Φροντίδα Budgie τρωει ξυλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
... Με την κυριολεκτικη εννοια. Προσφατα ανακαλυψα πως το budgie μου τρωει ξυλινα μερη απο τον παιχνιδοτοπο του,ξυλινες σκαλες κλπ. Μαλιστα σημερα ειδα πως εχει φαει ενα ολοκληρο σκαλοπατι απο τη σκαλα που του εχω στο κλουβι του.. Δεν νομιζω να τα καταπινει, κατω βρηκα ροκανιδια. Ευτυχως ο,τι ξυλινο εχει φαει μεχρι τωρα δεν ηταν βαμμενο. Τι να κανω τωρα;Ειναι αδυνατο να απομακρυνω ο,τι ξυλινο υπαρχει..Φαινεται μια χαρα υγιης μεχρι τωρα,υπαρχει ομως περιοτωση αυτη του η συνηθεια να του δημιουργησει καποιο προβλημα;
Εννοειται οταν τον βλεπω να ροκανιζει ξυλα θα τον σταματαω,τι αλλο μπορω να κανω ομως; Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια αιτια γι αυτο που κανει; Τα φωτα σας!
 
Παίζει και με το ράμφος κόβει το ξύλο. Δεν είναι κάτι το σοβαρό απλός δοκιμασε να δαγκώσει το ξύλο του άρεσε και συνέχισε να δαγκώνει... Και του παπαγαλο μου του αρέσει να κοματιαζει τα ξύλα από τα παιχνίδια του. Δεν είναι κάτι το σοβαρό...👍
 
Ο λόγος που βάζουμε παιχνίδια στους παπαγάλους είναι για να τα καταστρέφουν. Είναι ένας τρόπος απασχόλησης που βοηθάει και τη φυσική του δραστηριότητα αλλά και την πνευματική. Διάβασε το άρθρο για τη συμβολή των παιχνιδιών στη ευζωία παπαγάλων.
 
Ο λόγος που βάζουμε παιχνίδια στους παπαγάλους είναι για να τα καταστρέφουν. Είναι ένας τρόπος απασχόλησης που βοηθάει και τη φυσική του δραστηριότητα αλλά και την πνευματική. Διάβασε το άρθρο για τη συμβολή των παιχνιδιών στη ευζωία παπαγάλων.


Δεν καταστρεφει τα παιχνιδια του ουτε τα ροκανιζει! Αυτο το κανει μονο στη σκαλα του και στα ξυλινα μερη του παιχνιδοτοπου, γι αυτο παραξενευομαι..
 
Εμένα πάλι τσακωνεται μαζί τους και τα κάνει κομματάκια τα ξύλινα παιχνίδια του. Και πάλι καλά γιατί δεν ασχολείται με την πέτρα του και ήταν η μόνη λύση για να φτιάξει λίγο το ράμφος του
 
Εμένα πάλι τσακωνεται μαζί τους και τα κάνει κομματάκια τα ξύλινα παιχνίδια του. Και πάλι καλά γιατί δεν ασχολείται με την πέτρα του και ήταν η μόνη λύση για να φτιάξει λίγο το ράμφος του


Α εμένα ο δικός μου την τιμάει την πέτρα του :D
 
Back
Top