Ασθένειες Budgie φουσκωμένο και με υπνηλία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Voula2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Voula2

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2014
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα εδώ κ τρεις μέρες το παπαγαλάκι μου θηλυκό ζει στο κλουβί με άλλο ένα αρσενικό είναι φουσκωμένο κ έχει υπνηλία από χτες του χορηγώ την αντιβίωση tabernil doxiciclina 4 σταγόνες σε 60 μλ νερό όπως μου σύστησαν από το πετ σοπ εφόσον μίλησαν με γιατρό χτες βράδυ ήταν κάπως καλύτερα μα σήμερα πάλι τα ίδια έχω την εντύπωση πως είδα κ πιο μαλακές κουτσουλιές τρώει λίγες κίτρινες βιταμίνες όταν το αγόρασα πριν δυόμιση χρόνια μου είπαν πώς είναι μικρό μήπως είναι νωρίς να δράσει ακόμα η αντιβίωση είναι ευρέος φάσματος για όλα σας παρακαλώ βοηθήστε με
 
Γεια σου Βούλα, καλώς ήρθες και ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό αυτό με το θηλυκό σου Budgie.
Για πόσες μέρες συνολικά θα ακολουθήσεις αυτή την αγωγή; Τι σου έχουν προτείνει από το κατάστημα;
Επίσης μπορείς να μας πεις την μέχρι τώρα διατροφή των πουλιών σου; Τι περιλαμβάνει;
Έχεις παρατηρήσει αν έχουν ζευγαρώσει με τον αρσενικό;
Πως ήταν η συμπεριφορά της πιο πριν μέχρι πρόσφατα;
 
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου λοιπόν αγωγή παίρνει από χτες την tabernil dociclina μου είπαν για πέντε μέρες κ μετά να πάρει πολυβιταμινες η είχε κ πτεροροια πρόσφατα κ διατροφή της έδινα μόνο σπορακια από χτες της βάζω κ κίτρινες βιταμίνες γενικά παρατήρησα πώς ερωτοτροπουσε με το ταίρι της
 
Εμείς δεν μπορούμε να ρισκάρουμε οποιαδήποτε "γνωμάτευση" και γιατί γιατροί δεν είμαστε αλλά και γιατί ακόμα και ένας γιατρός δεν μπορεί να αποφανθεί με τα δεδομένα στοιχεία.
Η διατροφή τους είναι ελλειπής. Μόνο σποράκια δεν είναι ικανά να προσφέρουν στα πουλάκια τα ωφέλιμα και απαραίτητα για την υγεία τους. Αν είναι και χύμα, έχουμε και μεγάλη περίπτωση επικινδυνότητάς τους.
Χρειάζεται συσκευασμένοι σπόροι, χόρτα φρέσκα εποχής, αρωματικά βότανα φρέσκα, λαχανικά και φρούτα. Σουπιοκόκκαλο απαραιτήτως (όχι τις πλάκες που είναι σαν ασβέστης), αυγό και ή αυγοτροφή.
Ανησυχώ και σε ρώτησα για το ζευγάρωμα, μήπως έχει αυγό που δεν μπόρεσε να σχηματιστεί σωστά και να βγει.
Και τώρα καταλαβαίνω ότι ενδέχεται αφού της λείπουν βιταμίνες.
Μπορείς απαλά να κοιτάξεις την αμάρα της όμως μην την πιέσεις γιατί αν σπάσει το αυγό μέσα της θα πεθάνει.
Η "βιταμίνη" που σου έδωσαν δεν είναι βιταμίνη, δεν είναι τίποτα και δεν έχει νόημα να την δίνεις στο πουλί ιδίως τώρα που είναι άρρωστο.
Θα έλεγα να του πάρεις σουπιοκόκαλο και να φτιάξεις μια πρόχειρη αυγοτροφή καθώς και συσκευασμένους σπόρους.
Βάλε μας μια φωτογραφία να την δούμε και την ίδια και τις κουτσουλιές της.
Περαστικά!
 
Θα στείλω άμεσα φώτο της είναι μεγάλες τώρα παρατήρησα πώς όταν τρώει κάνει κάπως σαν να κομπιάζει η να θέλει να κάνει εμετό προσπαθώ να την πιάσω να δω αυτό που είπες για αυγό όμως τσιμπάει πολύ αν έχει κάτι τέτοιο τι γίνεται;
 
Ελπίζω να μην είναι γιατί το μόνο που γίνεται είναι να της δώσεις υγρό ασβέστιο στο στόμα. Μπορείς να βάλεις κάποιο γάντι έστω μάλλινο αν σε πονάει αλλά να έχεις αίσθηση της αφής μην το πιέσεις πολύ το πουλάκι
 
