Ασθένειες Budgie με διάρροια και τρόπος εξέτασης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mitsaki7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mitsaki7

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2023
Μηνύματα
40
Παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας. Το πρωί είδα διάρροια στο χαρτί. Επικοινώνησα με κάποιον γιατρό και μου είπε να του πάω κουτσουλιές για να τις δει στο μικροσκόπιο. Ο συγκεκριμένος γιατρός είναι κτηνίατρος αλλά μου είπε πως ασχολείται και με πτηνά. Εγώ είμαι αρχάρια, δεν έχω ιδέα ποια είναι η σωστή προσέγγιση και επίσης δεν έχω ιδέα εάν ο συγκεκριμένος γιατρός έχει όντως αρκετή εμπειρία από πουλάκια. Σας ακούγεται οκει αυτό με το μικροσκόπιο;
 
, δεν έχω ιδέα ποια είναι η σωστή προσέγγιση
Από την στιγμή που υπάρχει διάρροια ή υποψία μη φυσιολογικών περιττωμάτων, αυτή είναι η σωστή προσέγγιση, η εξέταση τους στο μικροσκόπιο.
Εκεί ο γιατρός θα μπορέσει να δει αν υπάρχουν στα περιττώματα παθογόνοι μικροοργανισμοί, όπως μύκητες, βακτήρια, κ.α.
 
@Vada σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω δει από αναρτήσεις ότι τα στέλνουν για ανάλυση και περιμένουν τα αποτελέσματα τα οποία κάνουν κάποιες ημέρες να βγουν, και μου ακούστηκε κάπως απλά το μικροσκόπιο. Εν τέλει πήγα, τα είδε και μου είπε πως είναι γεμάτα κοκκίδια. Θα δώσω θεραπεία aviomycine. Σε ευχαριστώ και παλι
 
Σας ακούγεται οκει αυτό με το μικροσκόπιο;
Η κλινική εξέταση σε συνδυασμό με τη μικροσκοπική εξέταση μπορούν να δώσουν μία καλή εικόνα στο γιατρό. Σε κάποιες περιπτώσεις αυτό αρκεί ενώ σε κάποιες άλλες όχι διότι μπορεί να χρειαστεί να γίνουν εργαστηριακές εξετάσεις.
 
Εν τέλει πήγα, τα είδε και μου είπε πως είναι γεμάτα κοκκίδια. Θα δώσω θεραπεία aviomycine
Καλησπερα @mitsaki7
παραθετω κατι για το aviomycine ενδεικτικα και μπορεις να το ψαξεις περαιτερω προφανως.

Στην αναλυση/παρουσιαση δεν λεει η εταιρεια πουθενα οτι ειναι για κοκκιδιωση αλλα στοχευει αλλες παθησεις(αν μπορει να στοχευσει καπου πλεον μια υπερχορηγουμενη αντιβιωση(αλλη κουβεντα αυτη)

Για τα κοκκιδια υπαρχουν βεβαια αλλα φαρμακα που υπαρχουν στο εμποριο.
Μηπως να του ξαναμιλησεις?
 
@φιλομαθης για την ακρίβεια μου είπε ότι υπάρχει κι άλλη θεραπεία, αλλά την χρησιμοποιεί σε δεύτερο χρόνο εάν χρειαστεί, διότι είναι δυνατή. Αλλά τι νόημα έχει αυτή, εάν δεν πιάνει τα κοκκίδια;
Έλειπε και ο συνεργάτης του, που είναι ειδικός στα πτηνά αλλά θα επικοινωνήσει είπε αύριο μαζί μου για μια επιβεβαίωση. Οπότε καλα που μου το είπες για να το διευκρινίσω. Να είσαι καλά!
 
Αλλά τι νόημα έχει αυτή, εάν δεν πιάνει τα κοκκίδια;
Πιάνει τα κοκκίδια. Για την ακρίβεια έπιανε τα κοκκίδια. Ο συνδυασμός τριμεθοπρίμη σουλφαδιμεθοξίνη έδινε κάποτε καλά αποτελέσματα στην αντιμετώπιση των κοκκιδίων και μάλιστα κάλυπτε και δευτερογενεις λοιμώξεις που δημιουργούσε η ασθένεια. Δυστυχώς όμως η κατάχρηση της σουλφαδιμεθοξίνης που τη χορηγούσε όποιος να ναι και για ψύλλου πήδημα, κατέστησαν ένα πολύ χρήσιμο αντιβιοτικό σχεδόν άχρηστο. Για αυτό και βλέπουμε στις μέρες μας χορηγείται πλέον η δοξικυκλίνη που τείνει να αντικαταστήσει ολοκληρωτικά τη σουλφαδιμεθοξίνη και σκευάσματα όπως το Aviomycine.

