Αναπαραγωγή Budgie σπάζουν τα αυγά

SOULIS_IOANNIS

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2018
Μηνύματα
3
Καλησπέρα σας, Εχιυμε στην κατοχη μας δυο Παπαγαλάκια Budgie, ζευγαρι, τα οποια τα εχουμε μαζι περίπου 1 μηνα. Στην αρχη κ για περιπου μια εβδομάδα τους ειχαμε χωριστά λογω επιθεσεων τις θυληκιας προς το αρσενικό, απο τότε που ειδαμε να τριβουν τις μύτες τους αφαιρέσαμε το διαχωριστικό... Μετα απο λίγες μέρες ειδαμε να τριβονται κ να αλληλοταιζονται κ έτσι αποφασίσαμε να βαλουμε την φωλια... Απο την πρώτη μερα η θυληκια εμπενε κ εβγαινε, μεσα σε λιγες μερες ξεκινησε να τρυπαει κ να μαζεύει ροκανιδι εσωτερικά και τσουκ πριν 3 ημερες βρηκαμε το πρωτο αυγο... Την 2η μερα παρατήρησαμε το σπασιμο του αυγου μεσα στην φωλιά, αφου το αφαιρεσα μετα απο λιγο μπηκε η θυληκια μέσα κ εκανε αλλο αυγο... Την επομενη μερα το μεσημερι παρατήρησαμε οτι το πέταξανε εξω απο την φωλια κ το εσπασαν... Τι συμβαινει; Τι πρέπει να κάνω; Ειμαστε αρχάριοι, δεν ειχαμε ποτε ξανα πουλακια... Η διατροφή τους ειναι φρεσκο αυγο, φρουτα, σουπιοκοκκαλο, βιταμινη φρουτων κτλ...
Επισης θα ήθελα να αναφερω οτι ειχαμε το αρχικο ζευγαρι από αρχες του καλοκαιριου κ πριν 1,5 μηνα ο αρσενικος μας την εκανε... Το εσκασε την ωρα του καθαρισματος... Κ εγινε αντικατάσταση του με νεο πριν 1 μηνα...
Αναμενω τις απαντήσεις σας...
Σας ευχαριστώ
 
Γιάννη καλημέρα!
Όταν παίρνουμε ένα καινούργιο πουλάκι δεν το βάζουμε κατευθείαν στο ίδιο κλουβί με αυτό που έχουμε, πρέπει να κρατάμε καραντίνα.

Τι ηλικία έχουν τα πουλιά;
Αν θες ανέβασε μας μερικές φωτογραφίες για να σιγουρέψουμε ότι είναι αρσενικό και θηλυκό.
 
Πιθανοτατα δεν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη! τι ηλκια εχουν τα πουλακια; ΠΟλυ σωστα σου ειπε κ η Βασια οτι επρεπε να κρατηθει καραντινα! Επισης ειναι πολυ λιγο χρονικο διαστημα μαζι για να τα βαλεις για αναπαραγωγη! Θα ελεγα να αφαιρεσεις τη φωλια και ξαναπροσπαθηθεις απο την ανοιξη! Βιταμινη φρουτων τι εννοεις;
 
Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...
Δυστυχώς το petshop που πήρα το παπαγαλάκι μου είπε να τα βάλω στο ίδιο κλουβί και να τα παρακολουθώ... Του είπα εάν μπορώ να τα βάλω για αναπαραγωγή και μου είπαν ότι εάν τα πάνε καλά μαζί βαλτά...

Αρσενικό και θηλυκό είναι σίγουρα...η θηλύκια με καφέ χαλινό και ο αρσενικός με μπλε χαλινό! Αλλά θα σας βάλω και φωτογραφίες...

Την βιταμίνη μου την έδωσε το petshop... Περιέχει μου λέει φρούτα, αυγό και διάφορα άλλα!

Την ηλικία δεν την γνωρίζω... Πως μπορούμε να καταλάβουμε την ηλικία τους;

Άρα βγάζω την φωλιά και τα ξαναβάζω από Μάρτιο;

Σας ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...
Δυστυχώς το petshop που πήρα το παπαγαλάκι μου είπε να τα βάλω στο ίδιο κλουβί και να τα παρακολουθώ... Του είπα εάν μπορώ να τα βάλω για αναπαραγωγή και μου είπαν ότι εάν τα πάνε καλά μαζί βαλτά...

Αρσενικό και θηλυκό είναι σίγουρα...η θηλύκια με καφέ χαλινό και ο αρσενικός με μπλε χαλινό! Αλλά θα σας βάλω και φωτογραφίες...

Την βιταμίνη μου την έδωσε το petshop... Περιέχει μου λέει φρούτα, αυγό και διάφορα άλλα!

Άρα βγάζω την φωλιά και τα ξαναβάζω από Μάρτιο;

Σας ευχαριστώ


Δε θα εδινα αυτη τη βιταμινα που σου εδωσαν! Επισης και που σου ειπαν να τα βαλεις μαζι λαθος! Δες εδω λιγο υπαρχουν διαφορα θεματα για τη διατροφη και τι μπορεις να δινεις!

https://community.petbirds.gr/forums/parrots/?prefix_id=85page-2

εγω ναι θα τα αφηνα να συνηθισει το ενα το αλλο και απο ανοιξη θα ξαναπροσπαθουσα!
 
Γιάννη καλό θα είναι να διαβάσεις μερικά πράγματα για να είσαι προετοιμασμένος και να έχουν τα μικρά σου μία επιτυχημένη γέννα τον τον Μάρτιο που θα ξαναβάλει στη φωλιά.
Ρίξε μια ματιά σε αυτο το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/23-ερωταπαντήσεις-για-την-αναπαραγωγή-των-budgie.15916/

Επίσης μιας και είναι η πρώτη φορά που έχεις παπαγαλάκια καλό είναι να ρίξεις μία ματιά και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/
 
Γιάννη αν μπορείς βάλε μας φώτο απο τα πουλιά ολόκληρα και κοντινέ ανφας αλλά και απο το κλουβί και τη διαρύθμισή του. Τα παιδιά σου απάντησαν για ποιον λόγο συνέβη αυτό κι έσπασαν τα αυγά τους. Είναι εύκολα πουλάκια στη φροντίδα τους αλλά με βιαστικούς χειρισμούς πολλά μπορούν να πάνε στραβά. Υπομονή να μάθετε να τα φροντίζετε πρώτα στις βασικές τους ανάγκες και η αναπαραγωγή θα έρθει στην ώρα της.
 
Ωραία πουλιά, ωραίο κλουβί! Στα δικά μου μάτια δεν δείχνουν δεμένο ζευγάρι. Ίσως είναι τυχαίες οι φωτο αλλά αυτό εικάζω. Με υπομονή πιστεύω θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα σε καναδυο μήνες.
 
Back
Top