Ασθένειες Budgie με λερωμένη αμαρα

NikosMaria

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2020
Μηνύματα
26
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Μόλις μας έφερε ένας φίλος δώρο ένα ζευγαράκι budgies! Τα πήρε από pet shop της γειτονιάς. Τα πουλάκια φαίνονται μικρούλια σε ηλικία. Το ένα από τα δυο έχει λερωμένη την αμαρα του και φαίνεται να κάνει διάρροιες. Μένει αρκετή ώρα στο κλαδί, κλείνει μάτια, ανοίγει που και που το στόμα σαν να χασμουριέται, και κουνάει ελαφρά την ουρα του πάνω κάτω. Το άλλο φαίνεται άψογο! Τα πουλάκια ήταν σε κοινή κλουβα στο pet shop. Προφανώς δε τα έχω βάλει στην κλουβα με τους υπόλοιπους παπαγάλους μου. Τα έχω σε χωριστό κλουβάκι για να τα παρακολουθήσω. Τι με συμβουλεύεται να κάνω; Ξεκινάω εμπειρικά κάποια θεραπεία; Να χωρίσω τα δυο μικρά μεταξύ τους, μιας και το ένα φαίνεται καλά; Υπάρχει περίπτωση να είναι από το στρες στο pet shop? Πήρα πτηνιατρο αλλά μάλλον από Δευτέρα θα μπορέσει να το δει.. Επισυνάπτω και φωτογραφίες μήπως βοηθήσουν.
 

Συνημμένα

  • 173F13DE-92D4-4192-B27B-312B3A3EE335.webp
    173F13DE-92D4-4192-B27B-312B3A3EE335.webp
    39,8 KB · Προβολές: 24
  • D3A026DA-D0D3-4BF2-8E6E-DEBC7E7A66F2.webp
    D3A026DA-D0D3-4BF2-8E6E-DEBC7E7A66F2.webp
    83,1 KB · Προβολές: 25
  • 52E31924-8215-4586-ACB6-0F354FD6195D.webp
    52E31924-8215-4586-ACB6-0F354FD6195D.webp
    35,3 KB · Προβολές: 25
  • 3B1C82A0-79D7-4353-9375-ADBF5B115F32.webp
    3B1C82A0-79D7-4353-9375-ADBF5B115F32.webp
    38,1 KB · Προβολές: 25
@NikosMaria Καλησπέρα, πιστευω ότι είναι από την μεταφορά και λόγω άγχους. Σωστά κάνεις που κρατάς καραντίνα, συνέχισε μόνο με σπόρους και βλέπουμε. Οι κουτσουλιές δεν φαίνονται να έχουν κάτι πέρα από οτι ειναι κάπως νερουλες που το αποδίδω στην αλλαγή περιβάλλοντος. Άφησε να περάσει μια βδομάδα και αν συνεχίσει ή επιδεινωθεί η κατάσταση του μας μιλάς 👍
 
Το ένα από τα δυο έχει λερωμένη την αμαρα του και φαίνεται να κάνει διάρροιες. Μένει αρκετή ώρα στο κλαδί, κλείνει μάτια, ανοίγει που και που το στόμα σαν να χασμουριέται, και κουνάει ελαφρά την ουρα του πάνω κάτω
Υπάρχει περίπτωση να είναι από το στρες στο pet shop?
Αν εννοείς μήπως έχει την εικόνα που περιγράφεις λόγω στρες και μόλις αυτό φύγει η εικόνα του θα γίνει φυσιολογική, δε νομίζω. Αν εννοείς, μήπως το στρες στο πετ σοπ καταπόνησε το ανοσοποιητικό του και έχει αρρωστήσει, τότε ναι είναι πιθανόν, αν και σε μια κλούβα με δεκάδες άλλα πουλιά θα μπορούσε να αρρωστήσει και από άλλους λόγους χωρίς να έχει απαραίτητα στρες.