Βέβαια, υπάρχουν και άλλα ίσως πιο δραστικά φάρμακα που προορίζονται για την αντιμετώπιση της κοκκιδίωσης, αλλά αυτό που έχει σημασία είναι το πλάνο του γιατρού ο οποίος γνωρίζει καλύτερα το θέμα, έχει τη δική του στρατηγική και φυσικά την ευθύνη για την εξέλιξη ασθένειας, οπότε θα σου πρότεινα αν έχεις προβληματισμούς ή απορίες να του τις εκφράζεις μεν αλλά να ακούς μόνο αυτόν και να ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες του.

Μερικές πληροφορίες για την κοκκιδίωση των πτηνών.
 
ιατρού ο οποίος γνωρίζει καλύτερα το θέμα, έχει τη δική του στρατηγική και φυσικά την ευθύνη για την εξέλιξη ασθένειας, οπότε θα σου πρότεινα αν έχεις προβληματισμούς ή απορίες να του τις εκφράζεις μεν αλλά να ακούς μόνο αυτόν και να ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες του.
Εννοειται οτι συμφωνουμε απολυτα και αυτο προτεινα και εγω αλλωστε
..... αλλα στοχευει αλλες παθησεις(αν μπορει να στοχευσει καπου πλεον μια υπερχορηγουμενη αντιβιωση(αλλη κουβεντα αυτη)

Για τα κοκκιδια υπαρχουν βεβαια αλλα φαρμακα που υπαρχουν στο εμποριο.
Μηπως να του ξαναμιλησεις?


Ξεκαθαρα την ευθυνη την φερει ο γιατρος. Και να κανει τις εξετασεις και να προτεινει στοχευμενες αγωγες και επανελεγχο αν κρινει κλπ.
@mitsaki7 μολις εχεις καποιο νεοτερο απο την ομαδα του γιατρου μας ενημερωνεις αν θες.Επισης το αρθρο ειναι πολυ ενδιαφερον θα ελεγα
[automerge]1706770999[/automerge]
Ο rio ή ο mare εχει το θεμα ? Θυμαμαι το καλοκαιρι ειχες δυο που πηγαινε και πολυ στρωτα η εξοικειωση/εκπαιδευση τους
 
@Stavros είναι που δεν έχω αναπτύξει σχέση εμπιστοσύνης με τον γιατρό καθώς είναι η πρώτη φορά που χρειάζεται κάτι για τα πουλάκια μου. Για αυτό ήθελα και τα φώτα σας(ας είμαι και λίγο ψιλιασμένη ,καλό κάνει).
Το άρθρο πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ
[automerge]1706772399[/automerge]
@φιλομαθης θα ενημερώσω, πολύ ευχαρίστως!
Ναι, ο rio έχει τα συμπτώματα αλλά ο γιατρός μου είπε ότι από τη στιγμή που νοσεί το ένα, τότε νοσεί και το άλλο.
 
Ο γιατρός μου είπε πως η κοκκιδίωση όταν εξαπλωθεί, προσβάλει και αλλά όργανα, όπως τα πνευμόνια, και πως η aviomycine καλύπτει και τα κοκκίδια αλλά και μικρόβια από το αναπνευστικό.
Και κάτι ακόμα. Σε αυτό το διάστημα της θεραπείας, όσο γίνεται, θα πρέπει το πουλάκι να μην έρχεται σε επαφή με τις κουτσουλιές του. Οι κουτσουλιές είναι μολυσμένες και όσο τις τρώει θα συνεχίσει να μολύνεται.
Οπότε, καθημερινός καθαρισμός σχάρας, πατώματος κ.τ.λ. Το κλουβί είναι μια "εστία", έτσι, όσο πιο ελεύθερα τόσο το καλύτερο.
Αυτά είπαμε και αναμένουμε βελτίωση στο επόμενο πενταήμερο.
Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.
 
Σε προηγουμενο post εδω στην κουβεντα ο @Stavros εδωσε το σχετικο αρθρο που αναφερει τον "κυκλο" πολυ αναλυτικα

1706855992921.webp

Εννοειται οτι χρειαζεται παντα σχολαστικη καθαριοτητα και επ αυτου του θεματος η υπαρξη σχαρας στο κλουβι ωστε να μην ερχεται σε επαφη με τα περιττωματα του το οποιο pet bird για μενα σαν φροντιστη παιζει σημαντικο ρολο. Προσωπικη αποψη.

Μακαρι να κανει δουλεια η aviomycine και στις επομενες εξετασεις να εχουν καθαρισει απο κοκκιδια ωστε να μην χρειαστει να περασεις αμεσα σε δευτερο κυκλο αντιβιωσης πιο "δυνατης" .
 
Back
Top