Γενικά Budgie που το πλήρωσαν χρυσό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vas

PB Member
Εγγραφή
9 Απρ 2009
Μηνύματα
489
Πόλη
Αθήνα
Παλιότερα σε ένα θέμα[που δυστυχώς δε μπορώ να βρώ τώρα]είχα αναφέρει οτι ο αδερφός μιας φίλης πήρε Budgie-μή εξημερωμένο- με 200 εύρω , στην αρχή νόμιζα 100 αλλά τον ρώτησα και μου είπε 200,το πήρε μικρό, αλλά αυτό δε δικαιολογεί την τιμή του, η οποία ξεφεύγει κατα πάρα πολύ απο το κανονικό,έγινε κουβέντα για κάποια μετάλαξηκαι όπως είχα αναφέρει και τότε το παπαγαλάκι είναι καθαρό Budgie, σας παραθέτω φώτο για να δείτε και εσείς, δεν έχει πολυ καλή ανάλυση δυστυχώς αλλα φαίνεται οτι το πουλί είναι Budgieκαι οτι η αισχροκέρδια έχει φτάσει στο απροχώρητο. Τα σχόλια δικά σας.
 

Συνημμένα

  • budgie twn 200 =o.webp
    budgie twn 200 =o.webp
    16,6 KB · Προβολές: 181
οντωσ ειναι πολυ ακραια η τιμη που το αγορασε και καλο θα ηταν να τον καταγιλει για να μην την πατισουν κι αλλοι.
 
μάλλον τον είδανε μικρό και είπαν 'σιγα μην ξέρει τώρα αυτός απο τιμές, ας βγάλουμε τίποτα παραπάνω'
 
Χα! Και εγω ειχα δει σε ενα πετ, πουλουσε και "καλα"ημερο Budgie 200 ευρω! Ειδες πιανει ομως; Καθαρο κερδος 100%
Δεν πειραζει ομως, ειναι κουκλι παντως!
 
Χα! Και εγω ειχα δει σε ενα πετ, πουλουσε και "καλα"ημερο Budgie 200 ευρω! Ειδες πιανει ομως; Καθαρο κερδος 100%
Δεν πειραζει ομως, ειναι κουκλι παντως!
Βασικά πειράζει, γιατί με τα 185 ευρώ που θα κρατούσε-αν ήταν σωστοί οι άνθρωποι στο μαγαζί- θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερο κλουβί πχ[οχι οτι αυτο που έχει δει είναι καλο- ή περισσότερα παιχνίδια κλπ κλπ ,12 χρονών ήταν όταν το πήρε, δεν ήξερε.Αλλα τέλος πάντων,τώρα τι να κάνουμε;
 
Οποίος ενδιαφέρεται να πάρει ενα πουλάκι στα σοβαρά στην αρχή κάνει έρευνα και για τιμή και για είδος και για το φύλο!
 
Πωλίνα μου 12 χρονών παιδάκι ήταν, πάνω στον ενθουσιασμό του το πήρεκαι ευτυχώς αφού το πήρε έψαξε,έμαθεκαι τώρα το πουλάκι περνάει ζωή και κότα. Όλη μέρα έξω είναι :)
 
Αμα ενα 12χρωνο παιδάκι μπορεί να αποφασίσει απο μόνο του να δώσει 200 ευρώ για ενα Budgie... Που ήτανε οι γονείς του; δεν ειχε κανέναν να ρωτήσει;
Απλά λεω οτι δεν μπορείς πηγαίνοντας απο τη λαϊκή να πάρεις ενα παπαγαλάκι απο διπλανό μαγαζί μονο απο ενθουσιασμό σου σαν μια σοκολάτα απο το περίπτερο. Αμα το πουλάκι το αγόρασε ενα 12χονο παιδάκι τοτε τι περιμένετε; Πρώτη φορά συμβαίνει; Κλέβουν δεξιά-αριστερά! Ελπίζω δεν θα κάνει αλλη φορά το ίδιο λάθος, ασ να γίνει μάθημα. Τουλάχιστον το πουλάκι ειναι καλό και όμορφο.

Φιλικά πάντα.
 
Πάλι ένα θέμα που μπορούμε να βλέπουμε ποσο σχετικά είναι όλα.
Λέει ο ένας έδινα 15 Euro - άλλος εγώ έδινα 50 αλλα είναι καλά πουλί - λέει ο τρίτος εγώ έδινα 150 αλλα είναι ταϊσμένο με το χέρι - και έρθει ο τέταρτος και λέει είσαστε όλη μουρλό τόσο λεφτά για ένα Budgie.

