Ασθένειες Budgie φαίνεται να έχει στο ράμφος κάποιες ανωμαλίες

Nausicaa

Budgies Expert
Εγγραφή
6 Απρ 2021
Μηνύματα
1.357
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, ρωτώ εκ μέρους φίλου που δεν μιλά ελληνικά για να σας γράψει. Το μπάτζι του είναι αρκετών μηνών και περνά την πρώτη κανονική πτερόρροια. Στο ράμφος φαίνεται να έχει κάποιες ανωμαλιες αν και στο άπειρο μάτι μου δεν μοιάζει να εχει ακάρεα. Δεν έχει χρήματα για πτηνίατρο. Καταρχάς η αλοιφή epithol χρειαζεται συνταγή γιατρού κι αν όχι, τι κίνδυνοι μπορεί να προκύψουν, αν το παπαγαλάκι δεν έχει ακάρεα τελικά?
 
η αλοιφή epithol χρειαζεται συνταγή γιατρού κι αν όχι, τι κίνδυνοι μπορεί να προκύψουν, αν το παπαγαλάκι δεν έχει ακάρεα τελικά?
Δεν χρειάζεται συνταγή γιατρού.

Δεν θα πάθει τίποτα αν δεν έχει ακάρεα.
 
@Nausicaa Δεν ξέρω αμα μετράει η γνώμη μου μίας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλα εμένα μου κάνει για scaly face.
 
@Ameli Δύσκολο να πει κανείς. Αν ήταν σαν... πως να το πω, άμμος, θα έλεγα σαφώς ότι έιναι ακάρεα. Αλλά στην φωτογραφία δείχνει κάπως γυαλιστερό, σαν απλώς το ράμφος να αντανακλά το φως περίεργα. Πάντως αφου΄δεν πειράζει η αλοιφή, θα την πάρει. Τώρα μπορεί και το ράμφος να έχει μια μικρή ανωμαλία από μονο του, δεν αποκλείεται κι αυτό, αλλά σαφώς μπορεί να φάει, άρα μάλλον θα είναι οκ ό,τι κι αν συμβαίνει.
 
@Nausicaa

Σεβαστό αλλα νομιζω καταλαβαινεις κι εσυ οτι ειναι οξύμωρο να ζητας βοηθεια αντ'αυτου έχοντας την αδεια του ενδιαφερομενου αλλα να μην εχεις την αδεια να ανεβασεις την φωτο απο το πουλακι.

Οταν ζηταμε βοηθεια για ιατρικου τυπου θεματα στο φορουμ επιβάλλεται να προσφερουμε τις μεγιστες πληροφοριες σε οσους θα μπουν στον κοπο να αφιερωσουν τον ελευθερο χρονο τους για να απαντησουν.
Δεν προσφερονται για "μαντεψιες" τετοιου τυπου ερωτήσεις.
 
Back
Top