Ασθένειες Budgie χάνει πούπουλα και κάθεται φουσκωμένο στο κλαρί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα παιδιά,

Εκεί που όλα καλα κ ωραία, το αρσενικό budgie (μένει μαζί με θηλυκό) άρχιζε να χάνει πολλά πούπουλα (2-3 βδομάδες τώρα) από το κεφάλι κυρίως, λέω πτερόροια θα είναι.
Μάλιστα, από το Σάββατο του βάζω φάρμακο για τη πτερόροια, που και πέρυσι είχε κάνει δουλειά.

Τις τελευταίες 2-3 μέρες όμως κάτι δε μου αρέσει.. κάθεται συχνά φουσκωμένο στο κλαρί, με το φτέρωμα λίγο ό,τι νάναι, κοιμάται, σήμερα μάλιστα κάνει και κάτι τσου τσου που-και-που λες και φτερνίζεται (δεν το έκανε).
Όταν το βγάζω έξω, κάποιες φορές πάει στον πάτο, κάνει σαν να ανοίγει τα φτερά (να πεθάνει), λέω τώρα θα πεθάνει, όταν το βάζω μέσα ανεβαίνει πάνω και φουσκώνει.

Τα μάτια του βλέπω είναι λίγο θαμπά - ταλαιπωρημένα. Δεν βλέπω κάτι άλλο πέρα από το κεφάλι του που πλέον έχει καινούργια πουπουλα (με τα μαυράκια στις άκρες), ενώ έχει συχνά φαγούρα εκεί στο κεφάλι (στα νεα φτερά) κι όλο τρίβεται στο κλαρί.

Βέβαια δεν είναι πάντα έτσι, κάποιες φορές είναι ok, παίζει & όλο χτενίζεται. Κάνει και κανένα τραγούδι, αλλά έχω παρατηρήσει ότι είναι πιό αδύναμος γενικά (στο δάγκωμα, στο να πάει από το ένα κλαρί στο άλλο)

Να πάω σε κτηνιάτρους (έχω πάει και στο παρελθόν σε μερικούς που αναγράφονται εδώ), πιστεύω ότι δε ξέρουν τι τους γίνεται ή κοιτάνε να σε γδύσουν στα λεφτά. (ή τουλάχιστον δεν έχω βρει τον κατάλληλο)
Πραγματικά, περισσότερες λύσεις μου έχετε δώσει εσείς εμπειρικά από εδώ.
Έχω βρει τρείς άλλους από αντίστοιχο post εδώ, που είναι κοντά μου, αλλά ο ένας πρέπει να έχει κλείσει, ο άλλος βλέπω κριτικές που αφορούν μόνο γάτες & σκυλιά.

ΣΚέφτομαι να κάνω ότι είναι από μόνος μου. Με την ίδια θηλυκιά είχα πριν άλλο αρσενικό, το οποίο πέθανε στον χρόνο. Η κτηνίατρος τότε μου είχε πει ότι μάλλον ήταν ψιττάκωση. Οπότε σκέφτομαι ότι μπορεί να κόλλησε κι αυτό από την θηλυκιά που μπορεί να είναι φορέας (δεν έχει εκδηλώσει τπτ).

Άρα να τους δώσω Tabernil Doxiciclina που είναι γενικά για λοιμώξεις εντερικές-αναπνευστικές, και διαβάζω είναι αγωγή και για ψιττάκωση (αν το κάνεις σαν θεραπεία).
Πόσο κακό μπορώ να τους κάνω;

Γενικά, υπάρχει κάποια γενική αντιβίωση που μπορεί να του δώσω και να το βοηθήσει από κάποια γενικά πράγματα;

Υπάρχει περίπτωση όλη αυτή η συμπεριφορά να είναι από τα πούπουλα που έχει χάσει; (συνέχεια χτενίζεται εντωμεταξύ, στα φτερά κ μασχάλες)

Ευχαριστώ!
 
Με ολα αυτα τα συμπτωματα που αναφερεις το πουλακι θα πρεπει να το δει γιατρος, οχι γενικα κτηνιατρος αλλα πτηνιατρος.
Η αληθεια ειναι οτι υπαρχει κοντα στην περιοχη (Φιλοθέη - Ψυχικό ) σου πτηνιατρος αλλα τελευταια υπαρχουν πολλες ανορθογραφιες οπως μας ενημερωνουν αρκετα μελη οποτε προσωπικα δεν θα τον προτεινα.

Μια περιπτωση γιατρου με γνωσεις στα πτηνα αλλα και φυσιολογικη τιμολογιακη πολιτικη ειναι ο παρακατω

Μι
α ακομη περιπτωση ειναι και ο παρακατω αλλα με πιο υψηλες τιμες.

Βεβαια και οι 2 ειναι λιγο μακρια απο την περιοχη σου.
Μπορεις να βρεις και τους υπολοιπους γιατρους εδω.
 
Ευχαριστώ πολύ!