Και τώρα το άλλο:
Budgie, ανοικτό-μπρασινος-ανοικτό χρώμα φτερούγες, κέρδισε το 2003 το κύπελλο σαν πιο ωραίο Budgie στην Europa - Τιμή 2000 έως 2500 Euro. (Φωτό κάτω)

Το 1993 πουλήθηκε ο πιο ακριβό Budgie μέχρι σήμερα τιμή του; 10000 $. Υπάρχουνε ανθρώπους που λένε υπάρχουν και πιο ακριβό αλλα αν είναι ο πουλητής με τον αγοραστή μονο τους, μετά δεν ξέρει κανένας πιο τιμή είχε το πουλί.

Ποιος έλεγε 200 Euro είναι χρυσό-πληρωμένο;
 

Συνημμένα

  • WS-Hellfl-Hellgr-Europasieger.webp
    WS-Hellfl-Hellgr-Europasieger.webp
    12,6 KB · Προβολές: 109
Budgie, ανοικτό-μπρασινος-ανοικτό χρώμα φτερούγες, κέρδισε το 2003 το κύπελλο σαν πιο ωραίο Budgie στην Europa
Αλέξανδρε Συμφωνώ μαζι σου!
Ώμος εδω ειναι καθαρό απάτη! Κάνεις δεν μίλαγε για βραβεία και καινούρια ράτσα... Και αμα μίλαγε τότε απλά χρησιμοποίησε το παιδί. Έδωσε καποια χαρτια στο παιδι; Οχι. Του πούλησε εγγλέζικο Budgie σαν να είναι 10 Budgies.
 
Βασικά πειράζει, γιατί με τα 185 ευρώ που θα κρατούσε-αν ήταν σωστοί οι άνθρωποι στο μαγαζί- θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερο κλουβί πχ[οχι οτι αυτο που έχει δει είναι καλο- ή περισσότερα παιχνίδια κλπ κλπ ,12 χρονών ήταν όταν το πήρε, δεν ήξερε.Αλλα τέλος πάντων,τώρα τι να κάνουμε;



Αν ηταν 12 χρονων και κυκλοφορουσε με 200 ευρω, πιστευω οτι μεχρι στιγμης θα του εχει παρει και πολλα παιχνιδια και ωραιο μεγαλο κλουβακι!

Αλλα αν δεν ειναι ημερο ειναι κριμα να ειναι μονο του ενα τοσο κοινωνικο ειδος!
 
Του πούλησε εγγλέζικο Budgie σαν να είναι 10 Budgies.

ως βλέπω στην φωτογραφία το Budgie είναι ΕΚΘΕΣΙΑΚΟ, δεν είναι αγγλικός.

Δεν πιστεύω το παιδί είχε 200 Euro έτσι στην ζέρι και έδινε για πουλί. Σίγουρα είδε το πουλί και πήγε στους γονείς του να ζητάει το λεφτά. Αν αυτή δίνανε το λεφτά έτσι... Τι να κανεις.
Προσφορα και ζήτηση κάνουν το τιμή.
 
ίσος... Τι να πω;
Αλέξανδρε... Θα πέσω λίγο Off Top... Τι χαρακτηριστικά έχουνε τα εκθεσιακά παπαγαλάκια;
 
Αν ηταν 12 χρονων και κυκλοφορουσε με 200 ευρω, πιστευω οτι μεχρι στιγμης θα του εχει παρει και πολλα παιχνιδια και ωραιο μεγαλο κλουβακι!

Αλλα αν δεν ειναι ημερο ειναι κριμα να ειναι μονο του ενα τοσο κοινωνικο ειδος!
ήταν Χριστούγεννα και είχε αποφασίσει τα χρήματα απο τα κάλαντα να τα διαθέσει για ένα παπαγαλάκι :)
είναι ήμερο... Τώρα είναι, γιατί όπως είπα το πήρε μικρό και μπορεσε και το εξημέρωσε :)
Αλέξανδρε δε ζήτησε λεφτά απο τους δικούς του, μόνος του το πήρε απο τα χρήματα απο τα κάλαντα όπως ανέφερα και παραπάνω,τώρα το θέμα μας είναι το παιδί που έδωσε τα χρήματα[καλώς ή κακώς μικρός ήταν δεν ήξερε] ή ο καταστηματάρχης που τον χρέωσε τόσο πολυ για ένα πουλί που στην πραγματικότητα κάνει 180 ευρώ λιγότερα;
 
Για μενα και οι 2...

Εγω για οσες φορες με εχουν κοροιδεψει ξερω οτι εφταιγα κι εγω...
 
τέλος πάντων 🙂
πάντως αυτή τη στιγμή το παπαγαλάκι είναι τρισευτυχισμένο
 
Back
Top