Γενικά Budgie με φαγούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MatouDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MatouDim

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2022
Μηνύματα
71
Πόλη
Δραμα
Συμβαίνει αυτό πρώτη φορά σήμερα. Την έχω από το πρωί ελεύθερη να τριγυρνάει στο δωμάτιο. Την πιάνει έντονη φαγούρα ξύνεται γ αρκετη ώρα όταν την πιάσει είτε με τα ποδαράκια στο κεφάλι, η με το Ράμφος στο στήθος κ στην πλάτη γενικά παντού. Δεν βλεπω να χάνει πούπουλα όμως. Δεν βλέπω κάποιο άλλο σύμπτωμα.
Είναι δραστήρια κάνει βόλτες φωνάζει τρωει πίνει κλπ.( μόνο κοντά μου δεν έρχεται η σκασμενη) Μπορώ να την βοηθήσω κάπως; Να ανησυχήσω και να παρω έναν γιατρο;
 
@MatouDim
Μην ανησυχείς, έτσι κάνουν οι παπαγάλοι αρκετές φορές την ημέρα ξύνονται, και περιποιούνται το φτέρωμα τους.
Μπορώ να την βοηθήσω κάπως;
Να του προσφέρεις μπάνιο καθημερινά, τώρα που έφτιαξε και ο καιρός, θα το βοηθήσει αρκετά με την φαγούρα.
 
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά θα σου πω τι συμβαίνει με τα δικά μου και το μπάνιο. Έχουν την τάση να μπαίνουν μέσα σε αυτήν όταν τα χτυπάει ήλιος αλλά και να χτυπάει ο ήλιος και τις μπανιέρες. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν τα βγάζω έξω όταν έχει καλό καιρό πάλι βουτάνε με την μία.
 
Καλημέρα! :) τελικά βρήκα πούπουλα 5-6 τουφιτσες. Να το θεωρήσω κι αυτό φυσιολογικό και να συνεχίσω με το μπανάκι;
Εγω βρηκα 56 αν αυτο σε κανει να νιωσεις καλυτερα χαχα. Εφοσον δεν υπαρχει καποιο αλλο συμπτωμα εγω θα το θεωρουσα φυσιολογικο.
 
. Να το θεωρήσω κι αυτό φυσιολογικό και να συνεχίσω με το μπανάκι;
Είναι φυσιολογικό, είναι η εποχική πτερόρρια για τους παπαγάλους, συμβαίνει στο τέλος της Άνοιξης, και διαρκεί για 6-8 εβδομάδες.
Υπάρχει ακόμη μια τέτοια περίοδος στο τέλος του Φθινοπώρου, ανάλογης διάρκειας.
Πούπουλα βγάζουν σχεδόν όλο το χρόνο, απλά στην πτερόρρια το φαινόμενο είναι πιο έντονο.
Μπορεί να δεις και φτερά μην ανησυχείς γίνεται η απαραίτητη αντικατάσταση τους.
Το μπάνιο όπως είπαμε είναι απαραίτητο, συνεχίζεις να του βάζεις μπανιέρα καθημερινά.
 
@HxC χαχαχαχα! Αχ έχουμε γατα και σκύλο αλλά παπαγαλάκι πρώτη φορά είναι σαν να γίναμε μολις γονείς κ αγχωνόμαστε με το παραμικρό😭
[automerge]1652429128[/automerge]
@Vada ελήφθη! Να στε καλά :D
 
Back
Top