Φροντίδα Budgie σκιζει χαρτια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Το μπατζι μου σκιζει με μανια χαρτια απο τετραδια αλλα και το χαρτι που του στρωνω στον παιχνιδοτοπο(του κλουβιου το χαρτι δεν το πειραζει). Να υποθεσω το κανει για παιχνιδι;Υπαρχει περιπτωση αυτο να ειναι επικυνδινο για την υγεια του; Τρωει και χαρτια τετραδιου στα οποια υπαρχει μελανι.. Δεν ξερω αν τα καταπινει, τα μασουλαει παντως σιγουρα 😵
 
Εγω στα καναρινια μου -μη γελασετε- φτιαχνω βαρκακια με α4 και τα κρεμαω στο κλουβι ωστε να παιζουν με αυτα και οχι νε το χαρτι στον πατο.
 
Εγω στα καναρινια μου -μη γελασετε- φτιαχνω βαρκακια με α4 και τα κρεμαω στο κλουβι ωστε να παιζουν με αυτα και οχι νε το χαρτι στον πατο.



😀 και χειροτεχνιες! 😛
Να αρχισω να του κρεμαω και γω τοτε καραβακια μπας και αφησει ησυχο το χαρτι 😱
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να του φτιάξεις (αν θέλεις να παίξεις κι εσύ) ένα δυο παιχνιδάκια...

tinypic-no-longer-available.jpg


...ή για πιο απλά πράγματα... Δέσε 2-3 λωρίδες χαρτιού σ΄ένα σχοινάκι σφιχτά στα κάγκελα του κλουβιού (από τη μέσα πλευρά)
έχει ανάγκη ν΄ασχολείται με κάτι...

Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)

Φτιάξτε παιχνίδια παπαγάλων εύκολα και γρήγορα
 
Προσεχε με το χαρτι, γιατι πολλες φορες τα παπαγαλακια τρωνε το χαρτι, πινουν νερο και φουσκωνουν..
προσεχε καλα με αυτο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σισσυ μου,το κλουβι του ειναι γεματο παιχνιδια ολων των ειδων,τα οποια μαλιστα ανανεωνω καθε μηνακαι εκτος αυτου ο μικρουλης εχει στη διαθεση του οχι εναν αλλα δυο παρακαλω παιχνιδοτοπους-υπερπαραγωγη!:DΑν θελει να παιξει ειναι απολυτως καλλυμενος,τωρα η αγαπη του για το χαρτι ειναι αλλο πραγμα😛
 
Αν θελει να παιξει ειναι απολυτως καλλυμενος,τωρα η αγαπη του για το χαρτι ειναι αλλο πραγμα😛
α! ωραία τότε!βάλε του λωρίδες χαρτιού να παίζει και βλέπεις αντιδράσεις... 😀
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Και γω είχα πάντα φόβο με το μελάνι αλλά φευ, δεν τρέχει κάστανο
Ετσι την είδα στο αλλιώς και αφού βάφτισα αυτή τη δραστηριότητα "διάβασμα" (ο καθένας διάβαζει όπως μπορεί ::) ) αποφάσισα ότι η παπαγαλίνα μου θα είναι πλέον ενήμερο μέλος της κοινωνίας. Ετσι λοιπόν στον πάτο του κλουβιού έβαζα εφημερίδα, αλλά πάντοτε άλλαζα το θέμα.. Εξωτερικές ειδήσεις, πολιτική, αθλητικά, γελοιογραφίες.. Μόνο μικρές αγγελίες δεν της έβαζα (θεώρησα ότι θα την αφήναν αδιάφορη..) εν γένει η παπαγαλίνα μου εκτός αυτού διάβαζε και Μίκυ Μάους.. Μελετηρό πουλί :D

