Ασθένειες Budgie με σπασμένο πόδι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jsrory
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jsrory

PB New Member
Εγγραφή
25 Φεβ 2008
Μηνύματα
71
Πόλη
Περιστέρι
πριν απο λιγο ειδα το παπαγαλακι μου να εχει κρεμασμενο το ενα ποδι, κρατιεται μονο με το δεξι στο κλουβι; Επειδη ειναι υπερβολικα ζωηρο πιστευω οτι καπου θα πιαστηκε στα καγκελα.
εβαλα και μια φωτο για να δειτε πως το κραταει☹
 

Συνημμένα

  • DSC07077.webp
    DSC07077.webp
    26,7 KB · Προβολές: 215
Δε νομίζω να είναι σπασμένο μιας και τα δικά μου κάθονται πολλές φορές στο ένα πόδι. Και απ'ότι ξέρω στα Budgies αρέσει συχνά να κάθονται έτσι. Οπότε δεν πιστεύω να έχει κάτι το δικό σου:)
Αν το είχε σπάσει θα είχε χάσει και την όρεξή του για φαγητό γενικά... Αν το πλησιάσεις και περπατήσει λίγο, το πατάει;
 
Mαλλον το εχει χτυπησει και το προσεχει τωρα, διοτι τον ποναει. Ειπες το χει κρεμασμενο αλλα δε βλεπω να κρεμεται εκτος και αν δεν ειναι καλη η φωτο. Καλο θα ηταν να το πας σε εναν πτηνιατρο για να το φροντισει καταλληλα.
 
το χει συνεχεια ετσι! Το κακο ειναι οτι ειμαι και γω με αναρρωτικη γιατι εχω παθει κακωση στο ποδι😱 και δεν 8α μπορεσω να το παω στον γιατρο πριν την παρασκευη.
 

Συνημμένα

  • DSC07076.webp
    DSC07076.webp
    27,8 KB · Προβολές: 131
  • DSC07078.webp
    DSC07078.webp
    27 KB · Προβολές: 159
Τουλαχιστον δεν φαινεται να κρεμεται απο την κλειδωση, απο ψηλα απο το μπουτι (αυτο ειναι καλο). Φαινεται σαν να εχουν χτυπησει τα δαχτυλακια του και δεν μπορει να τα πατησει.
Η σταση του μου θυμιζει παρα πολυ την περιπτωση με ενα δικο μου παπαγαλακι παλιοτερα. Τελικα ειχε δεσει μονο του και το πουλακι εζησε μια χαρα.
Αλλα φυσικα μολις γινεις κι εσυ καλα, να το πας στο γιατρο (εγω τοτε δεν ειχα πληροφορηση)
 
οχι δεν ειναι, απλα δεν το παταει κα8ολου, χρησιμοποιει μονο το ενα για να στεκεται ☹
 
ligo parakseno fenete...to krataei poli mprosta...diladi mprosta apo to stithos... ama tha exei apla xtipithi tha to kratage kanonika kato ap tin kilia tou mesa sta poupoula... kati exei...
Gianni as nato paei kapoios allos sto giatro...dose tou polivitamines gia tora kai prosexe to poli...mporei tha fouskosi to podi,mporei na melaniosi...
 
Παιδιά σίγουρα δεν είναι η συνηθισμένη στάση των μπάτζι... Τα δικά μου βολεύονται πολύ με το ένα πόδι σηκωμένο και το κάνουν συχνά, αλλά είναι διαφορετικό. Το κρύβουν μέσα στα πούπουλα της κοιλιάς τους και το έχουν κλειστό συνήθως... Αυτό κρέμεται... ☹ Έχεις καθόλου νέα...😕
 
ειναι ακομα στο ενα ποδι, αυριο 8α το παει ενας φιλος στο γιατρο. Δεν εχει αλλα3ει χρωμα στο ποδι του ουτε φαινεται πρησμενο, επισης δεν εχει χασει την ορε3η του και ειναι πολυ ζωηρο... Τωρα τρωει αυγο ☹
 
τελικα απ οτι ειπε ο γιατρος δεν ειναι σπασιμο αλλα καποια διογκωση που το εμποδιζει να το κουνησει ☹μου δωσε βιταμινες κ αντιβιωση και 8α δουμε πως 8α παει τις επομενες μερες.σε ηλικια μεγαλυτερη απο 8 χρονια παρουσιαζουν διαφορα τετοια προβληματα
 
απο την μερα που πηγα στο γιατρο παιρνει αντιοβιωση.8α παρω τηλ τον γιατρο αυριο.
 
μετα απο μερες με αντιβιοση, βιταμινες και νερο με ζαχαρη και λιγο ασπιρινη οπως μου χε πει ο γιατρος... Τελικα πεθανε σημερα. ☹
 
Back
Top