Ασθένειες Budgie σε κακη κατασταση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marina21

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
296
Πόλη
Λαμία
Γειααα σας! Το παπαγαλακι μου εδω και κατι μερες δεν ειναι καλα! Μεσα στη φωλια μπαινει βγαζει τη τροφη που εχει φαει συνεχεια και δεν ειναι καθολου καλα γενικοτερα! Σημερα οταν εφτασα σπιτι το ειδα στη χειροτερη κατασταση! Μεσα στη φωλια να βγαζει τη τροφη, να μου επιτρεπει να το χαϊδεψω (κατι που ποτε δε εχει ξαναγινει γιατι παντα εφευγε κ με τσιμπουσε), δε μπορει να σταθει ορθιο, ολο πεφτει και κλεινει και τα ματια του, εχει γινει αδυνατο, δε μπορει να πεταξει, ουτε και να περπατησει, τρεμει, οι κουτσουλιες του εχουν κ σπορακια και ειναι και πρασινες! Το απογευμα θα το παω στον Κτηνιατρο.. Αν και ευχομαι να αντεξει ως τοτε διοτι σπαραζει η καρδια μου να το βλεπω ετσι.. Τις μερες που περασαν νομιζα επειδη ειχε ζευγαρωσει με τον αρσενικο οτι για αυτο ηταν συνεχεια μεσα στη φωλια.. Τι μπορω να κανω για να το βοηθησω εστω λιγο; Επισης η μυτη της στις ακρες ειναι λιγο πρασινη...
 
Πηγεναι το διπλα σε μια λαμπακαι περιμενε δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο,ισως να ειναι καποιο νευρολογικο προβλημα.. Θα σου πει το απογευμα ο γιατρος
 
Παιδια παει το πουλακι μου... Πεθανε.. Ευχομαι να ηρεμησει η ψυχουλιτσα του η ομορφη... Περασα τοσο ομορφα μαζι του.. Μου χαρισε αυγουλακια κ ας μη βγηκαν πουλακια... Χαρισε χαρα σε ολη την οικογενεια. Γλυκο Budgie Νεφελη... RIP
 
Λυπαμαι..ηταν πολυ ξαφνικο.

Προτεινω να το πας στον κτηνιατρο να σου πει τι ειχε. Απευχομαι να ειναι κατι κολλητικομ
 
Ναι ηταν οντως πολυ ξαφνικο...
Τωρα το εχει ''θαψει'' η μικρη μου αδερφη.. Δεν το σκεφτηκα..
Ναι. Μακαρι να μην ειναι..
 
Μαρίνα μου πραγματικά λυπάμαι! Είχες σκοπό να το πας στο γιατρό αλλά δεν πρόλαβες.. ☹

Αλλά επειδή έχεις κι άλλο πουλάκι που έμενα μαζί στο ίδιο κλουβί κάνε πολύ καλό καθαρισμό με ζεστό νερό και ξύδι το κλουβί (αν γίνεται να βγει προσωρινά το αρσενικό απ το κλουβί, να μπει σ ένα άλλο, και να καθαρίσετε το κλουβί με χλωρίνη ακόμα καλύτερα) και πολύ στενή παρακολούθηση τη συμπεριφορά του αρσενικού. Αν δεις το οτιδήποτε ύποπτο ή κάποιο σύμπτωμα γρήγορα στον κτηνίατρο να τον προλάβεις! Μην πάρεις ακόμα 2ο θηλυκό μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν ήταν κάτι κολλητικό και ότι ο αρσενικός είναι απόλυτα υγιής.

Όταν αποφασίσεις να μεγαλώσεις την παπαγαλοοικογένεια μην ξεχάσεις την καραντίνα! 😉
https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Ναι γκαντεμια... Δεν προλαβα..☹
O αρσενικος δειχνει καλα αλλα φωναζει συνεχεια απο τοτε που εφυγε το θηλυκο... Το κλουβι το καθαρισα και ειμαστε κομπλε με αυτο... Ο αρσενικος παρα την αδιαθεσια της θηλυκης αυτη τη βδομαδα, δεν τον ειδα καθολου αδιαθετο αντιθετως τον βλεπω ζωηρο.. αμα ειχε κατι κατι λογικα δεν θα ειχε παρουσιασει καποιο συμπτωμα αυτη τη βδομαδα; δε ξερω... Παπαγαλακι θα μου αγορασουν σημερα οι δικοι μου αλλα αμα ειναι θα το βαλλω σε ενα κλουβακι μονο του μεχρι να ειμαι σιγουρη για τον αρσενικο.. Ευχαριστω πολυ Αλικη μου για τις συμβουλες
 
Λυπαμαι αν και τα πετισσοτερα πουλακι με τετοια προβληματα καταληγουν... Παρακολουθησε τον αρσενικο και σε μια με 2 εβδομαδες που θα εισαι σιγουρη για την υγεια του παιρνεις και ταιρι
 
Ναι.. Πολυ κριμα...
Ναι εγω τον παρακουλουθω αλλα το πουλακι το νεο εχουν πει οτι θα μου το παρουνε ετσι κ αλλιως σημερα, δηλαδη παιζει να ειναι κ εκει τωρα. Αλλα και παλι ναι αυτο που λετε θα κανω, θα τον προσεχω και θα τον εχω σε ενα κλουβι μονο του κ το καινουριο σε ενα αλλο κλουβι επισης σε καραντινα... Ευχαριστω πολυ
 
Ευχαριστω πολυ Μαρια μου για τις συμβουλες
Αλίκη βρε Μαρινάκι! 😛

Άντε με το καλό να πάρεις το νέο μέλος! Και μετά την καραντίνα πρέπει να τα βάλεις να γνωριστούν! Μην τα βάλεις κατευθείαν στο ίδιο κλουβί.. Όταν έρθει εκείνη η ώρα εδώ είμαστε να σε συμβουλεύσουμε! 😉
 
Αλίκη βρε Μαρινάκι! 😛

Άντε με το καλό να πάρεις το νέο μέλος! Και μετά την καραντίνα πρέπει να τα βάλεις να γνωριστούν! Μην τα βάλεις κατευθείαν στο ίδιο κλουβί.. Όταν έρθει εκείνη η ώρα εδώ είμαστε να σε συμβουλεύσουμε! 😉
Ωχχ! Χιχι συγνωμη Αλικη μου τα μπερδεψα..:D Τελικα χθες το βραδυ μου φεραν το νεο πουλακι.. Οκ Αλικη μου, ενταξει 😉👍
 
Για το νεο πουλάκι να κρατήσεις απαραίτητα Καραντίνα Άλλο δωμάτιο, άλλα σκεύη και καλό πλύσιμο χεριών πριν πας απο το ένα κλουβί στο άλλο. Αυτό το κάνουμε με όλα τα νέα πουλιά που βάζουμε στο σπίτι μας, άσχετα με το αν χάσαμε πρόσφατα πουλί ή όχι απο ασθένεια. Πόσο μάλλον όμως όταν έχει συμβεί κι αυτό.
 
Back
Top