Ασθένειες Budgie με πρασινες κουτσουλιες

ΝΙΟΒΗ

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2014
Μηνύματα
47
καλησπερα παιδια. Εχω δυο παπαγαλακια σχεδον 2 μηνες τωρα. Ειναι Budgies. το ενα κανει μαυρες κουτσουλιες. Το αλλο κανει πρασινεσ. Να σημειωσω εδω πωσ οταν τα πρωτο πηρα τους εβαλα κολοκυθακι απο το οποιο εφαγε μονο αυτο με τις πρασινες κουτσουλιες αλλα ελαχιστο. Απο τοτε δεν τους εχω ξανα βαλει τιποτα περα απο συσκευασμενη τροφη.στην αρχη μου ειπανε πωσ εχει διαρροια και οντωσ λερωνοταν απο πισω. Οποτε του εκανα μια θεραπεια για τα εντερικα του. Αλλα ειδα πωσ και μετα τη θεραπεια εκανε πρασινες κουτσουλιες με ασπρο και υδαρεσ. Ξανα εκανε θεραπια με νεο φαρμακο για παραπανω μερες. Αλλα παλι τα ιδια. Το παπαγαλακι σε γενικεσ γραμμεσ ειναι ολο αυτο το καιρο μεσ τη καλη χαρα. Τρωει πινει και πεταριζει συνεχια. Επισησ τισ τελευταιες μερες μου εχουν κανει και πτρερρορια.σκοπευω να το παω να το δει καποιοσ που να γνωριζει γτ εχει κρατησει και 2 μηνες. Αλλα ανησυχο. Παραπατω θα σασ στειλω φωτο με τις κουτσουλιες και των δυο. Διαβασα στο ιντερνετ πωσ μπορει να ειναι και φυσιολογικο αλλα μπορει να ειναι και καποιο παρασιτο η μυκητασ.

jhgfd.webp
 
Νιόβη μου, αφού έχεις ήδη δώσει δύο φάρμακα στα πουλάκια, κάνε τον κόπο, διάβασε αυτές τις ερωτήσεις petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/ και πες μας κάποια στοιχεία για τις θεραπείες που ακολούθησες σε παρακαλώ και επίσης εντόπισε την φωτογραφία που αντιστοιχεί σ' εσένα να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε.

Έχει αρκετό νερό το ένα στις κουτσουλιές. Είναι το θηλυκό; Γράψε μας αν έχεις την καλοσύνη τι φάρμακα έδωσες και για πόσον καιρό και αν είδες κάποια διαφορά πριν και μετά τις αγωγές.
 
Βασικές Πληροφορίες
  1. Τι είδος πτηνού έχετε; Budgie παπαγαλο
  2. Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε θηλυκο μαλλον αλλα δεν εχει μπει στην εφηβια
  3. Τι ηλικία έχει; δεν εχει μπει στην εφηβια
  4. Πόσο καιρό το έχετε εσείς; 2 μηνες
  5. Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Σε εσωτερικό; Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω; Σε τζαμαρια
  6. Στο κλουβί ζει μόνο του; Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού; Με αλλο ενα Budgie. Κλουβι για τετοια πουλια
  7. Τι διατροφή του παρέχετε; (π.χ. σπόροι, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή). Περιγράψετε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε. σπορακια.
  8. Περιγράψτε λεπτομερώς τα συμπτώματα που σας έχουν ανησυχήσει, καθώς επίσης την αναπνοή του, τη στάση σώματος, την ενεργητικότητά του, τις κουτσουλιές του, την καθαρότητα της μύτης, την εμφάνιση των ποδιών του. Οι πρασινες κουτσουλιες, αναπνοη κανονικη, οταν καθεται μπορει να γερνει προσ τα μπροστα, πολυ ενεργητικο, καθαρη μυτη και ποδια
  9. Πότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα στην υγεία του πτηνού σας; Τη δευτερη μερα που το πηρα. Ισωσ και να το ειχε και να μη το χα καταλαβει
  10. Αναφέρετε με ελεύθερο κείμενο, οτιδήποτε θεωρείτε σημαντικό και δεν προβλέπεται από το ερωτηματολόγιο.
Επιπλέον Πληροφορίες
  1. Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού; αμμο γατασ
  2. Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο; ναι
  3. Τοποθετείστε μια λευκή κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και βγάλτε φωτογραφία στις κουτσουλιές του πτηνού σας. Επίσης βγάλτε φωτογραφία του ίδιου του πτηνού, εστιάζοντας στην περιοχή του προβλήματος αλλά και στο πρόσωπο και τα πόδια του, στήθος, καρίνα και την περιοχή της αμάρας.
  4. Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; ) πλαστικα κλαδακια
  5. Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα; οχι
  6. Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Αναφέρετε το φάρμακο, την δοσολογία και την διάρκεια της θεραπείας. 1)Aviomycine κατα των εντερικων και των αναπνευστικων λοιμωξεων για 5 μερες και 2) doxy-cyclin-t για 7 μερες
  7. Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Του petshop; Κάποιου φίλου; Άλλο (περιγράψετε). το 1)γιατρος το 2) φιλος
  8. Πότε πέρασε την τελευταία του πτερόρροια; Τωρα τη περναει
  9. Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Το ίδιο αναφέρετε και για την αυγοτροφή. Είναι εμπορίου; Είναι δικής σας παρασκευής; Συσκευασμενα εμποριου
  10. Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»; οχι
  11. Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε; οχι
  12. Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ; οχι
  13. Έχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί; ναι με γευση μηλο

