Αναπαραγωγή Budgie με δυστοκία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Axel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Axel

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2014
Μηνύματα
11
Καλησπερα! Να σας ρωτησω! Το θυληκο μου budgie απο χτες φαινοτανε οτι προσπαθουσε να βγαλει το αυγουλακι του, σημερα ειδα οτι εξειχε πολυ περισσοτερο με αιμα αρκετο! Καταλαβα οτι δεν μπορουσε να το βγαλει, την βοηθησαμε κ το εβγαλε τελικα! Αυτη στην αρχη ηταν εξουθενωμενη τωρα που περασε η ωρα αφου την ταισε ο αρσενικος εχει παρει καπως τα πανω της, κλλα απο κατω της ειναι καπως αυτη! Τι αυγουλακι ειναι στην φωλια δεν εχει μπει μεσα! Κ αναρωτιωμουν αν πρεπει να κανω κατι! Θα τα καταφερει να κανει αλλο αυγο; Μηπως δε πρεπει.. Δε ξερω.. Εχει δυστοκια το πουλακι;
 
Εχει δυστοκια το πουλακι;
Ναι, έχεις διαβάσει το σχετικό άρθρο; Από ασβέστιο τι της έχεις δώσει; Πως την βοηθήσατε να βγάλει το αυγό; Είναι καθαρή τώρα από κάτω; Έχει δυνάμεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σουπιοκοκκαλο τους εχω ενα τεραστιο και αυγο! Με νερο κ βαλαμε και λιγο λαδι ( το ειχα διαβασει για τη δυστοκια) το μονο δεν ξερω αν εκανα καλα της εβαλα κ λιγο betadine την καθαρισα με μια μπατονετα απο βρωμιτσες, στην αρχη φαινοτανε πολυ ακινητη την ταιζε ο αρσενικος πολυ συχνα εχει περασει ωρα κ την ειδα που μετακινηθηκε, καλωπιζεται μου φαινεται καλά!
 
Αύριο πρωί-πρωί πρέπει να πάρεις υγρό ασβέστιο. Καλό θα ήταν εκτός της αναλογίας στην ποτίστρα να της δώσεις και λίγες σταγόνες στο στόμα αφού προφανώς έχει έλλειψη. Βάλε και λίγο ωμό σουσάμι στους σπόρους της. Μην δώσεις καθόλου σπανάκι αυτόν τον καιρό.
Με το μπεταντίν ελπίζω να μην στέγνωσες την περιοχή (γενικά καλά έκανες), όμως θέλουμε να έχει ελαστικότητα και να επουλωθεί.
Ζεστασιά να έχει στο μέρος που είναι το κλουβί.
 
Τα εχω πάρει μέσα εννοειται τα εχω ζεστά! Σουσάμι έβαλα σήμερα! Λες τη σκόνη το calci που το βάζεις στο νερό; Τέτοιο δεν είχα βάλει θα της πάρω! Θα κάνει κ άλλο αυγό μήπως πρεπει να τα χωρισω προσωρινά να μην κάνουν; Θα μπορέσει όμως να κάνει ή δεν θ άντεξε ι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πολύ σωστά σε συμβούλεψε η Μαρία! Ίσως να ήταν και πρωταρα και για αυτό δυσκολεύτηκε. Τα μπαντζι γεννάνε μέρα παρά μέρα οπότε θα μεσολαβήσει μια μέρα χωρίς να γεννήσει. Μπορεί να είναι το μοναδικό της αυγό, αλλά μπορεί να γεννήσει αν όλα πάνε καλά και 6 αυγά. Ας ελπίσουμε να είναι ενσπορα. Μείνε σε επαφή να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις.

Ξέρω πως θα έχεις αγωνία. Προσπαθησε η παρουσία σου να είναι όσο πιο διακριτική γίνεται, χωρίς να τα ενοχλείς πολύ και να μετακινείς το κλουβί οσο γίνεται λιγότερο για να αποφύγεις πιθανα ατυχήματα.
 
Το μπεταντιν κακώς το βάλατε στην ερεθισμένη αμάρα της. Το μπεταντίν (αδιάλυτο το βάλατε;) είναι απολυμαντικό εξωτερικών τραυμάτων, δεν κάνει για την πρωκτογεννητική περιοχή. Λίγο χαμομήλι θα αρκούσε. Δεν κλωσσανε όλα απο την πρώτη ημέρα οπότε ίσως γι'αυτό να μην μπαίνει στη φωλιά.
 
Καλα την βλεπω σημερα λιγο πιο δραστηρια απο χτες! Εβαλα σουσαμι κ το εξαφανισανε κ ασβεστιο στο νερο! Δεν ηξερα για το μπεταντιν, θα βαλω χαμομηλι την επομενη φορα αν χρειαστει.. Δε μου εκοψε καθολου εκεινη την ωρα! Ακομα δεν εχει μπει στη φωλια!
 
Ξέχνα την φωλιά και πότε θα μπει. Αν παρουσίασε δυστοκία στο πρώτο αυγό είναι πολύ πιθανό να το ξαναπάθει.
Ζεστός χώρος, ηρεμία και ασβέστιο στο νερό. Αν την δεις φουσκωμένη ασβέστιο στο στόμα 2-3 σταγόνες.
 
Ναι βρε @Axel δε θα έπρεπε να σε απασχολεί η φωλιά και αν θα μπει τώρα.. εδώ κινδυνεύει η ζωούλα της..
 
Οχι ναι εχεις δικιο δε με νοιαζει απλα δεν ηξερα αν ειναι φυσιολογικο η οχι... Εκανε αλλο ενα αυγο το βρηκα στη σχαρα του κλουβιου αλλα ειχε σπασει! Αυτο βγηκε νορμαλ, βεβαια εκανα ολα αυτα που αναφερθηκαν ζεστη, σουσαμι ασβεστιο φουλ!
 
βεβαια εκανα ολα αυτα που αναφερθηκαν ζεστη, σουσαμι ασβεστιο φουλ!
Τέλεια τότε! Όλα καλά θα πάνε! Συνέχισε να της δίνεις ασβέστιο και να την έχεις στη ζέστη!
 
Back
Top