Ασθένειες Budgie με γρήγορη κίνηση ουράς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Daphni28
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Daphni28

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2015
Μηνύματα
19
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια! Το budgie μου εχει εμφανισει τον τελευταιο καιρο ενα συμπτωμα που με ανησυχει. Παρατηρω οτι η ουρα του κινειται πανω κατω σε γρηγορο ρυθμο και ξερω οτι αυτο μπορει να σημαινει αναπνευστικο προβλημα. Σε αυτο το βιντεο μπορειτε να δειτε τι εννοω "κουνημα τις ουρας"

vid1153.photobucket.com/albums/p501/doxkal996/20150320_162313_zps4k9qzzqi.mp4

Σκοπευω να τον παω σε γιατρο αλλα ψαχνομαι ακομα γιατι δεν υπαρχει καποιος πτηνιατρος εδω κοντα και δεν θελω να τον παω σε κανεναν ασχετο και να μου τον αποτελειωσει! 😛 Θα εκτιμουσα τις γνωμες σας. Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Πόσον καιρό το έχεις Δάφνη; Ξέρεις την ηλικία του; Έχεις παρακολουθήσει κρυφά να μην βλέπει ότι είσαι στο δωμάτιο αν το κάνει και τότε όταν είναι χαλαρό; Σκέφτομαι δηλαδή μήπως φοβάται. Οι κουτσουλιές του πως είναι; Το σημείο που βρίσκεται το κλουβί του είναι σε μέρος που η μία τουλάχιστον ή και οι δύο πλευρές να ακουμπούν σε τοίχο; Αυτό έχει να κάνει με το αίσθημα ασφάλειας του πουλιού αλλά και με τυχόν ρεύματα αέρα που μπορεί να έχουν σαν συνέπεια να παθαίνει κρυολογήματα το πουλάκι.
Βγάλε μας καθαρή κοντινή φωτογραφία της μύτης και των ποδιών του.
Αν και το καλύτερο θέλεις να το πας σε γιατρό, κοίταξε στην λίστα για κάποιον κοντά σου https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ .
Ό,τι και αν είναι, γρήγορα περαστικά του!
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
@ianos, Μενω στη Θεσσαλονικη και δεν εχω αυτοκινητο, στην γειτονια μου υπαρχει κτηνιατρειο αλλα η κτηνιατρος δεν ξερει απο πτηνα. Μελετωντας τη λιστα των κτηνιατρων που αναφερουν τα υπολοιπα μελη βρηκα καποιον στον οποιο μπορω να παω σχετικα ευκολα με λεωφορειο οποτε απο βδομαδα θα παω πρωτα μονη μου να κλεισω ραντεβου και μετα θα βαλω το μικρο σε ενα κλουβακι-κουτακι μεταφορας που εχω και θα τον παω(δεν νομιζω να με αφησουν με το μεγαλο κλουβι στο λεωφορειο 😛 )

@maria p, Τον εχω απο το καλοκαιρι. Οταν τον αγορασα μου ειπαν οτι ηταν 5-6 μηνων αν και εχω τις αμφιβολιες μου γιατι μου ειπαν επισης οτι ηταν θηλυκο και μας βγηκε αρσενικο... Τωρα παντως πρεπει να ενηλικιωνεται γιατι τωρα γινεται μπλε σιγα σιγα το χαλινο του και προσφατα αλλαξε και φτερωμα. Παλιοτερα δεν το εκανε οσο ημουν στο δωματιο οποτε δεν νομιζω να ναι απο φοβο... Οι κουτσουλιες του μου φαινονται οκ αλλα ειμαι αρχαρια οποτε δεν μπορω να ειμαι και τελειως σιγουρη... Το κλουβι ειναι κρεμασμενο σε σταντ και η μια του πλευρα ειναι σχεδον κολλημενη στον τοιχο... Οσο για φωτογραφιες μυτης και ποδιων θα ανεβασω αυριο γιατι εχει νυχτωσει και ο φωτισμος ειναι χαλια οποτε δεν θα δεις και τιποτα.

Ευχαριστω και παλι! 🙂
 
Δάφνη, γιατί να μην πάρεις τηλέφωνο το γιατρό και να δεις αν το αναλαμβάνει και να κλείσεις ραντεβού και θα πρέπει να πας από εκεί;
 
Το ξερω οτι ειναι πιο ευκολο απλως να παρω ενα τηλεφωνο για ραντεβου αλλα θελω να παω να δω και τη διαδρομη ως εκει χωρις το πουλι μαζι, δεν θελω να ψαχνω το κτηνιατρειο εκεινη τη στιγμη και να κουραζω το καημενο το ζωακι... Ουτως η αλλως η δευτερα μου ειναι κενη οποτε μπορω να επισκευτω τον γιατρο νωρις το πρωι και να παω ξανα το απογευμα...
Σας ευχαριστω για ολους για τις συμβουλες σας! :D Θα σας ενημερωσω για την κατασταση μολις επισκευθω το γιατρο! 😉

Α! Παιδια κατι ακομα! Μηπως ξερετε που κυμαινεται η τιμη της εξετασης στα παπαγαλακια; Επειδη ειμαι φοιτητρια θελω να ξερω για να κανω τα κουμαντα μου... 😛
 
Εξαρτάται από τον γιατρό, εγώ επειδή είμαστε χρόνια φίλοι και μου κάνει μαζικές εξετάσεις μου παίρνει λίγα χρήματα και δεν ξέρω την τιμή της αγοράς.
 
