Γενικά budgie προσπαθει να μου βαλει σπορια στο στομα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Τελευταια λοιπον το μπατζι μου παει στην ταιστρα παιρνει ενα σπορο,τον καθαριζει και ανεβαινει πανω μου προσπαθωντας να μου βαλει το σπορο στο στομα!Φυσικα οι σποροι πεφτουν κατω και μετα τρεχω γυρω γυρω με τη σκουπα.. Τι ακριβως κανει και πως μπορω να του το "κοψω" ; :S
 
Κάθε ον, με εξαίρεση τον άνθρωπο (ειδική κατηγορία), ανταποδίδει την αγάπη που εισπράττει.
Το φιλαράκι σου προσπαθεί μ΄αυτό τον τρόπο να ανταποδώσει. Και μη το θεωρείς λίγο. Είναι μέγιστη θυσία η προσφορά τροφής στη φύση. Το κάνουν μόνο στους απογόνους (έστω και μέσα από το ταίρι τους) και για μικρό χρονικό διάστημα. Να θεωρείς τον εαυτό σου πολύ τυχερό και να είσαι πάντα έτοιμη να εισπράξεις αυτή τη μοναδική και παντοτινή αγάπη. Μπράβο και στου δυο σας!
 
Δεν παιρνεις τα δωρα του ποτε κι αποφευγεις να σε πλησιασει γενικοτερα ενω εχεις δει οτι πηρε τροφη. Σε θεωρει ταιρι του μαλλον αν κι αρκετα μικρος αν λεμε για το γαλαζιο παπαγαλακι που εχω δει σε αλλο θεμα σου. Αυτο δεν αποκλειεται να εξελιχθει σε "ταισμα" κανονικο οπου θα ανεβαζει τροφη απο τον προλοβο του για να σε ταισει. Κι αυτο παλι δεν ειναι επιθυμητο μιας και συχνα καταληγει παθολογικο και πιθανον να δημιουργησει προβλημα καποια στιγμη στον προλοβο και τον οισοφαγο του απο τη μεγαλη συχνοτητα ή το πολυ μακρυ διαστημα. Δεν το παρακανουν ομως ολα τα πουλια οποτε δεν χρειαζεται πανικος, απλα θελει προσοχη.
 
Σας ευχαριστω ολους!Χαρηκα πολυ που απ οτι μου ειπατε εκφραζει την αγαπη του με αυτο τον τροπο!:D
Φοιβο, αυτο το παπαγαλακι που λες ειναι, το γαλαζιο. Οντως μια δυο φορες εβγαλε τον σπορο απο το στομα του, νομισα οτι εκανε εμετο 😛
Θα το προσεξω! 🙂
 
Κάπως έτσι συμπεριφέρονται όλα τα ζώα στους ανθρώπους που τα προσέχουν και τα αγαπούν.
Οι γάτες για παράδειγμα που δεν είναι απόλυτα περιορισμένες, κουβαλούν "σκοτωμένα" θηράματα στους οικείους τους. Πολλές φορές έχουν τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θα έπρεπε. Σε μια κυρία της γειτονιάς μας, η γάτα της φέρνει ποντίκια... κι αυτή αντιδρά ουρλιάζοντας. Δεν είμαι ειδικός να μεταφράσω αυτές τις κινήσεις των ζώων προς τους ανθρώπους... απλά σε μένα... Φανερώνει αγάπη.
 
Συμφωνώ απόλυτα. Κι η δικιά μου τα ίδια έκανε.
 
Την πρώτη φορά έφαγα τη φρίκη της ζωής μου, γιατί, στην προσπάθειά μου να αποφύγω να πατήσω το σκοτωμένο ποντίκι, το οποίο είδα την τελευταία στιγμή, κόντεψα να πάρω τούμπα 10 σκαλοπάτια (έμενα σε μονοκατοικία με αυλή τότε). Με είδαν οι γείτονες και τρέξαν να με βοηθήσουν, γιατί εγώ έτρεμα σύγκορμη σκεπτόμενη πως η γάτα μου μόλις ξεκίνησε επιδημία χολέρας. Ο ένας έφερε μια παλιά σκούπα, ο άλλος ένα κομμάτι χαρτόνι, το μάζεψα και το πέταξα στα σκουπίδια. Η προκομμένη μου στην αρχή με κοιτούσε φουσκωμένη από περηφάνια, αλλά όταν είδε το χαμό, είχα την πρόνοια να το σκάσει και να ξαναμαζευτεί το βράδυ. 🙄 Ήταν έξυπνο γατί. 😛 Την επόμενη φορά μου έφερε ένα σπουργίτι. 😡
 
Χα χα χα... έτσι ακριβώς Χρυσούλα. Πανικός... Τώρα με τους παπαγάλους δηλώνω άγνοια... Δεν ξέρω τίποτε... Οπότε ασπάζομαι τις γνώμες αυτών που τους έχουν και τους εκτρέφουν...
 
Back
Top