Ασθένειες Budgie μετά τη θεραπεία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mitsaki7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mitsaki7

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2023
Μηνύματα
40
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη όσων γνωρίζουν. Το budgie μου ήταν φουσκωμένο και κουρνιαζε συνέχεια. Κοιμήθηκε στη σχάρα μερικές φορές και φώναξα τον γιατρό.
Πήρε μερικές κουτσουλιές αλλά δεν του πήρε αίμα γιατί ανησυχούσε ότι δεν θα ήταν καλό για το πουλάκι σε αυτήν την κατάσταση. Επίσης ήταν πολύ αδύνατο!
Μου είπε να ξεκινήσω να δίνω baytril για τρεις ημέρες μαζί με προβιοτικα και να δούμε πως θα πάει. Τελικά τις τρεις ημέρες τις κάναμε πέντε αλλά το πουλάκι καλά δεν ήταν. Μου είπε να σταματήσω την αντιβίωση γιατί απ' ότι κατάλαβα είναι δυνατή, και να δώσω βιταμίνες για τρεις ημέρες για να του δώσουμε χρόνο να πάρει τα πάνω του.
Όντως, έδειχνε καλύτερα για δύο ημέρες(στη σχάρα έχει πολλές μέρες να πάει), αλλά σήμερα πάλι κατατονικός.
Να σημειώσω ότι τα αποτελέσματα από τι κουτσουλιές ήταν καθαρά. Δεν υπήρχε κάτι
Επίσης σε όλο αυτό το διάστημα το πουλάκι τρώει κανονικά, θα παίξει, θα κάνει και καμία πτήση.
Εννοείται θα επικοινωνήσω με τον γιατρό αλλά θα ήθελα εάν κάποιος έχει κάτι να μου πει. Εάν δεν έπιασε μια δυνατή αντιβίωση, τότε τι;
 

Συνημμένα

  • IMG_20230626_121927.webp
    IMG_20230626_121927.webp
    159 KB · Προβολές: 17
Να σημειώσω ότι τα αποτελέσματα από τι κουτσουλιές ήταν καθαρά.
Καλημέρα. Στις κουτσουλιές, γνωρίζεις αν έγινε καλλιέργεια ή αν απλώς τις είδε στο μικροσκόπιο;
Θα έλεγα να επικοινωνούσες με το Διαγνωστικό Κέντρο Κομοτηνής
Αν πράγματι επικοινωνήσεις, εξήγησέ τους όλο το ιστορικό της ασθένειας, τα φάρμακα που πήρε κλπ
 
@ianos με μικροσκόπιο έγινε.
Εχθές μίλησα με το γιατρό ξανά και μου είπε πως δεν μπορούμε να του δώσουμε κάτι μετά από αυτήν την αντιβίωση.
Το μόνο που μπορούμε είναι να του δώσω μελοξιντιλ, σε περίπτωση που έχει κάποιον ιό, να του ηρεμήσουμε τα συμπτώματα και να περιμένουμε μήπως κάνει ο ιός τον κύκλο του. Δεν με καθησυχάζει όλο αυτό.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η καλλιέργεια ακούγεται κάτι που ίσως θα έπρεπε να έχει ήδη γίνει. Να είσαι καλα
 
μελοξιντιλ, σε περίπτωση που έχει κάποιον ιό, να του ηρεμήσουμε τα συμπτώματα και να περιμένουμε μήπως κάνει ο ιός τον κύκλο του.
παυσιπονο /αντιφλεγμονωδες ειναι
αντιλαμβανεσαι/αντιλαμβανεται απο κατι οτι ποναει η φλεγμαινει? με το ματι το κοβει?
ωραιος παντως ο γιατρος. χωρις πραγματικη εξεταση η κατι χειροπιαστο εδωσε baytril , την πηγε σε πενταημερο σχημα και τωρα παει σε παυσιπονο/αντιφλεγμονωδες παλι χωρις ευρημα. win win ο γιατρος .
καλη συνεχεια και περαστικα του
 
@φιλομαθης καταλαβα... Αυτά σκεφτόμουν κι εγώ αλλά είμαι άπειρη και γι αυτό ήθελα τη γνώμη σας. Θα επικοινωνήσω τη Δευτέρα και με Κομοτηνή να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε
Ευχαριστώ για τη βοήθεια
 