Και γω είχα πάντα φόβο με το μελάνι αλλά φευ, δεν τρέχει κάστανο
Ετσι την είδα στο αλλιώς και αφού βάφτισα αυτή τη δραστηριότητα "διάβασμα" (ο καθένας διάβαζει όπως μπορεί ::) ) αποφάσισα ότι η παπαγαλίνα μου θα είναι πλέον ενήμερο μέλος της κοινωνίας. Ετσι λοιπόν στον πάτο του κλουβιού έβαζα εφημερίδα, αλλά πάντοτε άλλαζα το θέμα.. Εξωτερικές ειδήσεις, πολιτική, αθλητικά, γελοιογραφίες.. Μόνο μικρές αγγελίες δεν της έβαζα (θεώρησα ότι θα την αφήναν αδιάφορη..) εν γένει η παπαγαλίνα μου εκτός αυτού διάβαζε και Μίκυ Μάους.. Μελετηρό πουλί :D
Απλά θα πρέπει να έχεις το νου σου μην αρχίσει να "διαβάζει" βιβλία που τα έχεις ανάγκη
 
Ετσι λοιπόν στον πάτο του κλουβιού έβαζα εφημερίδα.
Το τι χρησιμοποιούμε εμείς ως υπόστρωμα στα πουλιά που έχουμε είναι ήσσονος σημασίας...
Αξία έχει μόνο το σωστό και οφείλουμε να το δεχόμαστε...
Και το σωστό είναι να έχουμε μακρυά το τυπωμένο χαρτί από τα πτηνά μας ...
 
averelilgr (δεν αναφέρεις κάπου το όνομα σου)
Παρακολουθώ θέλοντας και μη τα ποστ σου, σχεδόν πάντα έχεις να πεις ότι έκανες αυτό που εσύ πίστευες σωστό (κάθε φορά τονίζεις με τον τρόπο σου πως αδιαφορείς για τους κανόνες πχ διατροφής ή για το μελάνι όπως τώρα κτλ).
Θέλω να ρωτήσω για πόσα χρόνια είχες πουλί και τι απέγινε αυτό;
 
averelilgr (δεν αναφέρεις κάπου το όνομα σου)
Λοιπόν, με λένε Αβρααμ αφού ρωτάς αλλά και που δεν ανέφερα το όνομά μου τι έγινε; Σαματις εσύ ανέφερες το δικό σου; Και το ότι το ψευδλωνυμ΄λο σου είναι sissy δε σημαίνει ότι έτσι σε λένε κιόλας..ψευδώνυμο είναι.. Παρακάτ...


σχεδόν πάντα έχεις να πεις ότι έκανες αυτό που εσύ πίστευες σωστό
ΛΑΘΟΣ! Οταν εγώ είχα τη μπίλο μου εσένα θα πρέπει να σου αλλάζανε ακόμα πάνες (αν υπήρχες τότε..) εκείνη την εποχή λοιπόν, δεν υπήρχαν κρεμούλες για να ταϊσεις τα πουλιά, δεν υπήρχε internet για να ψάχνεις ότι χρειάζεσαι, κοντολογίς δεν υπήρχε τίποτα..Αυτό, φυσικά λαμβάνοντας υπ'όψιν επίσης ότι ήμουν τότε 14 χρονών. Τότε λοιπόν καταλαβαίνεις ότι ότι μπορούσε να κάνει ή να καταλάβει κανείς, γινόταν διαισθητικά και μόνο, βλέποντας και κάνοντας, το μόνο που ήταν γνωστό τότε ήταν το περίφημο "παπαγάλε θες μαϊντανό? - Τον κακό σου τον καιρό).Βλέπωντας παρατηρώντας, κρίνοντας και προχωρώντας. Οχι λοιπόν αυτό που πίστευα σωστό, αυτό που φαινόταν σωστό και καλό για το γλυκό μου το πουλάκι που τόσο αγαπούσα. Που είναι το πρόβλημα σε αυτό; Δεν άκουσα ποτέ κανέναν να καλεί να εκτελεστούν οι μανάδες στο πρώτο τους παιδί επειδή δεν ξέρουν να το χειριστούν (αφού είναι το πρώτο τους και δεν έχουν πείρα ακόμα).. Πηγές γνώσης μου ήταν πάντα η πείρα που αποκτούσα και ότι μάθαινα από διάβασμα βιβλίων τότε.


