Ασθένειες Budgie με σπυράκι πάνω απ' το ματάκι του

rozabudgie

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2014
Μηνύματα
3
Καλησπέρα,
η Ρόζα είναι μαζί μας εδώ και 1,5 χρόνο και ''συγκατοικεί'' μ' έναν αρσενικό budgie. Όλη μέρα βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και το βράδυ τους βάζουμε μέσα στο σπίτι για να κοιμηθούν. Εδώ και 2 μέρες έχει βγάλει ένα σπυράκι πάνω απ το ματάκι της. Κοιτάζοντας την από πάνω φαίνεται πως είναι διογκωμένο το σημείο σε σχέση με την άλλη πλευρά. Η διάθεση της και η όρεξη της δεν έχουν αλλάξει. Από το μαγαζί που τη πήραμε μας είπαν πως πρέπει να το σπάσουμε με μια καρφίτσα και για αντισηψία να βάλουμε betadine. Επειδή όμως είναι κοντά στο ματάκι της φοβάμαι πως κάτι τέτοιο θα είναι επικίνδυνο.
Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση;
 
καλυτερα να επισκευτεις κτηνιατρο μην κανεις κατι τετοιο σε καμμια περιπτωση!βαλε φωτο. Εχεις δει να ξυνεται η να τιναζεται;
 
επειδή δεν ανεβαίνει η φωτογραφία (είναι μεγάλο το αρχείο) την έβαλα για φωτογραφία profil που φαίνεται κάπως το σπυράκι. Δεν έχω παρατηρήσει να ξύνεται ή να τινάζεται.
 
αν και δεν ειμαι ειδικος ειχα παλια παρομοια περιπτωση με καναρινι ενος γνωστου. Αν θες ψαξε λιγο για ευλογιά.
 
Σε καμία περίπτωση να βάλεις καρφίτσα ή οτιδήποτε άλλο.
Μπορείς να του βάλεις λίγο κολλύριο αλλά κι εγώ είμαι της γνώμης ότι πρέπει να το δει κάποιος γιατρός, γιατί το πιθανότερο θα πρέπει να πάρει αντιβίωση.
Η υπόλοιπη γενική του εικόνα πως είναι; Διάθεση, τρώει, κουτσουλιές, στάση σώματος; Πόσο καιρό έχει τα σπυράκια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεν έχει αλλάξει κάτι στη διάθεσή της, στην όρεξη ή στις κουτσουλιές της. Σήμερα είναι η 3η μέρα που έχει τα σπυράκια.
Πολύ πιθανό να τη τσίμπησε κάτι γιατί υπάρχουν αρκετά κουνούπια αυτές τις μέρες. Από Δευτέρα έχουμε σκοπό να τη πάμε σε πτηνίατρο.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Βάλε για λίγες μέρες χαμομήλι και tobrex (ανθρώπινο κολλυριο) το παιδικό όμως χώρος κορτιζόνη πρωί βράδυ. Αν δεις βελτίωση έχει καλώς, αλλιώς ίσως το καλύτερο θα ήταν να το πας σε πτηνιατρο.
 
Back
Top