Ενημέρωση
Σήμερα πήρα τα πρώτα αποτελέσματα από Κομοτηνή. Full τριχομοναδα και μεγαβακτηρια. Περιμένουμε και τις άλλες.
Μόλις ξεκίνησα nystamysyn και trichomonex. Δυστυχώς δεν βρήκα trichomycine.
Το πουλάκι είναι στα μαύρα του τα χάλια σήμερα και όλα παίζονται. Χάθηκε τόσος πολύτιμος χρόνος και ήδη έχει κάνει πολύ κουράγιο!
Και έτσι ενημερωτικά 100€ έδωσα μόνο για τον προηγούμενο γιατρό μαζί με τα φάρμακα που μου είπε και κάναμε μια τρύπα στο νερό. Τέλος πάντων, πλήρωσα για να μάθω. Ας γίνει καλά...
Πάλι καλά που εισασταν εσείς, χίλια ευχαριστώ, να είσαστε καλά
 
Λυπάμαι πολύ.. ειλικρινά 😔
Ο Rio είναι που έχει το θέμα? Από τον Ιανουάριο παλεύει ή είχε καθαρίσει τότε που είχες πει ότι είχε πάλι πρόβλημα?

Εύχομαι να το παλέψει κι άλλο κ να βγει νικητής! Μην το βάζετε κάτω!✨
Τον έχεις απομονώσει από τον Mare?
 
@chrisa2102 Γειά σου Chrisa. Όχι, ο Μάρε αυτή τη φορά. Δεν τον απομόνωσα γιατί μου είπε ο γιατρός ότι είναι μεταδοτικό και μπορεί να μην φαίνεται ακόμη αλλά το πιθανότερο νοσεί και ο Ρίο. Τη θεραπεία την παίρνουν και οι δύο.
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Κάθε παρατήρηση δεκτή
 
@ianos είχε Κοκκίδια μου είχε πει ένα άλλος γιατρός και είχε πάρει aviomycine.
Εάν και ο δεύτερος γιατρός (αυτός που ανέφερα παραπάνω) μου είπε πως μάλλον ήταν λάθος διάγνωση του πρώτου γιατί η aviomycine δεν πιάνει τα Κοκκιδια. Πάντως έγινε καλά
 
@chrisa2102 καλημέρα💜
Ευτυχώς ναι! Φαίνεται καλύτερα από εχθές το απόγευμα. Νομίζω τη γλίτωσε!
Πιστεύω πως όλα έγιναν πολύ οριακά γιατί εάν τον έβλεπες εχθές το πρωί... πολύ χάλια σου λέω! Δεν μπορούμε να πάρει τα πόδια του. Και μετά, τσουπ, σιγά σιγά ζωντάνεψε.
Και ήταν δίκαιο γιατί ο καημένος το παλεύει από τέλη Μάρτη...δεν είναι και λίγο για budgie, σωστα;
Περιμένω και τα υπόλοιπα αποτελέσματα αλλά ναι, φαίνεται πολύ καλύτερα τώρα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, το εκτιμώ πολύ, να είσαι καλά
 
@mitsaki7 Αυτά είναι υπέροχα νέα!!! 🥹
Δεν σου κρύβω ότι είχα ανησυχήσει όπως φαινόταν λίγες μέρες νωρίτερα..

Όντως για τόσο μικρό πλασματακι έχει παλέψει πολύ κ για πολύ καιρό, όμως βγήκε νικητής!!!💙
Εύχομαι να συνεχίσει η ανοδική πορεία κ να ξεπεραστούν όλα κ να απολαύσεις την παρέα τους για πολλά πολλά χρόνια!💫😍
 
Αρχικά ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκριση, η βοήθεια σας ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του Μάρε🙏η οποία φαίνεται θετικότατη.
Θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα που άκουσα και μου έκαναν εντύπωση μιλώντας με τους γιατρούς.
1. Ο γιατρός (που έδωσε την baytril και όλα πήγαν λάθος) όταν είδε τα πουλάκια μου είπε πως πρέπει να τους κάνω θεραπεία για ακάρεα. Μου έκανε εντύπωση γιατί φαίνονται πολύ καθαρά, δεν βλέπω κάτι. Μου εξήγησε πως το ράμφος του Μάρε είναι πορτοκαλί σε σχέση με του Ρίο που πρασινίζει. Είναι λέει σαν ένα νύχι που χτύπησε και άλλαξε χρώμα. Εν τω μεταξύ το ράμφος του είναι όπως ήταν. Δεν έχει αλλάξει κάτι. Γκουγκλαρα για λουτίνο και όλα φαίνονται πιο πορτοκαλί.
Φυσικά δεν θα κάνω κάποια ενέργεια εάν δεν σιγουρευτώ. Στη φωτό νομίζω φαίνεται η διαφορά.
2. Όταν μίλησα με Κομοτηνή τους είπα πώς δεν του πήρε αίμα ο γιατρός γιατί το φοβήθηκε, μου είπε πως πολύ καλά έκανε και ότι γενικά δεν πρέπει να παίρνουμε αίμα από τα πουλάκια. Ζήτησα διευκρινίσεις γιατί διαβάζω σε διάφορα ποστ πώς τους κάνουν αιματολογικές ακόμη και προληπτικά. Είπε πως δεν είναι σωστό αυτό. Σε κάποιες ακραίες περιπτώσεις ίσως και πάλι δεν έχει πολυ νόημα. Χάσιμο χρόνου και χρήματος είπε🤔
Αυτά, συγνώμη εάν σας κούρασα, καλημέρα
 