(κάθε φορά τονίζεις με τον τρόπο σου πως αδιαφορείς για τους κανόνες πχ διατροφής ή για το μελάνι όπως τώρα κτλ).
ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! Δεν υπάρχει αμφιβολία για το τι είναι σωστό και τι λάθος.. Το μελάνι είναι δηλητηριώδες για κάθε ζωντανό οργανισμό..Αυτό ήθελες να αναφέρω; Από την άλλη άμα βρεις εφημερίδα που έχει "κάτσει" κάμποσες ημέρες τι ζημιά θα κάνει το μελάνι στο πουλί; Από την άλλη και συ κάνεις παιχνιδάκια για το πουλί σου και είναι όντως θαυμάσια! Εχεις όμως άποψη για το εάν το χρώμα του χαρτονιού/χαρτιού που χρησιμοποιείς είναι ή όχι δηλητηριώδες ή όχι; Επασημώσεις που μπορεί να καταπιεί το πουλί;
Δεν είναι όμως επί προσωπικού το θέμα.. Δεν υπάρχει π.χ. άνθρωπος (όχι μέλος του φόρουμ, γενικά) που να μη γνωρίζει ότι τα γαριδάκια π.χ. κάνουν κακό, όμως όλοι φάγαν και είναι μια χαρά. Για να μην πάω στην περίπτωση της coca-cola και λοιπών αναψυκτικών, τσίχλες και άλλες επιβλαβείς συνήθεις που όλοι έχουμε..
Αγαπητή μου, εμένα το moto μου είναι (σε αντίθεση με τον James Bond) "live and let live" (όχι die).


Θέλω να ρωτήσω για πόσα χρόνια είχες πουλί και τι απέγινε αυτό;
Δε βλέπω από τη μεριά σου καλοπροαιρετοσύνη οπότε.. (γιατί όμως άραγε 😉
Το όνομά μου σου το έδωσα (δε με ενδιαφέρει)..άμα ενδιαφέρεσαι δες το πόστ μου στα νέα μέλη αλλά για τα υπόλοιπα.. sorry προσωπικές πληροφορίες που δε δικαιούσαι καν να ρωτήσεις.



Παρακολουθώ θέλοντας και μη τα ποστ σου, σχεδόν πάντα έχεις να πεις ότι έκανες αυτό που εσύ πίστευες σωστό (κάθε φορά τονίζεις με τον τρόπο σου πως αδιαφορείς για τους κανόνες πχ διατροφής ή για το μελάνι όπως τώρα κτλ).

Το τι χρησιμοποιούμε εμείς ως υπόστρωμα στα πουλιά που έχουμε είναι ήσσονος σημασίας...
Αξία έχει μόνο το σωστό και οφείλουμε να το δεχόμαστε...
Και το σωστό είναι να έχουμε μακρυά το τυπωμένο χαρτί από τα πτηνά μας ...

Εγώ θυμάμαι κάποτε είχα ένα φίλο στην εφηβεία που ο πατέρας του για να βεβαιωθεί ότι ο γιός του δεν θα έκανε κακές παρέες και δε θα ανέπτυσσε "παραβατική συμπεριφορά" (σύγχρονος όρος) μας παρακολουθούσε κάθε φορά που βγαίναμε (!) Και τον είχαμε πάρει και γραμμή κιόλας (!) Κάθε φορά! Γιαυτό ο γιός του δεν είχε "παραβατική" συμπεριφορά; Λόγω του φόβου του πατέρα του ή μήπως γιατί απλά δεν τον ενδιέφερε η "παραβατική" συμπεριφορά;