Παιδια μολις γυρισα απο την επισκεψη στο γιατρο... Ο μικρος ειναι μια χαρα υγιης... Ο γιατρος μου εδωσε διαφορες συμβουλες για διατροφη αλλα μου υπεδειξε και κατι να προσεχω. Αρχικα, για τη διατροφη του μου ειπε να τον ταιζω μαζι με τους σπορους και φρουτα και λαχανικα τα οποια δεν θα αφηνω πανω απο τεσσερις ωρες στο κλουβι η αν δεν θελω να το κανω αυτο να του παρω ειδικες βιταμινες... Εσεις τι προτεινετε; Επιπλεον μου ειπε να βαζω καθε μερα σε 100ml νερου 1 σταγονα μηλοξιδο, αυτο ξερετε γιατι; Τελος μου ειπε οτι αυτο που πρεπει να φοβαμαι στα αρσενικα μπατζι ειναι αν ο χαλινος τους γινει καφε. Αυτα. Κατα τα αλλα μου ειπε οτι εχω ενα υγιεστατο παπαγαλακι! :D

Υ. Σ. Ο γιατρος φανηκε καλος επαγγελματιας...ηξερε να το χειριστει το ζωο(και ας τον δαγκωνε αυτο 😛) και γενικα οι απαντησεις του φαινοταν σιγουρες. Να ναι καλα η λιστα!
 
Το μηλόξυδο είναι κορυφαίας σημασίας αλλά δεν βρήσκω το link αυτη τη στιγμή...

πολύ βασικό είναι να το αγοράσεις απο καταστημα με βιολογικά προιοντα ώστε να είναι αφιλτράριστο.
αν δεις να είναι θολό η να έχει "κατακάθι" (ιζυμα) είναι αυτό που ψάχνεις :)
 
Πολύ ωραία! Πολύ σωστές οι συμβουλές του γιατρού σου. Το μηλόξυδο, βέβαια θα το χορηγείς ανά διαστήματα δεν θα είναι μόνιμα στο νερό, διάβασε τα links που σου έδωσε ο Νίκος πιο πάνω.
Εννοείται προτιμούμε τα φρέσκα χορταρικά αντί των βιταμινών στο νερό.
Για την διατροφή γενικότερα διάβασε αυτό το άρθρο Η διατροφή των παπαγάλων απο τον Tony Silva .
 
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες! Κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω πανω... Μου ειπε επισης ο γιατρος να χρησιμοποιω αμμο για υποστρωμα επειδη ειναι καλυτερη για την υγιεινη του πουλιου... Οποτε πηγα και αγορασα μια απο ενα pet shop σημερα. Ειναι μια πολυ λεπτη σαν αμμος παραλιας και ειναι της εταιριας ragio di sole... Ειναι καλη; να τη χρησιμοποιησω;
 
Καλό υλικό είναι για υπόστρωμα αλλά πρέπει να μας πεις αν μεταξύ του πάτου και του κλουβιού υπάρχει σχαράκι. Γιατί αν δεν υπάρχει, ό,τι υλικό και να βάλεις θα έχεις πρόβλημα γιατί το πουλάκι θα τσιμπολογάει μαζί με αυτό και τις κουτσουλιές του.
 
αν μεταξύ του πάτου και του κλουβιού υπάρχει σχαράκι.
Μαρια εχω σχαρακι μεταξυ πατου και κλουβιου και μαλιστα το κλουβι εχει συρταρακι απο κατω που με διευκολυνει πολυ στην αλλαγη... Ο γιατρος μου ειπε να βαλω σχετικα λιγο, να μην το γεμισω μεχρι πανω και οι οδηγιες λενε να την αλλαζω καθε 3-4 μερες. Να την πεταω ολοκληρη η μονο τα σημεια που εχουν κουτσουλιες;
 
Το πρόβλημα με τη λεπτόκοκκη άμμο είναι ότι σηκώνεται και φυσικά διασπείρεται στο χώρο με το ελάχιστο ρεύμα αέρα.
Ο χαλινός να γίνει καφέ; Αυτό δε συμβαίνει στα θηλυκά στην εποχή τους;
 
Το πρόβλημα με τη λεπτόκοκκη άμμο είναι ότι σηκώνεται και φυσικά διασπείρεται στο χώρο με το ελάχιστο ρεύμα αέρα.
Ευτυχως εκει που το εχω το κλουβι δεν φυσανε καθολου ρευματα οποτε δεν θα χω προβλημα... Εκτος κι αν ο μικρος αποφασισει να πεταξει μεσα στο κλουβι... Θα δω πως θα παει και αν δεν με βολευει θα ψαξω για μια πιο χοντρη.
 
Back
Top