Συνημμένα

  • IMG_20240418_102516.webp
    IMG_20240418_102516.webp
    109,6 KB · Προβολές: 9
Δεν μας κούρασες! Γι'αυτό είμαστε εδώ!😊

Για το θέμα με τα ακάρεα κ εγώ δεν βλέπω τίποτα περίεργο στο ραμφακι τους, καθαρά φαίνονται κ τα δύο πουλάκα!.. κ εννοείται να μην κάνεις κάτι μέχρι να σιγουρευτείς. Ας μας πει κ κάποιο μέλος με πιο έμπειρο μάτι!

Για τις αιματολογικές.. είναι κάτι που με απασχόλησε κ εμένα πολύ πρόσφατα! Πήγα τα δικά μου (ένα κοκατιλ κ δύο budgie) για ένα τσεκ στην πτηνιατρο τους κ ρώτησα αν γίνεται να κάνουν κ αιματολογικές εξετάσεις για να είμαστε σίγουροι ότι όλα είναι οκ! Η απάντηση ήταν ότι δεν παίρνουν αίμα σε τόσο μικρά πουλάκια γιατί μπορεί να τους μείνουν! Ειδικά για τα budgie είναι απαγορευτικό είπαν, για το κοκατιλ ίσως μόνο σε εξαιρετικά επείγουσα περίπτωση.
Αναμένουμε αν θέλει κάποιο μέλος να μας πει αν γνωρίζει κάτι παραπάνω πάνω στο θέμα!

Κουκλάκια εντωμεταξυ κ τα δύο!!🤩
 
Τελευταία επεξεργασία:
@chrisa2102
Ναι καλό είναι να τα κουβεντιάζουμε γιατί κυκλοφορούν γιατροί που δεν έχουν ιδέα και ας έχουν δυνατά πτυχία.
Για να καταλάβεις ο γιατρός που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, που δεν είδε τίποτα στο μικροσκόπιο και ας ήταν γεμάτος τριχομονάδες είναι διδάκτορας Πανεπιστημίου! Οπότε το νου μας. Καλό είναι να έχουμε συστάσεις πριν.

Να χαίρεσαι και εσύ τα δικά σου. Θυμάμαι τα μπατζακια σου, ήταν γλύκα.

Υ.γ.Εάν μπορέσω θα ανεβάσω καλύτερη φωτό.
Καλή συνέχεια
 
Για να καταλάβεις ο γιατρός που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, που δεν είδε τίποτα στο μικροσκόπιο και ας ήταν γεμάτος τριχομονάδες είναι διδάκτορας Πανεπιστημίου!
Απίστευτο!🙄

Να χαίρεσαι και εσύ τα δικά σου. Θυμάμαι τα μπατζακια σου, ήταν γλύκα.
Σ' ευχαριστώ πολύ!☺️🙏

Καλή συνέχεια κ σε εσένα!
 
ο γιατρός που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, που δεν είδε τίποτα στο μικροσκόπιο και ας ήταν γεμάτος τριχομονάδες είναι διδάκτορας Πανεπιστημίου!
Mπορούμε να μάθουμε το όνομά του, όπως είπε και ο @Tony Forpus ;
 
@KONSTANTINOS MICHAIL καλησπέρα. Απάντησα στον Tony ιδιωτικά. Νιώθω κάπως αμήχανα να αναφέρω το όνομα δημόσια. Αισθάνομαι λίγο σαν να τον δίνω (το έχω αυτό το κακό). Δε ξέρω, εγώ θα σου απαντήσω ιδιωτικά αλλά εάν θεωρείτε σωστό να ειπωθεί δημόσια, ίσως το αποφασίσω.
Όπως και να έχει εγώ θα επικοινωνήσω μαζί του και θα του επιστήσω την προσοχή για επόμενες περιπτώσεις.
 
Back
Top