Φίλε μου misalouris, φιλικά (πάντα) στο λέω.."live and let live" :)

Λυπάμαι που δε με βλέπετε φιλικά, πραγματικά λυπάμαι. Αλλά είναι δικαίωμά σας στην τελική

Εφόσον όμως είναι έτσι και ως moderators έχετε εκτός από το καρπούζι και το μαχαίρι..☹
 
Λοιπόν, με λένε Αβρααμ αφού ρωτάς αλλά και που δεν ανέφερα το όνομά μου τι έγινε; Σαματις εσύ ανέφερες το δικό σου; Και το ότι το ψευδλωνυμ΄λο σου είναι sissy δε σημαίνει ότι έτσι σε λένε κιόλας..ψευδώνυμο είναι.. Παρακάτ...

Ονομάζομαι Σίσσυ...

ΛΑΘΟΣ! Οταν εγώ είχα τη μπίλο μου εσένα θα πρέπει να σου αλλάζανε ακόμα πάνες (αν υπήρχες τότε..) εκείνη την εποχή λοιπόν, δεν υπήρχαν κρεμούλες για να ταϊσεις τα πουλιά, δεν υπήρχε internet για να ψάχνεις ότι χρειάζεσαι, κοντολογίς δεν υπήρχε τίποτα..Αυτό, φυσικά λαμβάνοντας υπ'όψιν επίσης ότι ήμουν τότε 14 χρονών. Τότε λοιπόν καταλαβαίνεις ότι ότι μπορούσε να κάνει ή να καταλάβει κανείς, γινόταν διαισθητικά και μόνο, βλέποντας και κάνοντας, το μόνο που ήταν γνωστό τότε ήταν το περίφημο "παπαγάλε θες μαϊντανό? - Τον κακό σου τον καιρό).Βλέπωντας παρατηρώντας, κρίνοντας και προχωρώντας. Οχι λοιπόν αυτό που πίστευα σωστό, αυτό που φαινόταν σωστό και καλό για το γλυκό μου το πουλάκι που τόσο αγαπούσα. Που είναι το πρόβλημα σε αυτό; Δεν άκουσα ποτέ κανέναν να καλεί να εκτελεστούν οι μανάδες στο πρώτο τους παιδί επειδή δεν ξέρουν να το χειριστούν (αφού είναι το πρώτο τους και δεν έχουν πείρα ακόμα).. Πηγές γνώσης μου ήταν πάντα η πείρα που αποκτούσα και ότι μάθαινα από διάβασμα βιβλίων τότε.
Δεν παίζει ρόλο ποιος είναι μεγαλύτερος ποιου, για μένα σημασία έχει πως αποκτάς την εμπειρία... Εννοώ πως στα 14 δεν θα μπορούσα να διανοηθώ να πειραματιστώ με ζωντανά (δηλ πουλί-παπαγάλο, διότι σκυλιά ή γάτες βρίσκεις στο δρόμο και με αυτό τον τρόπο τα βοηθάς κιόλας), παίζοντας ρόλο μάνας, για να κερδίσω (μέσω της ανάγκης) την εμπιστοσύνη τους, διακινδυνεύοντας έτσι τη ζωή τους... Αυτό χαρακτήρισε όπως θέλεις... φόβο, σεβασμό ή ωριμότητα (φυσικά δεν συζητώ ότι κάτι τέτοιο δεν θα μου το επέτρεπαν και οι γονείς μου).
Δεν αμφιβάλω πως αγαπούσες το πουλάκι αλλά αυτό που διαβάζει κάποιος είναι πως.. Ένα παιδί 14 μόνο χρονών παίζει τον ρόλο μάνας ενός μωρού και μάλιστα άλλου είδους, κάνοντας μόνο αυτό το οποίο εκείνο θεωρούσε σωστό, απ΄όσα μπορούσε ν΄αντιληφθεί διαισθητικά...

ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! Δεν υπάρχει αμφιβολία για το τι είναι σωστό και τι λάθος..Το μελάνι είναι δηλητηριώδες για κάθε ζωντανό οργανισμό..Αυτό ήθελες να αναφέρω; Από την άλλη άμα βρεις εφημερίδα που έχει "κάτσει" κάμποσες ημέρες τι ζημιά θα κάνει το μελάνι στο πουλί; Από την άλλη και συ κάνεις παιχνιδάκια για το πουλί σου και είναι όντως θαυμάσια! Εχεις όμως άποψη για το εάν το χρώμα του χαρτονιού/χαρτιού που χρησιμοποιείς είναι ή όχι δηλητηριώδες ή όχι; Επασημώσεις που μπορεί να καταπιεί το πουλί;
Δεν είναι όμως επί προσωπικού το θέμα.. Δεν υπάρχει π.χ. άνθρωπος (όχι μέλος του φόρουμ, γενικά) που να μη γνωρίζει ότι τα γαριδάκια π.χ. κάνουν κακό, όμως όλοι φάγαν και είναι μια χαρά. Για να μην πάω στην περίπτωση της coca-cola και λοιπών αναψυκτικών, τσίχλες και άλλες επιβλαβείς συνήθεις που όλοι έχουμε..
Αγαπητή μου, εμένα το moto μου είναι (σε αντίθεση με τον James Bond) "live and let live" (όχι die).

Για τα (σημερινά) παιδιά των 14 χρονών που τώρα μαθαίνουν πια μέσα από το ίντερνετ υπάρχει.
Θα πρέπει να μάθουν το σωστό από τον εκάστοτε που τους απαντά…..

Έχω άποψη στο να επιλέγω υλικά που επιτρέπονται.
Αφού τα συγκεκριμένα υλικά επιτρέπονται για χρήση σε μωρά-παιδιά ή είναι οικολογικά. Μέταλλα δεν χρησιμοποιώ στα παιχνίδια που φτιάχνω για τα πουλιά μου.

Δε βλέπω από τη μεριά σου καλοπροαιρετοσύνη οπότε.. (γιατί όμως άραγε 😉
Το όνομά μου σου το έδωσα (δε με ενδιαφέρει)..άμα ενδιαφέρεσαι δες το πόστ μου στα νέα μέλη αλλά για τα υπόλοιπα.. sorry προσωπικές πληροφορίες που δε δικαιούσαι καν να ρωτήσεις.

Δεν ζητώ προσωπικές πληροφορίες. Απλά θα μ΄ενδιέφερε να μάθω πως ήταν η ζωή και η υγεία ενός πουλιού που είχε ''την ελευθερία'' να φάει σχεδόν τα πάντα...

Λυπάμαι που δε με βλέπετε φιλικά, πραγματικά λυπάμαι.

Λάθος εκτίμηση, δεν έχω καμιά διάθεση να μη σε βλέπω φιλικά, πιο φιλική όμως θέλω να είμαι ως προς τις ανάγκες που έχουν τα πουλάκια που ζουν με τον καθένα μας (διότι δεν είναι επιλογή τους)
Αυτά από μένα.-
 
Οι απαντήσεις μας θα πρέπει να στοχεύουν στο πως θα βοηθήσουμε τον άνθρωπο που σύνταξε το αρχικό ερώτημα.
Θα παρακαλούσα λοιπόν να εκπληρώνουμε το στόχο μας που είναι η αλληλοβοήθεια σε θέματα των πτηνών και είναι ο κοινός μας σύνδεσμος...
Τα υπόλοιπα ας μπουν σε προσωπικά μηνύματα μια και δεν ξέρω ... Ποιους θα ενδιέφεραν... και ποιους θα βοηθούσαν... Τα γενικής φύσεως παιδικά βιώματα...
 
Back
Top