Ασθένειες Budgie κάνει διάρροια μετά τις 7 το απόγευμα εδώ κι ένα μήνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greellow
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Greellow

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2023
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα !
Έχω ένα θηλυκό budgie 4ετών περίπου . Εδώ κ ένα μήνα συμβαίνει το εξής παράξενο . Από τις 7 περίπου το απόγευμα κάνει διάρροια . Την υπόλοιπη μέρα είναι οκ. Δεν επηρεάζει η διάρροια τη κινητικότητα κ τη διάθεση του.
Δεν έχει αλλάξει κάτι στη διατροφή του ,δε του έχω δώσει κάτι περα από τη τροφή που τρώει πάντα. Ξέρει κάποιος να μου πει τι θα μπορούσε να είναι ; Της εχω βάλει κ ένα φάρμακο στο νερό που είναι για αυτή τη περίπτωση αλλά δεν κάνει κάτι σημαντικό.

Ευχαριστώ.
 
.....Εδώ κ ένα μήνα συμβαίνει το εξής παράξενο . Από τις 7 περίπου το απόγευμα κάνει διάρροια . Την υπόλοιπη μέρα είναι οκ.

Δεν έχει αλλάξει κάτι στη διατροφή του ,δε του έχω δώσει κάτι περα από τη τροφή που τρώει πάντα.

Φαγητό και νερό τι ώρα του βάζεις;
Έχεις δει την ημερομηνία λήξεως στη σακούλα;
Έχεις παρατηρήσει αν η εταιρεία έχει προσθέσει κάτι στο μίγμα; (πχ πέλετς, άλλους σπόρους κτλ).
Μήπως το κλουβί έχει ξεφλουδίσει; Ασχολείται με τα κάγκελα του κλουβιού του;
Παραμένει πάντα στον ίδιο χώρο;
Μήπως υπάρχει κοντά κάποια γλάστρα που μπορεί η θέση της να πλησίασε περισσότερο προς το κλουβί;
Γενικά αλλάζει κάτι μέσα στην ημέρα;
πχ το πρωί μένει μόνο και μετά έρχονται άτομα που καπνίζουν, μαγειρεύουν κτλ
 
Ναι γενικά ασχολείται πάντα με τα κάγκελα . Τα δαγκώνει κ σε κάποια σημεία έχουν ξεφλουδίσει. Τροφη κ νερό το πρωί . Η τροφή του ειναι από pet shop, την αγοράζω χύμα δεν είναι συσκευασμένη . Το κλουβί είναι πάντα στη κουζίνα . Κανεις δεν καπνίζει .
Ούτε γλάστρα κοντά . Μήπως να του αλλάξω τροφή κ κλουβί;
 
Να του βάζεις μόνο συσκευασμένη τροφή, όχι την χύμα που βάζουν σε σακουλάκια πετ σοπς.
Να του αλλάξεις κλουβί εφόσον έχει μαδίσει διότι κινδυνεύει να πάθει δηλητηρίαση.
Όταν ένα πουλάκι ζει στην κουζίνα, πρέπεινα υπάρχει μεγάλη προσοχή πχ οι αναθυμιάσεις από τα αντικολλητικά σκεύη είναι πολύ επικίνδυνες.
Έχουμε πολλά άρθρα και θέματα στο φόρουμ που θα πρέπει να διαβάσεις.
Τώρα σε σχέση με το ότι η διάρροια ξεκινά μετά τις 7μμ είναι περίεργο...
Το καλύτερο θα είναι να δει το πουλάκι και τις κουτσουλιές του γιατρός.
 
@Greellow η διάρροια είναι σύμπτωμα πολλών ασθενειών. Γι'αυτό θα πρέπει να το δει πτηνιατρος για να διαγνώσει το πρόβλημα κ να συστήσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.
Ανεξάρτητα από αυτό, ο χώρος της κουζίνας δεν είναι κατάλληλος χώρος για το πουλάκι λόγω των αναθυμιάσεων κ υδρατμών, όπως πολύ σωστά ανέφερε κ ο Σπύρος. Όπως επίσης τα πουλάκια πρέπει να κοιμούνται με την δύση του ήλιου κ να ξυπνάει με την ανατολή. Υπάρχουν πολλά χρήσιμα άρθρα στο φόρουμ, όπως


Για το οξυγόνο του πλανήτη μπορεί να μην μπορείς να κάνεις κάτι αλλά το να μην αναπνέει το πουλάκι τις οσμές, υδρατμούς κ αναθυμιάσεις της κουζίνας, σίγουρα μπορείς.
Δες κ αυτό τον πλήρη οδηγό

 
Τελευταία επεξεργασία:
@Greellow η διάρροια είναι σύμπτωμα πολλών ασθενειών. Γι'αυτό θα πρέπει να το δει πτηνιατρος για να διαγνώσει το πρόβλημα κ να συστήσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή...

Όσον αφορά τη "διάρροια" μην το δέσουμε σχοινί κορδόνι.
Πολλές φορές μπορεί να κάνουμε λάθος και να μην είναι...🤔

Να μην είναι καν διάρροια εννοώ...
Απλά παραπάνω υγρασία...
 
τι εννοείς διάρροια με ωράριο λίγο δύσκολο , μου το εξηγείς;
Ότι όταν υπάρχει πραγματική διάρροια, δηλαδή σύμπτωμα κάποιας ασθένειας, είναι δύσκολο να εμφανίζεται μόνο σε συγκεκριμένες ώρες από τη στιγμή που η ασθένεια υπάρχει στον οργανισμό επί 24ώρου βάσεως.

Αν όμως υποθέσουμε ότι αυτό που βλέπεις δεν είναι διάρροια αλλά αυξημένα ούρα, τότε θα μπορούσε κάποιος να πει ότι το σούρουπο από ένστικτο το πουλί σταματάει να τρώει επειδή θέλει να κοιμηθεί. Όταν όμως δεν μπορεί να κοιμηθεί λόγω του προγράμματος που του έχουμε, τότε αυτό που αποβάλλει είναι περισσότερο νερό και λιγότερη τροφή.

Διάβασε αυτό:


και μετά αυτό:

 
@Greellow τι φάρμακο της βάζεις που είναι γι αυτην την περίπτωση αλλά δεν κάνει κάτι σημαντικο;
 
Back
Top