Φροντίδα Budgie πετάει την τροφή

Bilpapp01

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2022
Μηνύματα
45
Πόλη
Κορινθος
Καλημερα σας παιδια! Εχω ενα καινούργιο αρσενικο budgie,που ειναι σε καραντινα, το οποιο παιρνει την τροφη απο την ταιστρα και την πεταει μεσα σε μονο λιγη ώρα. Καποια συμβουλη; Τι θα μπορουσα να κανω;
 
Μπορεί επίσης να είναι εκνευρισμένο ή να βαριέται. Παιχνίδια στο κλουβί έχει, ώστε να απασχολείται?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Έλεγξε αν αυτό που πετάει είναι σπόρια ολόκληρα ή τσόφλια. Μπορεί δηλαδή να τα τρώει στην πραγματικότητα αλλά να μην φαίνεται έτσι
 
@Nausicaa εχει κουνια στην οποία καθεται. Του εβγαλα για λιγο την ταιστρα αφου της εβαλα τροφη τρεις φορές και μεσα σε 3-4 ωρες. Οταν την εβγαλα φεροταν σαν νευρικος, δαγκωνε την σχαρα με μανια πεταξε και την αυγοτροφη και προσπαθουσε να βγει εξω. Τον έχω περιπου 3 μέτρα αποσταση απο τα κοριτσια μου(καθως δεν εχω την δυνατότητα να τον παω σε αλλο δωματιο), μηπως φταιει οτι βλεπονται; Επισης επειδη δεν ηρεμουσε με τίποτα του ανοιξα την πορτα, πηγε μια βολτα στο δωματιο, ειδε κααι τα κοριτσια και τωρα ειναι ήσυχος. Υποθετω λογω καιρου γιατι βρεχει ολη μερα και ειναι σκοτεινος...και τα κορίτσια για υπνο επεσαν
[automerge]1646059279[/automerge]
@Alexx ειναι τροφη ολοκληρη. Την επαιρνε απο την ταιστρα, τιναζε το κεφαλι και την πεταγε και μετα ξανά
 
εχει κουνια στην οποία καθεται.
H κούνια δεν είναι παιχνίδι, είναι πατήθρα. Χρειάζονται κανονικά παιχνίδια καταστροφής, αναζήτησης τροφής και λοιπά, κάτι να τα απασχολει και να βοηθά το μυαλό τους.
Τον έχω περιπου 3 μέτρα αποσταση απο τα κοριτσια μου(καθως δεν εχω την δυνατότητα να τον παω σε αλλο δωματιο), μηπως φταιει οτι βλεπονται
Ναι, πολύ πιθανό. Καραντίνα στον ίδιο χώρο δεν είναι καραντίνα, πρέπει να πάει σε κάποιο άλλο δωμάτιο. Αν δεν γίνεται με κανέναν τρόπο, τότε τι να πω, δεν προσφερετε προστασία από κολλητικά θέματα. Ίσως κάποιο παραβάν να τον ηρεμήσει.
 
Back
Top