οι κουτσουλιες ειναι και των δυο πτηνων. Του αρσενικου οι μαυρες. του θηλυκου (αν ειναι θηλυκο γτ ειναι μικρο) οι πρασινες

ενηλικιωθει ηθελα να πω
 
Ο γιατρός που το είδε την πρώτη φορά έκανε ίσως κάποια εξέταση στις κουτσουλιές;
Από την φωτογραφία που μας δείχνεις δεν φαίνεται πολύ σοβαρή η διάρροια του πτηνού. Τα φάρμακα που έδωσες είναι και τα δύο αντιβιοτικά και μάλιστα το δεύτερο που δεν το γνωρίζω για χρήση στα πτηνά είναι αρκετά ισχυρό από μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ίντερνετ.
Τι θα έκανα εγώ.
Θα έδινα 3-4 συνεχόμενες μέρες ισχυρό σκορδόνερο. Αμέσως μετά ρυζόνερο για 1-2 μέρες και στην συνέχεια για μεγάλο χρονικό διάστημα ριγανότσαγο. Ακόμα θα έψαχνα για χλωρή ρίγανη να τους δίνω να τρώνε ωμή. (αν δεν βρεις κομμένη σε σούπερ μάρκετ, μπορείς να βρεις γλαστράκι σε φυτώριο και να την βάλεις σε μεγαλύτερη γλάστρα να έχεις όλο τον χρόνο για σένα και τα πουλάκια σου, κόστος ασήμαντο )
Και καθημερινή παρακολούθηση.
Με τόσο ισχυρή αντιβίωση που τελικά πήραν και τα δύο πουλάκια, τώρα θα έχει διαταραχθεί το έντερο.
Στενή καθημερινή παρακολούθηση για τυχόν αλλαγές στην κουτσουλιά και να μας ενημερώνεις.
Γιατί δεν σου κρύβω, στεναχωριέμαι που ήσουν μέλος μας και έδωσες τόσες μέρες φάρμακα χωρίς να μιλήσεις και μαζί μας.
 
δυστυχωσ καιρο τωρα δεν ειχα υπολογιστη. Μολις χθεσ τον παρελαβα. Αλλα επιδη μου το πε γιατρος για αυτο θεωρησα πωσ δεν θα υπηρχε θεμα. Πωσ θα φτιαξω σκορδονερο ρυζονερο και ριγανοτσαγο;οκ αυτα θα κανω.στο ιντερνετ διαβασα πωσ μπορει να ειναι μολυνση απο μυκητες η βακτηρια και ετσι. Δεν εχω προβλημα να τα περιποιηθω οσοσ χρειαζεται. Αυτο κανω αλλωστε απο οταν τα πηρα. Απλα ελπιζω να μην υπαρχει η περιπτωση καποιο πουλακι να μου ψοφησει...
 
