Ασθένειες Budgie με ξεφλούδισμα στο ράμφος - υποψία για ασθένεια

StamatinaS

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα σας και καλή καραντίνα. Έχω δύο κουκλιά budgie που τα λατρεύω! Τα έχω μόλις 5 μήνες. Μόλις χτες παρατήρησα ότι το αρσενικό έχει κάτι σαν ξεφλούδισμα στις άκρες του ράμφους του και τρελάθηκα. Παρατηρώ συνεχώς αν τρώει, (η όρεξή του δείχνει μια χαρά τρώει και τα σπόρια και τα λαχανικά κανονικά) και τραγουδάει κανονικότατα! Μήπως έχει κάτι σε αρχικό στάδιο; ξέρω ότι δεν το δείχνουν αν είναι άρρωστα και αγχώνομαι. Εκτιμώ την οποιαδήποτε βοήθειά σας. Ευχαριστώ.
 
Σαν να μου φαίνεται και φουσκωμένο... έχω διαβάσει από χτες όοοοοοοοοοοοολα τα συμπτώματα των ασθενειών και νομίζω τα αναγνωρίζω πάνω του. ... πάντως εδώ και μισή ώρα τραγουδάει... ασταμάτητα!
[automerge]1604833983[/automerge]
@christina07 ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τον χρόνο σας!
 

Συνημμένα

  • IMG_5178[1].webp
    IMG_5178[1].webp
    253,9 KB · Προβολές: 15
@StamatinaS η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από παπαγαλάκια, έχω μόνο καναρίνια, αλλά επειδή τα έχω πάει 3-4 φορές κτηνίατρο αυτό που με ρωτάει πάντα, πριν από όλα είναι αν έχει όρεξη. Αν τρώει, πίνει νερό και είναι ευδιάθετο τότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, δεν είναι κάτι τόσο επείγων... επίσης, επειδή φρικαρω εύκολα με τα πουλιά και διαβαζω πολλά για ασθένειες, έχω παρατηρήσει ότι μπορεί να την πατήσω όπως συμβαίνει όταν ψάχνουμε στο ίντερνετ συμπτώματα για εμάς, πχ έχεις πονοκέφαλο, παίζει και να είναι όγκος στον εγκέφαλο... επομένως προσπαθώ να σκέφτομαι αυτό που λέει ο κτηνίατρος, κοιτάμε πρώτα αν έχει όρεξη, αν έχει δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε ακόμα...🙂
ΥΓ. Κουκλί είναι να το χαίρεσαι!
 
@MaryPoo έχετε δίκιο! ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια... διαβάζω τα συμπτώματα και νομίζω τα βλέπω... αλλά θέλω να βεβαιωθώ ότι δεν μου κρύβει την αρρώστια του... χτύπα ξύλο... να ακόμα δυο ... η σύντροφος στο βάθος!
 

Συνημμένα

  • IMG_5180 (1).webp
    IMG_5180 (1).webp
    191,8 KB · Προβολές: 7
  • IMG_5175 (1).webp
    IMG_5175 (1).webp
    209,7 KB · Προβολές: 7
@StamatinaS σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ψυχραιμία και καλή παρατήρηση θα σου πρότεινα εγώ για την ώρα... σίγουρα οι κάτοχοι παπαγάλων θα ξέρουν να σου πουν καλύτερα για το ξεφλούδισμα και αν είναι ανησυχητικό...
Ομορφοπουλια! Τρομερό ζευγαράκι!
 
@StamatinaS αν είσαι τόσο αγχωμένη και νομίζεις πως έχουν κάτι να κλείσεις ένα ραντεβού με πτηνιατρο και να τον επισκεφτείς, να τα εξετάσει, να τα δει, να εξετάσει τις κουτσουλιές.
 
Back
Top