Ο πρώτος είδα είναι καθημερινά 5-8, μπορεί να δοκιμάσω. Ελπίζω να μην χρειάζεται ραντεβού και πάω τσάμπα :)

Κανονικά, θα πρέπει να γράψω ολοκληρωμένη αξιολόγηση πτηνιάτρων, με τόσους που έχω πάει.. Αλλά δε θέλω να φανεί κάπως. (εμπαθής)
 
@alek μέχρι να μας πεις τι είπε ο κτηνίατρος να ξεκαθαρίσουμε μερικά θέματα. :)
  • Η πτερόροια δεν αφήνει ποτέ κενά σημεία και δεν περιορίζεται ποτέ σε ένα σημείο π.χ. κεφάλι, κοιλιά κτλ. Τα καινούρια φτερά δεν έχον μαυράκια στις άκρες. Αυτό μαρτυράει ξεραμένο αίμα είτε απο την "περιποίηση" που του κάνει το θηλυκό σε φτερά που δεν είναι έτοιμα να καθαριστούν επειδή τα αγγεία μέσα τους φτάνουν ως την άκρη είτε απο την τριβή που είπες του κεφαλιού απο το ίδιο.
  • Πώς ξέρεις ότι το θηλυκό είναι φορέας chlamydia psittaci? Απο το "μάλλον" της προηγούμενης κτηνιάτρου; Αν βασίζεσαι σε αυτό απο μόνο του τότε δεν αποτελεί καμία συνθήκη για περαιτέρω υποθέσεις.
  • Δυστυχώς πρέπει να βρεις ικανό γιατρό απο μόνος σου. Για θεραπείες δεν είμαστε ούτε ειδικοί ούτε κατάλληλοι. ☹
 
να σας πω την αλήθεια, ήμουν στην πόρτα για το κτηνίατρο αλλά επειδή έχω πικρή εμπειρία (όποτε έχω πάει, γυρίζω χωρίς πτηνό), το σκέφτομαι πολύ.. κ επειδή τον είδα να αναθαρρύνει δεν τον πήγα.

Εντωμεταξύ το κεφάλι του έχει γεμίσε πάλι με φτερά (έχει ακόμα νέα που ανοίγουν σαν βεντάλιες)

Χτές ήταν άλλο πουλί.. ζωηράδα στο πέταγμα, το μάτι του έχει επανέλθει (δεν είναι τόσο θαμπό), κελαηδούσε, δεν κούρνιασε καμία στιγμή της ημέρας.. έπαιζε, κυνηγούσε τη θηλυκιά..

εντωμεταξύ σταμάτησα αυτό που τους βάζω στο νερό για πτερρόροια (6η ημέρα), και άρχισα να τους βάζω πολυβιταμίνη. (2 μέρα σήμερα)

απλά σήμερα δεν είναι το ίδιο ζωηρός, έχει κουρνιάσει 2 φορές - αν και πάντα κάνανε τη σιέστα, τώρα όποτε τον βλέπω με ζώνουν τα φίδια!

Αυτό που παρατήρησα σήμερα είναι ότι έχει παντού (ράχη, φτερά) μικρά μικρά άσπρα τα οποία δεν κουνιούνται (τουλάχιστον εμφανώς), σαν ξηροδερμία - πυτιρίδα.. επίσης έχει πολύ φαγούρα αυτές τις μέρες στο κεφάλι (που βγάζει νεα πουπουλα), τρίβεται στις πατήθρες.. κ όλο χτενίζεται, ειδικά κάτω από τη φτερούγα (μασχάλη)

και γενικά πάει στο κάγκελο κάποιες φορές και το δαγκώνει (λέτε να έχει τίποτα ακάρεα; )

Είμαι καταμπερδεμένος, από ακάρεα - ψείρες, από ψιττάκωση μέχρι απλή πτερρόροια!
 
δηλαδη αν παω σε κτηνιατρο θα μπορει να τα δει αυτα προληπτικα; Γιατι πάντα μου πεθαίνουν πανω στην εξέταση..
το άλλο πέθανε και μου είπε μάλλον ψιττάκωση (γνωστή που αναφέρετε κι εδώ στο φορουμ)
 
ναι.. Το μονο που μου προτεινε ειναι να γινει η εξεταση στο αλλο (θηλυκό) για ψιττακωση και μου ελεγε τις τιμες για τη θεραπεια..
και γενικά η επίσκεψη (και μόνο) ξεκινάει από 40€. (χωρίς να βλέπεις και τι κάνουν)

ok δεν είναι θέμα να τα δώσω αν ξέρω ότι γίνεται σωστή δουλειά, αλλά φοβάμαι ότι υπάρχει αδιαφορία ή ασχετοσύνη ή συνδιασμός, και μερικοί (όχι όλοι) σε βλέπουν σαν πορτοφόλι.

γι' αυτό και μόνο είμαι αρνητικός με τους κτηνιάτρους (έχω διάφορες πικρές εμπειρίες), γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι αν είναι η ώρα του πουλιού ό,τι και να κάνεις θα φύγει.. εκτός από τα μικρά πραγματάκια που μπορούμε να τα κάνουμε (καθαριότητα, epithol, τροφή κλπ)
 
@alek
Κοιτα,όταν διαπιστώνουμε οτι εχει προβλημα ενα πτηνο και ειμαστε αναποφασιστοι αν θα το δει γιατρος ή οχι... Θα βγει καποια στιγμη το φυλο πορειας για τον αλλο κοσμο
 
χωρίς να βλέπεις και τι κάνουν
Αν θέλεις να έχεις πιο προσωπική και άμεση επαφή θα ήταν καλό να απευθυνθείς σε ένα ''μικρότερο'' ιατρείο (από άποψη μεγέθους και όχι αξίας).
Ο Αντώνης @Tony Forpus στο post 4 έχει προτείνει κάποιους Πτηνίατρους και στον κατάλογο μπορείς να δείς διάφορες αξιολογήσεις που έχουν κάνει τα μέλη που τους έχουν επισκεφτεί.
γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι αν είναι η ώρα του πουλιού ό,τι και να κάνεις θα φύγει..
Δεν είναι πάντα έτσι, πολλά πουλιά έχουν σωθεί μετά από σωστή εξέταση - διάγνωση και θεραπεία από Πτηνιάτρους.
 
Back
Top