Σκορδόνερο, από το βράδυ βάζεις σε ένα λίτρο νερό 3-4 σκελίδες σκόρδο που έχεις προηγουμένως καθαρίσει. Το πρωί αφαιρείς τα σκόρδα και βάζεις αυτό αντί για καθαρό νερό στην ποτίστρα. Το υπόλοιπο νερό μπορείς να το φυλάξεις στο ψυγείο και να δώσεις τις επόμενες μέρες, αφού βέβαια προηγουμένως το αφήσεις στην ποτίστρα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου. Μπορείς εναλλακτικά να ετοιμάζεις κάθε βράδυ μικρότερη ποσότητα όση αντιστοιχεί στην ποτίστρα με μία σκελίδα σκόρδο.
Ρυζόνερο, βράζεις ένα φλυτζανάκι του καφέ ρύζι σε 4 πλάσια ποσότητα νερού, σουρώνεις και κρατάς το νερό, το οποίο όταν κρυώσει, το βάζεις στην ποτίστρα αντί νερού.
Τσάι ρίγανης Βράζεις νερό και μόλις πάρει βράση, κατεβάζεις από την φωτιά, ρίχνεις ξερή ρίγανη, σκεπάζεις με χαρτί κουζίνας ή ένα πανάκι το μπρίκι να μένουν μέσα οι υδρατμοί με τα ωφέλιμα στοιχεία, σουρώνεις, κρυώνεις το τσάι και βάζεις στην ποτίστρα αντί νερού.
Μπορείς ακόμα να ψάξεις στα ράφια βιολογικών ειδών για μηλόξυδο βιολογικό, να βάζεις στην ποτίστρα 2-3 σταγόνες, για δύο μέρες, ενδιάμεσα με τα σκορδόνερα, τσάγια κτλ.
Όλα αυτά τα κάνουμε από καιρού εις καιρόν έτσι κι αλλιώς στα πουλάκια μας ως προστασία του οργανισμού τους.
Και ψάξε για χλωρή ρίγανη και δενδρολίβανο, είναι πολύτιμα προϊόντα για την υγεία τους και για τον καθαρισμό του οργανισμού τους.
Επίσης διάβασε και για τον σπόρο chia Το φαινόμενο Chia Gel και ψάξε να τον βρεις.
Τέλος, είναι λογικό να θορυβηθείς με την διάρροια και ν' αποφεύγεις τα χορταρικά αλλά μην τα στερήσεις στο διηνεκές από τα πουλάκια σου με αυτό τον φόβο γιατί πολλές ασθένειες προκύπτουν από ελλείψεις βιταμινών. Εύχομαι περαστικά και να μας ενημερώνεις όσο τακτικά μπορείς.
 
Καλημέρα. Ειμαι με δυο μέρες σκορδονερο και απο τα αποτελέσματα νομίζω πανε καλυτερα τα πράγματα. Εκανα μονο μια βλακεία. Θυμωντας το ρίγανη δεν θυμωμουν το χλωρά και σημερα έβαλα λίγο απο αυτη που τρώμε εμεις. Βεβαια επιτόπου την έβγαλα οταν το συνηδητοποιησα. Θα πάθουν τίποτα όμως αν εχει μείνει λίγη;να τους αλλάξω τη τροφή;
 
Καλημέρα, όχι μπορείς και ξηρή ρίγανη να του βάζεις στα σποράκια, απλά δεν είναι σίγουρο ότι έτσι θα την τρώει, γι' αυτό την ξηρή την προσθέτουμε στην αυγοτροφή συνήθως.
Χαίρομαι που πάει καλύτερα, μπορείς όταν τελειώσει το σκορδόνερο να του βάλεις είτε λίγο μηλόξυδο στο νερό, είτε να του κάνεις ριγανότσαγο.
Όλα καλά να πάνε :)
 
Να μη του βάλω δηλαδη ρυζονερο που χαμε πει;
 
Ναι καλύτερα πρώτα το ρυζόνερο και μετά τα υπόλοιπα.
 
