Διατροφή Budgie - το "γύρισε" στα φρούτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά,

Μπορεί να νομίζετε πως σας spam-άρω.. αλλά θέλω να ρωτήσω μήπως έχετε άποψη για τη παρακάτω συμπεριφορά του budgie.. αλλά και να επιβεβαιώσω όσα μου λέγατε εδώ (maria p κι άλλοι, thanks a lot) για το πως θα φάνε τα budgie φρούτα!

Πριν μήνες όταν την πήρα, έτρωγε μόνο τροφή (σπόρια), και σας είχα ρωτήσει πως θα πλησιάσει και τα φρούτα, εφόσον δεν της βάζω την πολύχρωμη τροφή... και μου είπατε επιμονή/υπομονή...

όντως αυτό έκανα.. Πέταξα πολλά κιλά φρούτα και χορταρικά ανέπαφα, όμως επέμενα κάθε μέρα.. και είχατε δίκιο.. σιγά σιγά άρχισε να τσιμπάει τα φρούτα...

μήλο, ροδάκινο, ενώ στο αχλάδι αρχικά πήγαινε το μύριζε και έφευγε, μετά το άρχισε κι αυτό..

την τελευταία εβδομάδα όμως το πράγμα αντιστράφηκε εντελώς.. Της βάζω μήλο (ειδικά) και ροδάκινο και τα πετσοκόβει.. μπορεί να τρώει και 2 φέτες την ημέρα, ενώ στα σπόρια πάει πολύ λιγότερο..

μια μέρα δε, είχε βαρυστομαχιάσει τόσο από το μήλο που είχε κάτσει πάνω στο κλαρί οριζόντια μέχρι να το χωνέψει :D

δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στη ζέστη, έχετε άποψη; δεδομένου όμως ότι αναλογικά με το σώμα της μία φέτα μήλο είναι πάρα πολύ, μήπως στο τέλος της κάνει και κακό;

Γενικά, πόσο καλό είναι να τρώει τόσο μήλο (κυρίως) ένα παπαγαλάκι και να μειώνει τα σπόρια;

καρπούζια, χορταρικά, αυγό, ακόμα δεν έχω καταφέρει.. Ούτε το σουπιοκόκκαλο που έχω μόνιμα μέσα 👎

thanks!
 
Όντως είναι από την ζέστη που προτιμά τα φρούτα.
Συνέχισε με την ίδια επιμονή τα χορταρικά γιατί μην ξεχνάμε τα φρούτα έχουν ζάχαρη και δεν την θέλουμε καθημερινά στο διαιτολόγιό τους.
Μεγάλο μέρος του φρούτου πέφτει κάτω μην νομίζεις ότι το τρώει όλο όσο καταστρέφει.
Επίσης φρόντιζε να το αφαιρείς μετά μερικές ώρες τώρα το καλοκαίρι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Ευχαριστώ μαρία! Να σου πω την αλήθεια δε βλέπω τπτ κάτω.. Το καταβροχθίζει όλο και αφήνει τη φλύδα στο κάγκελο :D
Να κάνω μια χαζή ερώτηση, αλλά έχω δει πως εκτός από μαρούλι (που αγοράζω) και βασιλικό (που έχω σε γλάστρα) και της βάζω, έχετε πεί και για άλλα όπως σπανάκι βλήτα κλπ... αυτά όλα τα βράζετε ή τα βάζετε ωμά (μόνο πλύσιμο); διόσμος επιτρέπεται, μιας και το έχω κι αυτό πρόχειρο;
 
Όλα ωμά, καλοπλυμένα και καλοστεγνωμένα. Το μαρούλι, με προσοχή και μετά από σχολαστικό πλύσιμο. Έχουν πολλά φάρμακα. Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν τους δίνω ποτέ. Δυόσμος βεβαίως καθώς και όλα τα αρωματικά βότανα, φρέσκα και ξηρά. Τρώνε και τον άνηθο πολύ ευχάριστα.
 
Καλα κανει και τρωει φρουτα και λιγους σπορους αλλα πιστεύω πως τρωει πολυ καλα θα ηταν να μην τα βαζεις καθημερινα και να τις βαζεις και λαχανικα ειμαι σηγουρος οτι θα καταφερεις να το κανεις να τρωει και τα λαχανικα
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Back
Top