Από wikipedia (δοξυκυκλίνη ):
Γενικά, μετά από βακτηριολογική εξέταση της ευαισθησίας των μικροβίων σε αυτή, η δοξυκυκλίνη μπορεί να χορηγηθεί για την αντιμετώπιση και την πρόληψη των ακόλουθων μολύνσεων :
  • από κολοβακτηρίδια
  • από Chlamydia trachomatis
  • από Εντεροβακτήριο το αερογενές
  • της νόσου του Lyme (Lyme borreliosis complex) του πυρετού των Βραχωδών Ορέων
  • Folliculitis
  • ακμής και άλλων φλεγμονωδών παθήσεων του δέρματος, όπως η hidradenitis suppurativa
  • από συγκέλα
  • από Acinetobacter
  • της αναπνευστικής οδού που προκαλούνται από το Haemophilus influenzae
  • του ουροποιητικού
  • από τον στρεπτόκοκκο της πνευμονίας (πρώην «διπλόκοκκο»)
  • από σταφυλόκοκκο (Staphylococcus aureus) ανθεκτικό στη μεθικιλλίνη
Βούλα, δε δρα αμέσως η αντιβίωση. Θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 48 ώρες. Να παρατηρείς τυχόν αλλαγή στη συμπεριφορά, αλλά θέλει ψυχραιμία.
 
οκ θα το κοιτάξω κ θα στείλω κ μια φώτο σε ευχαριστώ πολύ
 
*Εκτός ασθένειας... Αν ''κίτρινες βιταμίνες'' εννοείς αυτές που πουλάνε τα πετς και μυρίζουν όμορφα (!), θα σου συνιστούσα να μην τις ξαναδώσεις.
**Φωτό το στέρνο και την κοιλιά
 
  • Like
Αντιδράσεις: Voula2
IMG_20140228_180239_0-1.webp Αυτή είναι

Να πω ότιπού κ που τρώει ψωμί ψίχα

Επιασα κάτω την αμαρα της απαλά δεν παρατήρησα κάτι πέρα από κάτι μυτερό μικρό
 
Όμορφη είναι αλλά είναι όντως φουσκωμένη. Ψωμί από τον φούρνο; Δεν κάνει καθόλου να της δίνεις. Οι φουσκωτικές ύλες είναι δηλητήριο. Βάλε μια άσπρη κόλλα στον πάτο και βγάλε και τις κουτσουλιές φωτογραφία.
 
Ναι από τον φούρνο ναι μαρία θα το κάνω ευχαριστώ πολύ για τις βοήθειες σας παιδιά

Οι κουτσουλιές της

Εδώ καλύτερα
 

Συνημμένα

  • IMG_20140228_200835_0-1-1.webp
    IMG_20140228_200835_0-1-1.webp
    624 bytes · Προβολές: 95
  • IMG_20140228_200835_0-1.webp
    IMG_20140228_200835_0-1.webp
    1,1 KB · Προβολές: 99
Βούλα μου πως είναι σήμερα η μικρουλα σου; Βελτιωθηκαν οι κενώσεις της;

Όταν ο γιατρος συστησε πολυβιταμινες εννοουσε κατι τέτοιο.. Multi vit for birds - Bogena Beaphar και σε καμια περιπτωση τις κιτρινες χυμα βιταμίνες όπως σου τόνισαν και τα υπόλοιπα μέλη. Μια μεγαλη ποικιλία από πολυβιταμίνες και την περιεκτικτότητά τους σε συστατικά μπορείς να διαβάσεις εδώ... Πολυβιταμίνες (σκευάσματα - περιεκτικότητες – σύνθεση)
Ειχε περασει προσφατα πτερρόροια;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έφτιαξα αυγό ασπράδι με φρυγανιές τρώει με ευχαρίστηση έχει καλές κενώσεις κ γενικά διανύοντας τη τρίτη μέρα της αντιβιωσης δείχνει καλύτερα έχει ξεφουσκώσει μαλώνει όπως πριν με το ταίρι της διεκδικεί δεν κοιμάται πολύ όπως χτες εύχομαι να της περάσει ναι είχε περάσει πτεροροια κ μάλιστα δύο φορές κοντά κοντά όχι μετά την αντιβίωση μου είπαν σταγόνες στο νερό βιταμίνες τις tabernil total πραγματικά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά ότι άλλο χρήσιμο ξέρετε για παπαγαλάκια κ καναρίνι πείτε μου
 
@Voula2 αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσενα .Μπορείς παρακαλώ να βοηθήσεις αν βρήκες λύση στο πρόβλημα που αντιμετώπισες με το budgie σου;Ανησυχώ πολύ για την παπαγαλινα μου και το κακο είναι πως δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω καθώς δεν υπάρχει πτινιατρος στην περιοχή.Ευχαριστω εκ των προτέρων!
 
@Ellen δεν νομίζω να απαντήσει η @Voula2 καθώς δεν έχει ξανά ανεβάσει ποστ από το 2014. Δεν ανοίγεις ένα δικό σου θέμα με φωτογραφία; Που μένεις; έχεις δει την λίστα πτηνιατρων κ δεν είναι κανένας κοντά σου;
 
@MARY58 Μένω Φωκίδα ,ναι έκανα μια αναζήτηση και δεν βρήκα πτινιατρος.Η παπαγαλινα μου δεν είναι καλά και ανησυχώ,την έχω σχεδόν 2χρονια .Δεν ξέρω πως να ανοίξω θέμα εδώ μέσα και να ανεβάσω φωτό.
 
Back
Top