Τα έχω σε χωριστό κλουβάκι για να τα παρακολουθήσω. Τι με συμβουλεύεται να κάνω;
Στη φωτογραφία μόνο οι δύο κουτσουλιές είναι φυσιολογικές, οι οποίες είναι μάλλον από το προς το παρόν υγιές πουλί. Κράτησε τα μακριά από τα υπόλοιπα πουλιά σου χωρίς καμία επαφή, ούτε καν έμμεσα χρησιμοποιώντας κοινά αξεσουάρ (ταΐστρες, ποτίστρες, παιχνίδια κλπ). Καλό είναι να χωρίσεις και τα δύο νέα πουλιά, μήπως προλάβεις να σώσεις αυτό αυτό που δείχνει υγιές. Τέλος, να επισκεφτείς ένα γιατρό το συντομότερο δυνατό αναφέροντας του ότι τα πουλιά βρισκόταν μαζί στο ίδιο κλουβί.

Μέχρι τότε, δίνε τους μόνο τους σπόρους τους και καθαρό νεράκι. Ούτε φρούτα, ούτε λαχανικά. Αν έχεις κάποιο προβιοτικό ή έστω μία πολυβιταμίνη, μπορείς να τους βάζεις.

Υ.Γ. γιατί αγόρασε ο φίλος σας ένα πουλί με εμφανή σημάδια ασθένειας;
 
@Stavros καλησπέρα! Τώρα φαίνεται να κάνουν διάρροια και τα δυο.. τα κρατάω στο χωριστό κλουβάκι χωρίς επαφή με τα υπόλοιπα.. είναι όμως στο ίδιο δωμάτιο ώστε να ακούν τις φωνές των υπολοίπων. Είναι επικίνδυνο να είναι στον ίδιο χώρο; Τους βάζω μόνο νεράκι και σπόρους. Γενικά είναι πολύ παιχνιδιάρικα, και εδώ και μερικές ώρες έχουν αρχίσει και να παίζουν διαρκώς και να σκαρφαλώνουν όπου μπορούν. Δεν τρώνε όμως πολύ. Τώρα όσο για τον φίλο.. τι να πω; Ηξερε πως έψαχνε η γυναίκα μου ένα ζευγαράκι και μας το έφερε... στεναχωρέθηκε ο άνθρωπος.. ήθελε να τα πάει πάλι στο πετ σοπ, αλλά είπα όχι! Πιστεύω πως αν υπάρχει μια ελπίδα να γίνουν καλά είναι να μείνουν εδώ και να τα φροντίσουμε εμείς πηγαίνοντας τα φυσικά στον πτηνιατρο.
 
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω καμιά αφύσικη κουτσουλιά ούτε διάρροια ούτε το πουλάκι στις φώτο φαίνεται άρρωστο ή με διάρροια. Η μισοκολληένη κουτσουλιά ίσα ίσα είναι τόσο σφιχτή που κόλλησε και δεν έπεσε, τα κακά του είναι σχηματισμένα. Το πουλάκι στη φώτο είναι τόσο μικρό ηλικιακά που η ηλικία του σε συνδυασμό με το στρες της αλλαγής ίσως του επιτρέπουν να ρίχνει μερικούς ύπνους και μέσα στην ημέρα. Παρατήρησε τα και τις επόμενες ημέρες αλλά δεν πιστεύω ότι θα έχετε κανένα πρόβλημα. 🙂
 
@Φοίβος καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι τα πουλάκια και τα δυο πλέον φαίνονται μια χαρά! Πολύ ευδιάθετα! Παίζουν διαρκώς και οι κουτσουλιές τους φαίνονται καλές. Τα παρακολουθώ ακόμα σε χωριστό κλουβάκι και θα συνεχίσω για μερικές μέρες ακόμα.
 
Καλημέρα σε όλους! Λοιπόν.. ενημέρωση! Τα πουλάκια είναι μια χαρά! Και τα δυο ευτυχώς. Τα έχω κρατήσει, μια εβδομάδα τώρα, μόνο με σπόρους. Έχουν φτιάξει οι κουτσουλιές τους και είναι πεντακάθαρα. Ραντεβού τελικά μου έκλεισε η πτηνιατρος για την επόμενη εβδομάδα. Από το τηλέφωνο είναι απολύτως καθησυχαστική, αλλά θα τα πάω να τα δει έτσι και αλλοιώς. Θα τα έχω ακόμα χωριστά από τα υπόλοιπα μέχρι τουλάχιστον να πάρω το οκ από τη γιατρό. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον!
 
Back
Top