;
Πολλοί νομίζουν ότι αν πάρουν ένα πουλάκι ταισμένο με κρέμα θα έχουν την τέλεια σχέση.
Όμως για να υπάρξει αυτο το δέσιμο που βλέπεις σε βίντεο κλπ πρέπει να ασχοληθείς ουσιαστικά μαζί του και να σε εμπσιτευτεί και τότε θα το παρακαλάς να κάτσει και λίγο κάπου μόνο του 😛
Κάθεται καπου ψηλά για να νιώθει ασφάλεια αφού μπορεί και ελέγχει όλο το χώρο.
Να έχεις κεχρί και λιχουδίτσες και να του μιλάς συνέχεια για να σε μάθει.
Επίσης μέσα στο κλουβί όταν είναι μπορείς να του μάθεις την λέξη "πάνω" βάζοντας το δάχτυλο σου στην κοιλιά του (πάνω απο τα πόδια του) και κρατόντας κεχρί με τα υπόλοιπα.
 
Back
Top