Γενικά Budgie με Καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
Kαλησπερα στο ιδιο δωματιο σε διαφορετικα κλουβια εννοειται μπορω να βαλω Budgie και καναρινι; Ή θα υπαρχει καποιο προβλημα. Απο θεμα ζηλιας απο θεμα να μην κελαιδαει το καναρινι γενικα το οτιδηποτε
 
Όχι, λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Για να είσαι εντελώς σίγουρος όμως, βάλε μια κόλλα χαρτί στο κλουβί του καναρινιού, από την πλευρά που είναι το κλουβί με το Budgie έτσι ώστε να μην έχει οπτική επαφή. Με αυτό τον τρόπο, παρατήρησε αν υπάρχει διαφορά στο κελάηδημα και έτσι θα βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.
 
Εγώ θα παραθέσω την δική μου εμπειρία! Έχω τέσσερα καναρίνια! Το ένα από αυτά το έχω 3 χρόνια και έχει ζήσει πολλές συμβιώσεις με διαφορετικά είδη πουλιών(εννοείται σε διαφορετικό κλουβί και χωρίς οπτική επαφή!) Είχα πριν τρία χρόνια ένα πουλάκι Καλόγερος λέγεται Parus Major. Δεν έβλεπε το καναρίνι και ήταν μια χαρά. Κελαηδούσαν μαζί. Αργότερα όμως ο καλόγερος πέθανε. Αποφάσισα με τους γονείς μου να πάρουμε ένα παπαγαλάκι. Τις πρώτες δύο μέρες ήταν πολύ ήσυχο και το καναρίνι κελαηδούσε, όπως πάντα κεφάτο και δυνατά! Έλα όμως που πήρε τα πάνω του το παπαγαλάκι. Έκρωζε τόσο δυνατά, που ενώ το καναρίνι το ανταγωνιζόταν, τα παράτησε. Σταμάτησε να κελαηδάει. Μετά από πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, πέθανε και το παπαγαλάκι. Το καναρίνι ακόμα άκεφο. Οι γονείς μου, ενώ στενοχωρηθήκαμε στην αρχή, ένιωσαν λίγο χαρά που ''έφυγε'' ο παπαγάλος, γιατί θα έπαιρνε τα πάνω του το καναρίνι. Και πράγματι μετά από λίγες ημέρες άρχισε να κελαηδεί.
Αυτά είχα να πω. Βέβαια αυτή είναι η εμπειρία μου. Δεν εννοώ ότι αυτό γίνεται πάντα σε μια τέτοια συμβίωση πουλιών. Φιλικά, Αμβρόσιος! Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος!
 
Μάλιστα! Αμβρόσιε ίσως έχεις δίκιο για το παπαγαλάκι με το καναρίνι αλλά να προσέξεις λίγο το θέμα των συχνών θανάτων στα πουλάκια σου. Αυτό πρέπει να σε προβληματίσει μήπως γίνεται κάποιο λάθος. Τα παπαγαλάκια ζουν πάνω από 12 χρόνια και τα καναρίνια περισσότερο. Φιλικά στο λέω εννοείται, αυτός είναι ο ρόλος του φόρουμ.
 
Το πρώτο πουλάκι που ανέφερα( τον καλόγερο) δεν είχε θέμα που ήταν στο κλουβί. Απλά το καλοκαίρι στα ξαφνικά, έπαθε σαλμονέλλα και μετά από τρεις μέρες πέθανε. Δεν άντεξε. Το παπαγαλάκι είχε απαίσιο θάνατο, είχα ξεχάσει να του βάλω τροφή. Κι ας έχουν περάσει δύο χρόνια από τότε, που και που το θυμάμαι και δεν συγχωρώ τον εαυτό σου. Από τότε πήρα ένα σκληρό μάθημα και τα καναρίνια που έχω τώρα είναι μια χαρά με την πλήρη διατροφή που τους κάνω! Αυτά Μαρία!
Υ. Γ Συγνώμη που βγήκα off topic! Φιλικά!
 
Back
Top