Ασθένειες Budgie κάθεται στο πάτωμα του κλουβιού και κοιμάται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Demmy02
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Demmy02

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2020
Μηνύματα
124
Πόλη
Παγκράτι
Καλησπέρα σας! Έχω ένα πρόβλημα με το μπατζι μου. Από χτες το μεσημέρι κάθεται στο πάτωμα του κλουβιού και κοιμάται, δεν τρώει δεν πίνει νερό. Να αναφέρω ότι είναι ζευγάρι με ένα αρσενικό το οποίο είναι πολύ καλά μέσα στην ενέργεια σε αντίθεση με το θηλυκό. Σήμερα αποφάσισα να του αλλάξω κλουβί για να παρατηρήσω καλύτερα τις κουτσουλιές της παρόλο που η αμαρα της είναι καθαρή. Μόλις την έβαλα σε άλλο κλουβί στην αρχή φάνηκε ποιο ενεργητική αλλά πάλι τα ίδια μετά από λίγο αυτή τη φορά κάθεται στο κλαρί και μερικές φορές μου δίνει την εντύπωση ότι δεν μπορεί να πετάξει οπότε μόνο σκαρφαλώνει. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και τι πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Κοίτα @Demmy02 , θα πρέπει να κινηθείς εξαιρετικά γρήγορα, διότι το πουλάκι μπορεί ακόμα και να πεθάνει. Δεν ξέρω τι έχει, αλλά θα πρέπει οπωσδήποτε να πάει σε πτηνίατρο.
Σου παραθέτω τη λίστα των πτηνιάτρων, επέλεξε τον πιο κοντινό και πάρε τηλέφωνο να δεις ότι είναι εκεί και τρέχα αμέσως. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Εντωμεταξύ και όσο θα παίρνεις τηλέφωνα...δώσε της almora plus από το φαρμακείο και αν δεν έχεις, ζάχαρη σε νερό και βάλε τη σε όσο το δυνατό περισσότερη ζέστη, κοντά σε μια λάμπα και η θερμοκρασία να μην υπερβαίνει τους 30 βαθμούς
 
Τελικς το εγινε με το πουλακι, γιατι απο την περιγραφή πιο πανω έδειχνε να εχει βγαλει φύλλο πορειας...
Καλησπέρα! Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά υπήρχε πρόβλημα με το email μου. Το πουλάκι το πήγα στον γιατρό και δεν βρήκε κάτι. Μου έδωσε απλά βιταμίνες γιατί είναι λίγο αδύνατο. Κατά τα άλλα δεν χειροτέρεψε η κατάσταση. Είναι λίγο καλύτερα. Τι να πω; Μπορεί να ήταν μια απλή αδυναμία.
 
Back
Top