Φροντίδα Budgie τρώει μιλλετ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Επιτελους μετα απο 5 μερες ο Pepe τιμησε το μιλλετ και μολις τωρα εχει πεσει με τα μουτρα εκει που ουτε του εδινε σημασια! Μαλλον επειδη στην αγαπημενη του ταιστρα εβαλα καροτο και αφησα μονο μια με σπορους πως του ηρθε και εφαγε το μιλλετ. Με ειχε αγχωσει περισσοτερο λογο της εκπαιδευσης αν δεν του αρεσε αυτο επρεπε να βρω κατι αλλο!
 
Μια χαρά, νωρίς είναι ακόμα και πάλι κάνετε πρόοδο.
 
Θα το χρησιμοποιησεις για να το εκπαιδευσεις; Μπορεις να δοκιμασεις και φρουτακια, ή καποιο χορτο που θα του αρεσει για την εκπαιδευση :)
 
Τωρα ειμαστε στην φαση οτι φοβαται ελαχιστα ως καθολου το χερι μου εκτος κλουβιου. Αν χρειαστει και βαλω το χερι μου μεσα στο κλουβι ισως να παει πιο περα. Αλλα οχι τρελα φτερουγισματα απλως κοιταει να απομακρυνθει λιγο. Αν και σημερα που εβαλα το χερι μου με λιγο χαρτακι να καθαρισω την σχαρα ηταν πολυ κυριος! Απλως κοιταγε! Φρουτακια του εβαλα καροτο σημερα δεν το τιμησε και του εβαλα και δυο φυλλα δυοσμο αλλα ουτε παλι. Βεβαια ειναι πρωτη μερα που τα εβαλα οποτε ειναι νωρις! Σιγα σιγα θα το παλεψω με τα φρουτα και τα λαχανικα αν βρει κατι που του αρεσει θα χρησιμοποιησω ολα τα μεσα για την εκπαιδευση!
 
Τα πάτε πολύ καλά για τόσο νωρίς στο ξανά λέω :) Τα χορταρικά όταν τα βάζεις, να τα βάζεις κάπως πλούσια, τους αρέσει να είναι σε τούφες. Επίσης τα νέα τρόφιμα, να τα δοκιμάζεις ένα-ένα. Ποτέ μαζεμένα.
 
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
 
Πριν λιγο που χρειαστηκε να βαλω το χερι μεσα στο κλουβι να καθαρισω τα κλαδακια που τα ειχε λερωσει πεταγε σαν τρελο το καημενο απο εδω και απο εκει. Οποτε μαλλον ειναι πολυ νωρις ακομα! Ενω ας πουμε αν πλησιαζω το προσωπο στο κλουβι δεν φοβαται, αν δει το χερι τρομαζει λιγο ακομα και εκτος κλουβιου. Προσπαθω να του δωσω μιλλετ απο εξω απο το κλουβι αλλα δεν θελει. Μαλλον θελει περισσοτερο χρονο να μας γνωρισει πρωτα; Παντως τον βλεπω εχει μαλλον συνηθησει τον χωρο καθως εδω και τρεις μερες μας ξυπνάει με το που βγαινει ο ηλιος!
 
Όσο δεν έχει ξεθαρρέψει, το χέρι σου πρέπει να το κρατάς μπουνιά κοντά του. Όταν είναι ανοιχτά τα δάχτυλα το μπερδεύει με φτερούγες και τρομάζει περισσότερο. Ναι νωρίς είναι αλλά απ' όσα λες έχει αρχίσει να συνηθίζει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ο δικος μου εκανε τρεις εβδομαδες να σταματησει να τρέμει και να εχει ταχυκαρδια οταν πλησιαζα μετα απο αυτο σε πολύ μικρο χρονικο διαστημα αλλαξε 3 σπιτια και ηταν μια χαρα, αμεσως καθοταν με το ενα ποδι. Το μαγικο μου οπλο ειναι η μπαρα διαφορων φρουτων για μικρους παπαγαλους και τον κανω οτι θελω ( να κάθεται στα ποδια μου στον αγκωνα, σπανια στο δαχτυλο κ στο κεφαλι) τωρα τελευταια ειναι πιο ανετος και καθεται πανω μου απο μονος του και χωρις να εχω την μπαρα και τις προαλλες επιτεθηκε στο πρωινο μου εφαγε τοστ και ειπιε γαλα (εχουν περασει σχεδον δυο μηνες απο τοτε που την ανακαληψα)
 
Εμενα δεν με τρεμει μονο το χερι μου!
Ναι τι μπαρα ειναι;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Δεν μπορεσα να ανεβασω βιντεακι γι αυτο το εκανα σο youtube 😛
 
Ναι αυτά είναι τα στικάκια λιχουδιές. Γενικά τα αποφεύγουμε, είναι παχυντικά με αμφίβολης ποιότητας γλυκαντικές ουσίες και οι σπόροι τους πολλές φορές μπαγιάτικοι. Αρέσει στα περισσότερα, είναι γνωστό. Εντάξει δεν είναι δηλητήρια, καλύτερα με μέτρο, δεν κάνουν πολύ καλό και προτιμούμε το κεχρί.
 
ναι και γω υπεθεσα πως δεν ειναι υγιεινο και τρωει ελαχιστη ποσοτητα την ημερα (μια μπαρα μου κρατησε 1 μηνα και κατι, αυτη πιστευω θα κρατησει περισσοτερο γιατι ειναι πολυ πιο συνεργασιμος και εχω ανακαληψει και το μαρουλι τωρα..)
 
Back
Top