Αν το ρυζονερο φτιαχτει απο άσπρο ρύζι οχι καφε πειράζει;

Επισης το μηλοξυδο πως να το φτιάξω;

Η μπορω μονο να το αγοράσω;
 
Το ρυζόνερο μπορείς και με λευκό ρύζι.
Μηλόξυδο μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου αλλά χρειάζεται πολλές μέρες ζύμωση και εμείς τώρα θέλουμε να το χρησιμοποιήσεις άμεσα. Οπότε ψάχνεις σε κατάστημα με βιολογικά (έχει και σε κάποια σούπερ μάρκετς ειδικά ράφια) βιολογικό μηλόξυδο με αιωρούμενο ίζημα μέσα. Από αυτό για 3 μέρες κάθε 20 μέρες με μήνα, βάζεις 3 σταγόνες στην μικρή ποτίστρα του νερού. Τίποτα άλλο.
Αν γενικότερα αργότερα θέλεις να φτιάξεις δικό σου μηλόξυδο τώρα που υπάρχουν και τα μήλα, δες εδώ μια συνταγή για χρήση όχι μόνο στα πουλάκια αλλά και για την οικογένειά σου. Παρασκευή σπιτικού βιολογικού μηλόξυδου
 
ενα αλλο που θελω να ρωτησω ειναι πωσ η θηλυκια μου επισησ καθεται και γερμενη προσ τα εμπροσ οταν αραζει. Καθεται και στητη αλλα κυριωσ γερμενη. Εχω και φωτο. Τι μπορει να ειναι αυτο;
 
τα θηλυκά το κάνουν λιγάκι αυτό. Εξαρτάται αν το έκανε και πριν ή αν το κάνει μόνο τώρα ως επακόλουθο και της αστάθειας που λες πως έχει.
 
οσο καιρο την εχω τη βλεπω να το κανει. Παρολα αυτα και το σκηνικο με τισ κουτσουλιες οσο κσιρο την εχω το εχει.
 
Πως πάει από διάρροια; Διορθώθηκε καθόλου; Και πως βλέπεις την γενική κατάστασή της έχει βελτιωθεί καθόλου;
 
καλησπερα. Δυστυχως δεν διορθωθηκε.στην αρχη χαρηκα γτ δεν εβλεπα πρασινες κουτσουλιες αλλα τελικα κανει ακομα. Μερικες ερωτησεις. Το τσαι ριγανησ αν το φτιαξω μια και καλη και μετα το βαζω λιγο λιγο πειραζει η θα χασει τισ ιδιοτητες του; Επισησ τη ριγανη την αφαιρω η την αφηνω με το νερο;τελος αν τοποθετησω τη ταιστρα τους σχετικα σε κατω μερος του κλουβιου πειραζει;διοτι πεταριζουν και επιδη δεν ειναι κλειστη τα πετανε ολα εξω απο το κλουβι
 
Δεν είμαι σίγουρη, εγώ το φτιάχνω κάθε μέρα γιατί έχω πολλά κλουβιά και χρειάζομαι 1,5 λίτρο νερό. Εσύ με ένα μπρικάκι πρέπει να είσαι εντάξει. Το τσάι μου το φτιάχνω με ρίγανη, βασιλικό και θυμάρι και το δίνω κατά διαστήματα για 4-5 μέρες. Αν έχει θέμα ίσως χρειαστεί και πάνω από βδομάδα.
 
Καλησπερα παιδια! Εχω δυο παπαγαλακια bugies. Το ενα αρσενικο το αλλο θηλυκο. Το θηλυκο κανει κουτσουλιες πρασινες. Το ειχα ξανα κανει θεμα στο φορουμ ειχαμε κανει πολλες θεραπιες και ακομα κανω αλλα δυστυχως βελτιωση καμια. Το εχω ετσι πανω απο 2 μηνες. Το αρσενικο βλεπω τις τελευταιες μερες πωσ τριβει το κεφαλι του στο κλαδι.σαν να τον τρωει. Μηπως μπορειτε να με συμβουλεψετε και για τα δυο προβληματα μου
 
Καλησπέρα Νιόβη, μας έχεις βάλει κάπου φωτογραφίες των πουλιών να τα δούμε καθώς και τις κουτσουλιές; Τα θηλυκά σε περίοδο πριν κάνουν αυγά παρουσιάζουν μια ελαφριά διαφοροποίηση στις κουτσουλιές.
 
Back
Top